Juka domowa: wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby i szkodniki juki

2017-11-27 10:32 Katarzyna Józefowicz

Juka domowa to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w domach. Roślina zachwyca egzotycznym wyglądem, a do tego jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dowiedz się, jakie gatunki juki nadają się do uprawy w domu, jak pielęgnować i rozmnażać jukę domową, poznaj choroby i szkodniki juki.

Elegancka juka, jak mało która roślina pokojowa, wnosi do wnętrza powiew egzotyki i luksusu, przywodząc na myśl skąpane w słońcu, gorące plaże. Doskonale pasuje do każdego stylu i do każdego wnętrza, ale najefektowniej prezentuje się w dużych, nowoczesnych salonach lub słonecznych, przestronnych holach.

Rodzaj, do którego należy roślina, liczy ponad 50 gatunków, jednak w mieszkaniach uprawiane są głównie:

  • juka gwatemalska, syn. juka słoniostopa (łac. Yucca guatemalensis, syn. Yucca elephantipes),
  • juka aloesowa (Yucca aloifolia),
  • juka wyniosła (Yucca elata).

Wszystkie trzy gatunki są do siebie podobne, różnią się jedynie detalami - juka gwatemalska ma szerokie, gładkie liście, u juki aloesowej stare liście same nie odpadają od pnia, a u juki wyniosłej liście są dość długie - dlatego nie zawsze łatwo je odróżnić.

Juka gwatemalska

W sprzedaży i w uprawie najczęściej spotykana jest juka gwatemalska, która ze względu na swój charakterystyczny pokrój nazywana jest też słoniostopą (szarobrązowy, szeroki pieniek przypomina wyglądem słoniową nogę). W sklepach oferowana jest zazwyczaj w postaci niezbyt wysokiego (do 1,5 m), grubego, umocowanego w donicy pieńka z zielonym pióropuszem skórzastych, mieczowatych liści. W naturze juka to duże, rozłożyste i rozgałęzione drzewo, osiągające ponad 15 m wysokości. Roślina zasiedla półpustynne rejony Ameryki Środkowej oraz Meksyku i to stamtąd trafia do różnych krajów świata w postaci pociętych na kawałki i przygotowanych do sadzonkowania pieńków. Po ukorzenianiu pieńki sadzone są do doniczek i wysyłane do sklepów.

Uprawa juki w doniczce - wymagania i pielęgnacja

Ze względu na swoją egzotyczną urodę, juka jest doskonałą ozdobą każdego wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na jej uprawę w domu, warto bliżej poznać wymagania rośliny, by zapewnić jej odpowiednie warunki rozwoju - inaczej szybko zacznie tracić walory ozdobne.

  • Światło. Z racji swojego pochodzenia juka potrzebuje przede wszystkim dużo światła. Wprawdzie nie powinna stać tuż za szybą południowego okna (jej liście mogą wtedy zostać poparzone), ale nie może być też uprawiana w cieniu, a nawet w półcieniu, gdyż wtedy jej liście bardzo szybko zaczną blednąć, wyciągać się i karleć.
  • Wilgotność. Juka nie lubi nadmiaru wilgoci, gdyż z natury przyzwyczajona jest do skąpych opadów i suchej gleby. Jej gruby pień i skórzaste liście dobrze magazynują wodę i utrudniają jej szybkie parowanie. Dlatego roślina dużo lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie, na które jest bardzo wrażliwa. Z tego względu musi mieć też zapewnione odpowiednio lekkie i przepuszczalne podłoże (najlepiej rośnie w specjalnej ziemi do palm, dracen lub sukulentów) oraz doniczkę z drenażem i odpływem wody. Latem jukę podlewa się umiarkowanie i niezbyt często, zimą natomiast tylko wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyraźnie przeschnie.
  • Temperatura. Juki pochodzą z ciepłego klimatu, dlatego przez cały sezon potrzebują pokojowej temperatury (22-24 st. C) i tylko zimą mogą mieć nieco chłodniej (15-18 st. C).

Zobacz wybrane przez nas produkty:

>>Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

Jak rozmnażać jukę w domu?

Spotykane w sprzedaży juki mają z reguły postać sztywnego, grubego, dość wysokiego pieńka, zwieńczonego pióropuszem liści, ale rośliny możemy też uzyskać domowymi sposobami, choć wtedy mogą wyglądać już nieco inaczej (nie będą posiadały tak szerokiego pieńka, jak okazy oferowane w sklepach). Juki chętnie tworzą odrosty korzeniowe i pędowe, które można wykorzystać jako sadzonki zielne. Najlepiej pobrać je z rośliny wiosną i ukorzenić w wilgotnym, ciepłym podłożu (ok. 22 st. C), okryte perforowaną folią.
Oprócz sadzonek zielnych, do rozmnażania możemy też wykorzystać zgrubiały pęd juki, który wystarczy odciąć od rośliny matecznej, pociąć na odcinki (każdy musi mieć co najmniej jedno oczko), górną część zabezpieczyć sproszkowanym węglem lub maścią ogrodniczą, a dolną zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w wilgotnym piasku.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: różne sposoby rozmnażania

Choroby i szkodniki juki

Chociaż juki to rośliny dość odporne na niesprzyjające warunki i mało podatne na choroby i szkodniki, czasami mogą sprawiać problemy. Ich przyczyną są zwykle popełniane przez nas błędy uprawowe, dlatego warto wiedzieć, co jukom szkodzi najbardziej.
Największym zagrożeniem jest dla juki nadmierna wilgotność podłoża. Rośliny podlewane zbyt często (szczególnie zimą) lub rosnące w mokrej, ciężkiej ziemi, prawie na pewno padną ofiarą choroby grzybowej takiej jak np. zgnilizna kłodziny juki czy antraknoza (zwalcza się je zwykle odpowiednimi preparatami, np. Polyversum WP, Topsin M 500 SC, Substral Saprol Długo Działający. Rośliny Ozdobne).
Rośliny osłabione, uszkodzone, zaatakowane przez szkodniki lub posadzone w skażonym podłożu mogą też zostać porażone przez bakterie wywołujące groźną i trudną do zwalczenia miękką zgniliznę bakteryjną.
Juki mogą też cierpieć z powodu chorób fizjologicznych, spowodowanych np. zbyt suchym powietrzem i wysoką temperaturą (końcówki liści żółkną i obsychają) lub zbyt małą ilością światła (liście bledną, żółkną i wiotczeją).

Osłabionym lub uprawianym w nieodpowiednich warunkach jukom mogą też zagrażać szkodniki: przędziorki, tarczniki, wciornastki czy wełnowce, które zwalcza się odpowiednimi preparatami ochrony roślin (m.in. Tarcznik Ultra PR, Substral Polysect Szeroki zakres owadów, Karate Spray) .

>>Przeczytaj też: Juka doniczkowa traci liście - jak ją uratować?

Juka doniczkowa
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE