Mietelnik, zwany cyprysikiem letnim. Uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, zastosowanie

2024-07-16 15:43

Mietelnik żakula nie jest u nas rośliną szczególnie popularną, jednak ze względu na swoje wysokie walory ozdobne i umiarkowane wymagania, z pewnością zasługuje na większą uwagę. Poznaj szczegóły uprawy mietelnika żakuli.

Spis treści

  1. Mietelnik żakula
  2. Mietelnik - uprawa
  3. Mietelnik. Zdjęcia
  4. Mietelnik w ogrodzie

Mietelnik żakula

Mietelnik żakula (łac. Kochia scoparia, syn. Bachia scoparia) przypomina wyglądem małego cyprysa lub jałowca, dlatego czasami bywa nazywany też letnim cyprysikiem.

Mietelnik jest pochodzącą z Azji Środkowej i Europy Południowo-wschodniej niezbyt wysoką (0,4-1,5 m), silnie rozgałęzioną rośliną jednoroczną, o ładnym, gęstym, kulisto-stożkowatym pokroju i delikatnych, nitkowatych, długich, wąskich, ażurowych, soczyście zielonych i delikatnie, srebrzysto owłosionych liściach, które jesienią przebarwiają się na ceglasto-czerwony kolor.

Jego największą ozdobą jest pokrój i liście, gdyż zawiązujące się latem (od czerwca do września) w kątach liści kwiaty, zebrane w luźne, lekko owłosione kłosy, są niepozorne, zielonkawożółte i mało dekoracyjne. Po przekwitnieniu przekształcają się w małe, brązowe owocostany w kształcie kanciastych orzeszków, które po dojrzeniu można zebrać i wykorzystać do rozmnażania rośliny (największą zdolność kiełkowania zachowują przez około. 1 rok).

Mietelnik żakula
Autor: GettyImages Mietelnik żakula, zwany jest też letnim cyprysikiem

Mietelnik - uprawa

Mietelnik żakula to nie tylko niezwykle interesująca i wdzięczna, ale też mało wymagająca i łatwa w uprawie roślina. Wystarczy jej jedynie słoneczne stanowisko i przeciętna, lekko wilgotna, przepuszczalna, a nawet piaszczysta gleba ogrodowa, najlepiej o lekko zasadowym odczynie pH. Warto jednak pamiętać, że na lepszym, żyznym, próchniczym i zasobnym w składniki odżywcze podłożu, będzie rósł zdecydowanie lepiej, a jesienią ładniej się wybarwi.

Mietelnik bardzo rzadko pada ofiarą chorób i szkodników. Jedynie na zbyt mokrym, zimnym podłożu i nadmiernie zacienionym stanowisku, staje się bardziej podatny na choroby grzybowe (może jej zagrażać mączniak prawdziwy), a jego korzenie ulegają gniciu. Mietelnik jest też stosunkowo mało wrażliwy na niewielkie zasolenie gleby, wiec doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach miejskich. Bez szwanku przetrwa także przejściową suszę, dzięki czemu nie wymaga częstego podlewania.

Podobnie jak uprawa, także rozmnażanie mietelnika nie jest trudne. Nasiona można wysiać w marcu w ciepłym inspekcie, a siewki wysadzić do gruntu po wiosennych przymrozkach. Nasiona można też wysiać wprost do gruntu w kwietniu. Możliwe, że nasza pomoc w jego rozmnażaniu wcale nie będzie jednak potrzebna, gdyż na dobrym stanowisku mietelnik daje bardzo obfity samosiew i raz wprowadzony do ogrodu, pozostanie w nim na długie lata.

Jeśli pozwolimy mu na niekontrolowany wysiew nasion, szybko może stać się nawet inwazyjny i zasiedlić większą część ogrodu (w krajach pochodzenia bywa czasem traktowany jak uciążliwy, szybko rozprzestrzeniający się chwast). Chcąc uniknąć podobnej sytuacji, zetnijmy mietelnika, zanim zdąży wysiać dojrzałe nasiona.

Mietelnik. Zdjęcia

Ciekawostką dotyczącą mietelnika jest to, że jego gęste kępy po ścięciu i wysuszeniu bywały wykorzystywane do wyrobu mioteł, co prawdopodobnie przyczyniło się do nadania roślinie jej szczególnej nazwy.

Mietelnik w ogrodzie

Mietelnik żakula przypominający wyglądem delikatne cyprysiki, doskonale sprawdzi się w kompozycjach z roślinami śródziemnomorskimi i ciepłolubnymi takimi jak lawenda, werbena patagońska, szałwia omączona, lantana czy perowskia.

Mietelniki pięknie prezentują się też jako obwódki rabat lub ozdobne grupy, ale ładnie wyglądają również jako solitery na tle ogrodzenia, trawnika lub ściany budynku. Mogą być też sadzone w ogródkach żwirowych i na skalniakach lub wykorzystywane w kompozycjach rabatowych z roślinami jednorocznymi (np. begonie stale kwitnące, aksamitki, cynie, nasturcje, kosmosy podwójnie pierzaste), bylinami (np. jeżówki purpurowe, floksy wiechowate, rudbekie, astry krzaczaste, nachyłki) i ozdobnymi krzewami (np. z różami).

Wyższe odmiany można wykorzystać do tworzenia szpalerów, osłon lub jednorocznych żywopłotów, gdyż bardzo szybko rosną i dobrze znoszą cięcie. Mietelnik znakomicie nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ze względu na dużą dekoracyjność i małe wymagania uprawowe, bywa też sadzony na cmentarzach.

Najdziwniejsze zwierzęta i rośliny. Co to jest?

Pytanie 1 z 10
Czym jest dziwidło olbrzymie?
Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?
Nasi Partnerzy polecają