Juka doniczkowa zachwyca egzotycznym wyglądem - co warto wiedzieć o uprawie juki w doniczce?

2024-01-17 14:21

Juka to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, a do tego jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jakie gatunki juki nadają się do uprawy w domu? Jak pielęgnować i rozmnażać jukę doniczkową?

Spis treści

  1. Gatunki juki do uprawy w domu
  2. Juka domowa - juka gwatemalska
  3. Co lubi juka domowa?
  4. Gdzie powinna stać juka w domu?
  5. Juka doniczkowa w galerii zdjęć
  6. Jak rozmnażać jukę w domu?
  7. Jakie choroby i szkodniki atakują jukę domową?

Elegancka juka, jak mało która roślina pokojowa, wnosi do wnętrza powiew egzotyki i luksusu, przywodząc na myśl skąpane w słońcu, gorące plaże. Doskonale pasuje do każdego stylu i do każdego wnętrza, ale najefektowniej prezentuje się w dużych, nowoczesnych salonach lub słonecznych, przestronnych holach.

Gatunki juki do uprawy w domu

Rodzaj, do którego należy juka domowa, liczy ponad 50 gatunków, jednak w mieszkaniach uprawiane są głównie:

  • juka gwatemalska, syn. juka słoniostopa (łac. Yucca guatemalensis, syn. Yucca elephantipes),
  • juka aloesowa (Yucca aloifolia),
  • juka wyniosła (Yucca elata).

Wszystkie trzy gatunki juki są do siebie podobne, różnią się jedynie detalami - juka gwatemalska ma szerokie, gładkie liście, u juki aloesowej stare liście same nie odpadają od pnia, a u juki wyniosłej liście są dość długie - dlatego nie zawsze łatwo je odróżnić.

W ogrodach natomiast uprawia się juke karolińską.

Juka domowa - juka gwatemalska

W sprzedaży i w uprawie najczęściej spotykana jest juka gwatemalska, która ze względu na swój charakterystyczny pokrój nazywana jest też słoniostopą (szarobrązowy, szeroki pieniek przypomina wyglądem słoniową nogę). W sklepach oferowana jest zazwyczaj w postaci niezbyt wysokiego (do 1,5 m), grubego, umocowanego w donicy pieńka z zielonym pióropuszem skórzastych, mieczowatych liści.

W naturze juka gwatemalska to duże, rozłożyste i rozgałęzione drzewo, osiągające ponad 15 m wysokości. Roślina zasiedla półpustynne rejony Ameryki Środkowej oraz Meksyku i to stamtąd trafia do różnych krajów świata w postaci pociętych na kawałki i przygotowanych do sadzonkowania pieńków. Po ukorzenianiu pieńki sadzone są do doniczek i wysyłane do sklepów.

Co lubi juka domowa?

Ze względu na swoją egzotyczną urodę, juka jest doskonałą ozdobą każdego wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na jej uprawę w domu, warto bliżej poznać wymagania rośliny, by zapewnić jej odpowiednie warunki rozwoju - inaczej szybko zacznie tracić walory ozdobne.

Juki pochodzą z ciepłego klimatu, dlatego przez cały sezon potrzebują pokojowej temperatury (22-24 st. C) i tylko zimą mogą mieć nieco chłodniej (15-18 st. C).

Juka nie lubi nadmiaru wilgoci, gdyż z natury przyzwyczajona jest do skąpych opadów i suchej gleby. Jej gruby pień i skórzaste liście dobrze magazynują wodę i utrudniają jej szybkie parowanie. Dlatego roślina dużo lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie, na które jest bardzo wrażliwa. Z tego względu musi mieć też zapewnione odpowiednio lekkie i przepuszczalne podłoże (najlepiej rośnie w specjalnej ziemi do palm, dracen lub sukulentów) oraz doniczkę z drenażem i odpływem wody.

Latem jukę podlewa się umiarkowanie i niezbyt często, zimą natomiast tylko wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyraźnie przeschnie.

Gdzie powinna stać juka w domu?

Z racji swojego pochodzenia juka potrzebuje przede wszystkim dużo światła. Wprawdzie nie powinna stać tuż za szybą południowego okna (jej liście mogą wtedy zostać poparzone), ale nie może być też uprawiana w cieniu, a nawet w półcieniu, gdyż wtedy jej liście bardzo szybko zaczną blednąć, wyciągać się i karleć.

Juka doniczkowa w galerii zdjęć

Jak rozmnażać jukę w domu?

Spotykane w sprzedaży juki mają z reguły postać sztywnego, grubego, dość wysokiego pieńka, zwieńczonego pióropuszem liści, ale rośliny możemy też uzyskać domowymi sposobami, choć wtedy mogą wyglądać już nieco inaczej (nie będą miały tak szerokiego pieńka, jak okazy oferowane w sklepach).

Juki chętnie tworzą odrosty korzeniowe i pędowe, które można wykorzystać jako sadzonki zielne. Najlepiej pobrać je z rośliny wiosną i ukorzenić w wilgotnym, ciepłym podłożu (ok. 22 st. C), okryte perforowaną folią. Oprócz sadzonek zielnych, do rozmnażania możemy też wykorzystać zgrubiały pęd juki, który wystarczy odciąć od rośliny matecznej, pociąć na odcinki (każdy musi mieć co najmniej jedno oczko), górną część zabezpieczyć sproszkowanym węglem lub maścią ogrodniczą, a dolną zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w wilgotnym piasku.

Jakie choroby i szkodniki atakują jukę domową?

Chociaż juka to roślina dość odporne na niesprzyjające warunki i mało podatna na choroby i szkodniki, czasami może sprawiać problemy. Ich przyczyną są zwykle popełniane przez nas błędy uprawowe, dlatego warto wiedzieć, co juce szkodzi najbardziej.

Największym zagrożeniem jest dla juki nadmierna wilgotność podłoża. Roślina podlewana zbyt często (szczególnie zimą) lub rosnąca w mokrej, ciężkiej ziemi, prawie na pewno padnie ofiarą choroby grzybowej, takiej jak np. zgnilizna kłodziny juki czy antraknoza (zwalcza się je zwykle odpowiednimi preparatami, np. Polyversum WP, Substral Saprol Długo Działający.Rośliny Ozdobne). Roślina osłabiona, uszkodzona, zaatakowana przez szkodniki lub posadzona w skażonym podłożu może też zostać porażona przez bakterie wywołujące groźną i trudną do zwalczenia miękką zgniliznę bakteryjną.

Juka może też cierpieć z powodu chorób fizjologicznych, spowodowanych na przykład zbyt suchym powietrzem i wysoką temperaturą (końcówki liści żółkną i obsychają) lub zbyt małą ilością światła (liście bledną, żółkną i wiotczeją).

Osłabionym lub uprawianym w nieodpowiednich warunkach jukom mogą też zagrażać szkodniki: przędziorki, tarczniki, wciornastki czy wełnowce, które zwalcza się odpowiednimi preparatami ochrony roślin (m.in. Tarcznik Ultra PR, Substral Polysect Szeroki zakres owadów, Karate Spray) .

Juka domowa
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Juka domowa w doniczkach

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają