Modne rośliny pokojowe - 7 roślin pokojowych do nowoczesnego wnętrza

2019-11-12 10:05

Rośliny pokojowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej liczby roślin lepiej postawić na jedną dobrze wyeksponowaną roślinę pokojową. Jakie gatunki nowoczesnych roślin pokojowych sprawdzą się najlepiej? Oto kilka propozycji.

Rośliny doniczkowe do nowoczesnych wnętrz
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) W nowoczesnych wnętrzach najefektowaniej prezentują się rośliny o znacznych rozmiarach

Rośliny pokojowe do dekoracji nowoczesnego wnętrza

Wnętrza najlepiej dekorować roślinami pokojowymi, które osiągają znaczne rozmiary. Tak uzyskuje się najlepszy efekt. Pojedyncze okazy ustawiane w centralnych miejscach dobrze prezentują się w szczególności w salonach. W pomieszczeniach „użytkowych”, np. w sypialni lub gabinecie, rośliny powinno się ustawiać tam, gdzie nie będą przeszkadzały (np.: w kącie lub na regale).

Innymi nowoczesnymi sposobami ekspozycji nowoczesnych roślin pokojowych są ogrody wertykalne oraz uprawa roślin „do góry korzeniami”. W pierwszym przypadku często wykorzystuje się epipremnum, bluszcze, syngonium, łosie rogi i rośliny z rodziny bromeliowatych, w drugim storczyki. Oczywiście dobór gatunków jest znacznie szerszy.

Zobacz także:

Jakie gatunki roślin pokojowych sprawdzą się najlepiej

Wybór roślin pokojowych do nowoczesnych wnętrz jest duży. Warto zwrócić uwagę szczególnie na kilka gatunków, które nadają się do aranżacji w wyeksponowanych miejscach. Niektóre z nich są znane od dawna – jednak stały się modne dopiero w ostatnich latach.

  • Wężownica gwinejska (sansewieria) – roślina przez wiele dekad była niedoceniania. Obecnie ze względu na łatwość uprawy i atrakcyjny wygląd jest wykorzystywana uniwersalnie, także do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Warto uprawiać ją w długich, prostokątnych pojemnikach. Roślina dorasta zwykle do 50-60cm wysokości. Posiada sztywne, pionowe, mieczowate liście.
  • Zamiokulkas zamiolistny – to gatunek, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność. Roślinę warto uprawiać pojedynczo w centralnym miejscu w pomieszczeniu. W dobrych warunkach dorasta do 100 cm wysokości. Roślina jest niemal niezniszczalna – nawet po przesuszeniu szybko regeneruje się. Wymaga dużych pojemników.
  • Figowiec binnendijkii – w warunkach pokojowych dorasta do 200 cm. Wyróżniają ją długie, wąskie, „wierzbowate” liście. Znakomicie nadaje się do nowoczesnych wnętrz i biur. Nie lubi przestawiania.
  • Filodendron podwójnie pierzasty – roślina pokojowa ceniona ze względu na ogromne, pierzaste liście. Wieloletni okaz może być największą dekoracją nowoczesnego salonu. Niestety zajmuje dużo miejsca.
  • Juka gwatemalska – pomimo biegu lat wciąż cieszy się dużą popularnością jako roślina pokojowa. W kompozycji z długim wąskim pojemnikiem (o np.: metalicznej barwie) może być świetną dekoracją modernistycznych wnętrz.
  • Pachira wodna – najlepszy efekt daje zakup dwóch sadzonek o pędach splecionych w warkocz. Roślina w mieszkaniach osiąga duże rozmiary – nawet do 2,5 m wysokości. To gatunek dość łatwy w uprawie.
  • Monstera dziurawa – silnie rosnące pnącze, które potrzebuje dużo przestrzeni. Jej ozdobą są duże błyszczące liście.

Zobacz też: Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny wybrać?>>

    Warto wiedzieć
    Rośliny doniczkowe

    Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)

    Modne donice do roślin domowych

    Dawniej uważano, że wygląd donicy nie jest istotny, pełniła jedynie funkcję praktyczną. Wyłączną dekorację stanowiła zieleń. Zbyt ozdobne pojemniki były wręcz niewskazane, gdyż mogły zdominować żywe egzemplarze. Obecnie w podobnym stopniu stawia się na walory estetyczne donic i roślin.

    W nowoczesnych wnętrzach często dominuje połączenie odcieni szarości i zieleni. W cenie są metaliczne donice, np.: ze stali oraz stonowane osłony z technorattanu. Dla zapracowanych osób dobrym rozwiązaniem jest zakup droższych, ale efektywnych donic z automatycznym systemem nawadniania. W pomieszczeniach użyteczności publicznej coraz częściej stosuje się pojemniki gabionowe.

    Dobre połączenie kolorystyczne donicy z uprawianą rośliną daje niesamowity efekt.

    Czy te rośliny doniczkowe są znane?

    Pytanie 1 z 12
    Jak nazywa się ta roślina?
    Echmea wstęgowata
    O autorze
    Michał Mazik
    Michał Mazik
    Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
    Nasi Partnerzy polecają