Dracena odwrócona - Dracaena reflexa - domowe drzewko w doniczce. Pielęgnacja draceny odwróconej
Dracena odwrócona (łac. Dracaena reflexa) to jedna z rzadszych, choć najatrakcyjniejszych dracen uprawianych w mieszkaniach. Dlaczego warto ją mieć? Dowiedz się więcej o wymaganiach i pielęgnacji draceny odwróconej w domowej uprawie.
Autor: Maria Muszalska
Ozdobą draceny odwróconej są okazałe pióropusze szerokich, długich, zaostrzonych na końcach i łukowato wygiętych liści
Spis treści
- Jak wygląda dracena odwrócona?
- Odmiany draceny odwróconej
- Jakie stanowisko i podłoże dla draceny odwróconej?
- Dracena odwrócona pielęgnacja
- Dracena odwrócona - ekspozycja w mieszkaniu
Draceny to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Do rodzaju należy kilkadziesiąt gatunków, z których kilka uprawianych jest w mieszkaniach jako rośliny pokojowe. Jedną z mniej popularnych, choć bardzo atrakcyjnych i oryginalnych dracen jest dracena odwrócona (łac. Dracaena reflexa). Roślina pochodzi z Madagaskaru i w przeciwieństwie do innych popularnych gatunków jest draceną drzewiastą - przybiera formę jedno- lub wielopniowego drzewka. W naturze może dorastać do kilku metrów wysokości, w uprawie doniczkowej jest jednak zwykle znacznie mniejsza (osiąga około 1,5 m) i rośnie wolno.
Jak wygląda dracena odwrócona?
Dracena odwrócona tworzy jeden lub kilka wzniesionych, dość grubych, sztywnych, drewniejących pędów i przybiera krzaczasty lub drzewkowaty pokrój. Na szczytach pędów tworzy też okazałe pióropusze szerokich, długich, zaostrzonych na końcach i łukowato przewieszających się na zewnątrz liści, które u gatunku są zielone, natomiast u odmian uprawnych barwne i paskowane. Na całej długości pędów widoczne są ślady po opadłych liściach.
W dobrych warunkach starsze egzemplarze draceny mogą zakwitać, wydając małe, różowo-kremowe, wydłużone, rurkowate kwiaty, zebrane w grona na długich, grubych ogonkach i tworzące dość duże, luźne, wiechowate kwiatostany. Kwiatów najszybciej doczekamy się, uprawiając roślinę w szklarni lub ciepłej oranżerii.
- Przeczytaj też: Jakie rośliny są polecane do ogrodów zimowych (oranżerii)
Odmiany draceny odwróconej
Dracena odwrócona w postaci gatunku rzadko jest uprawiana, gdyż znacznie bardziej ozdobne są jej odmiany uprawne o paskowanych liściach lub ciekawym pokroju, takie jak:
- dracena odwrócona 'Song of India' - o zielonych liściach z szerokimi, żółtokremowymi pasami wzdłuż brzegów),
- dracena odwrócona 'Song of Sri Lanka' - starsze liście ciemnozielone, liście na młodych przyrostach zielone z szerokim, żółtym obrzeżem,
- dracena odwrócona 'Anita' - liście wąskie, długie, zielone z jaśniejszym, zielonożółtym pasem biegnącym przez środek blaszki, na szczytach pędów tworzą pierzaste pióropusze.
Poznaj inne gatunki draceny:
Autor: Maria Muszalska
Ozdobą draceny odwróconej są okazałe pióropusze szerokich, długich, zaostrzonych na końcach i łukowato wygiętych liści
Jakie stanowisko i podłoże dla draceny odwróconej?
Roślina oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska (zielone odmiany zniosą większy półcień) i żyznego, przepuszczalnego, próchniczego, lekko wilgotnego podłoża (najlepiej specjalnego podłoża dla palm, juk i dracen).
Dracena odwrócona pielęgnacja
Dracena odwrócona, podobnie jak inne draceny, jest rośliną łatwą w uprawie.
Dracena odwrócona - podlewanie i nawożenie. Roślina nie lubi suszy, ale nie toleruje też zalania, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie. Na dnie jej doniczki powinien też znajdować się drenaż, odprowadzający nadmiar wody od korzeni (woda nie może też zalegać na podstawce, dlatego po podlewaniu należy ją usuwać). W sezonie wegetacyjnym roślina oczekuje też systematycznego zasilania, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami przeznaczonymi dla palm, juk i dracen. Ponieważ lubi wilgotne powietrze, powinna być też systematycznie zraszana lub umieszczona w pobliżu nawilżacza powietrza bądź odkrytego akwarium.
Dracena odwrócona - temperatura. Z racji swego egzotycznego pochodzenia, dracena odwrócona musi mieć przez cały rok zapewnioną dość wysoką temperaturę, wyższa latem (20-24°C) i niższą zimą (15-18°C). W okresie zimowego spoczynku należy zaprzestać nawożenia rośliny, a podlewanie ograniczyć do minimum (wierzchnia warstwa podłoża przed kolejnym podlaniem musi przeschnąć), gdyż mokra ziemia i obniżona temperatura mogą spowodować gnicie korzeni.
Dracena odwrócona - przesadzanie i rozmnażanie. Wiosną, gdy roślina wznowi wegetację, można ją przesadzić, jednak nie trzeba robić tego częściej niż co 2-3 lata (jedynie młode egzemplarze przesadza się co roku). W tym czasie z draceny można też pobrać wierzchołkowe sadzonki pędowe i spróbować ukorzenić je w wilgotnym podłożu w dość wysokiej temperaturze (ok. 25°). Przycięcie pędów wpływa na roślinę bardzo dobrze, gdyż wtedy jeszcze mocniej i chętniej się rozkrzewia, tworząc jeszcze więcej ulistnionych pędów bocznych i przybierając ładniejszy, gęstszy, krzaczasty pokrój. Wprawdzie z wiekiem roślina ogałaca się z dolnych liści, co jednak jeszcze bardziej podkreśla jej piękny, drzewkowaty pokrój. Roślinę można spróbować rozmnożyć także za pomocą odkładów powietrznych.
Dracena odwrócona - ekspozycja w mieszkaniu
Ze względu na dość szeroki pokrój, starsze egzemplarze draceny odwróconej potrzebują więcej miejsca niż inne, mniejsze draceny. Dzięki wyjątkowemu, krzaczastemu lub drzewiastemu pokrojowi i licznym, gęstym, wielopoziomowym pióropuszom liści, roślina może być wspaniałą ozdobą dużego salonu, gabinetu, sali konferencyjnej, widnego holu lub dużej sypialni. Najlepiej prezentuje się w dużych, stojących na podłodze, terakotowych donicach jako soliter, bez towarzystwa innych roślin. Doskonale czuje się też w szklarni, ogrzewanym ogrodzie zimowym lub oranżerii.
Przeczytaj też: