Fikus benjamina – co zrobić by nie opadały liście?

2015-11-02 12:06 Michał Mazik

Fikus benjamina to popularna roślina doniczkowa, chętnie uprawiana w mieszkaniu. Częstym problemem w okresie zimowym u fikusa benjamina jest opadanie liści. Co zrobić, aby liście fikusa nie opadały? Ograniczenie opadania liści fikusa doniczkowego.

Wiele osób rezygnuje z uprawy fikusa (figowca) benjamina (łac. Ficus benjamina), mimo że jest niezwykle dekoracyjną roślina doniczkową, a w dodatku łatwą w uprawie (przynajmniej przez większą część roku). Powód? Roślina w okresie zimowym gubi masowo liście, czasami niemal ogałacając się całkowicie. Jak możemy temu zapobiec? 

>>Przeczytaj też: Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe

Dlaczego liście fikusa opadają?

Opadanie liści u fikusów jest naturalnym procesem. Roślina właśnie w taki sposób reaguje na sytuacje stresowe – w okresie zimowym jest to brak wystarczającej ilości światła, suche powietrze związane z działaniem centralnego ogrzewania oraz zbyt wysoka temperatura. Natomiast opadnie liści od wiosny do jesieni może być spowodowane przelaniem bryły korzeniowej i nadmiernymi przeciągami. W czasie sezonu wegetacyjnego problem można wyeliminować, natomiast zimą jedynie zmniejszać „straty”. W jaki sposób?

>> Przeczytaj też:

Co zrobić, by liście fikusa nie opadały

  1. Fikus ogólnie nie lubi przestawiania – jednak zimą można złamać tę zasadę i przenieść donicę na słoneczny parapet (jeśli się zmieści). Natomiast przestawianie dużych donic trochę bliżej okna nie ma większego sensu.

  2. Należy unikać zrywania żółtych, ale ciągle utrzymujących się na roślinie liści – to nie pomaga, a często jeszcze przyśpiesza ogołacanie rośliny.

  3. Już od jesieni rezygnujemy ze stosowania jakichkolwiek nawozów.

  4. Roślinę należy zimą podlewać znacznie rzadziej, najlepiej przegotowaną wodą.

  5. Jeśli jest taka możliwość, utrzymujemy w domu niezbyt wysoką temperaturę.

  6. Walczymy z suchym powietrzem, a roślinę regularnie zraszamy.

  7. Roślinę przycinamy (jeszcze jesienią), skracając pędy i usuwając gałązki cienkie, słabe i niepotrzebne. Fikus dobrze reaguje na cięcie i formowanie. Trzeba przy tym uważać na wyciekający sok mleczny, który może powodować lekkie alergie skórne.

  8. Fikus benjamina oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków, jednak nie lubi dymu tytoniowego – nie powinien więc stać w pokojach palaczy

  >>Przeczytaj też: Bonsai Ficus 'Ginseng' – modna roślina do domu: jak pielęgnować by nie opadały liście

  Fikus benjamina
  Autor: www.thinkstockphotos.com Fikus benjamina reaguje na stres opadaniem liści
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE