| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Rośliny doniczkowe w sypialni. Jakie wybrać, by oczyścić i nawilżyć powietrze?

Rośliny doniczkowe w sypialni. Jakie wybrać, by oczyścić i nawilżyć powietrze?

Nie należy unikać obecności roślin doniczkowych w sypialni. Istnieją gatunki, które nocą produkują tlen a pochłaniają dwutlenek węgla, co sprawia, że można nimi spokojnie udekorować również to pomieszczenie. Sprawdź, jakie rośliny doniczkowe są polecane do sypialni.

Powszechnie sądzi się, że w sypialni nie powinna znajdować się zbyt duża ilość roślin, które nocą zabierają tlen i uwalniają dwutlenek węgla. W rezultacie w ten sposób pogarsza się jakość snu. W rzeczywistości to tylko półprawda – rośliny nie działają tak silnie. W dodatku można zdecydować się na uprawę gatunków z odwrotną fotosyntezą.

Rośliny z odwróconą fotosyntezą, czyli nocne dotlenianie organizmu

Rośliny w domu wzbogacają i ocieplają wnętrza. Ponadto wiele roślin wchłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego, farb, lakierów, itp. W czasie dnia rośliny produkują tlen i wchłaniają dwutlenek węgla. Nocą proces zachodzi w sposób odwrotny, jednak nie jest zbyt intensywny. Problem z utrudnieniem oddychania faktycznie nie zachodzi. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby sypialnie dekorować zielenią doniczkową.

W sypialni warto uprawiać rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, czyli nocą produkują tlen. Wtedy pielęgnowane okazy nie tylko nie szkodzą (chociażby minimalnie), ale pomagają w lepszym zaśnięciu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze.

Nie można przy tym zapominać o podstawowej zasadzie aranżacji. Duże rośliny powinno się ustawiać jedynie w przestronnych sypialniach. W małych pomieszczeniach wystarczy 1-2 egzemplarze, ustawione przykładowo na parapecie.

Rośliny, które warto mieć w sypialni

  • Aloes (Aloe)

W warunkach domowych uprawia się kilkanaście gatunków. Jednym z najpopularniejszych jest aloes drzewiasty (a. arborescens). Sukulent zwykle dorasta do 1-1,5m wysokości. Można go przycinać dla osiągnięcia ładnego pokroju i ograniczenia wzrostu.

Aloes najlepiej ustawiać na parapecie lub w pobliżu okna. Produkuje tlen nocą, filtruje powietrze i dodatkowo dobrze je nawilża. Dobrze wygląda w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Gatunek łatwy w uprawie. Podlewa się go 1-2 razy w tygodniu w czasie wegetacji, zimą rzadziej. Co kilka tygodni warto go dokarmić nawozem dla sukulentów. Zimą lubi umiarkowanie chłodne temperatury. Jeśli jest ustawiony na oknie, należy uważać przy zimowym wietrzeniu. Nawet niewielki przymrozek może go zniszczyć.

  • Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Typowa odmiana dorasta do 1 m wysokości. Posiada sztywne, szablowate, ustawione pionowo liście.

Odmiany o długich liściach dobrze wyglądają ustawione na podłodze lub szafkach. Te o krótkich, szerokich liściach najlepiej uprawiać na parapecie. Dobrze rośnie nawet w mocno zacienionych sypialniach. Produkuje dużą ilość tlenu, również w czasie nocy.

To jeden z najłatwiejszych gatunków w uprawie. Należy tylko systematycznie go podlewać i co kilka lat przesadzać do większej donicy.

  • Dendrobium (Dendrobium)

Storczyk osiąga 30-50 cm wysokości. Posiada grube, skórzaste liście. Kwiaty są drobne, dzwonkowate zebrane w długi kwiatostan. Termin kwitnienia i barwa kwiatów są zróżnicowane.

Storczyk dobrze wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto go ustawiać w wyeksponowanym miejscu. Może być uprawiany w odwróconych donicach – do góry nogami.

Storczyk jest dość trudny w uprawie. Wymaga jasnego stanowiska o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Należy go oszczędnie podlewać. Ważnym zabiegiem jest codzienne zraszanie. W sypialni warto zainstalować nawilżacz. Będzie to korzystne zarówno dla rośliny jak i domowników.

  • Kaktus bożonarodzeniowy (Zygokaktus) i kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri)

Kaktusy są podobne do siebie. Różnią się terminem kwitnienia i budową kwiatów. Kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego są mniejsze (3cm średnicy), posiadają krótkie pręciki a ich płatki są ostro zakończone.

Można je dowolnie aranżować. Najlepiej jednak prezentują się ustawiane na parapecie. Nie powinny rosnąć w miejscu, gdzie będą często dotykane. Ich kwiaty są delikatne i łatwo opadają.

Uprawa standardowa – tak jak inne kaktusy i sukulenty. W okresie kwitnienia wymagają jednak regularnego podlewania i nawożenia. Na kilka tygodni przed kwitnieniem powinny być ustawione w chłodnym miejscu.

WARTO WIEDZIEĆ

Rośliny oczyszczające powietrze

W sypialni warto uprawiać również gatunki oczyszczające powietrze. Do najcenniejszych roślin należy zielistka Sternberga, nefrolepis, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, palmy i figowce.

WIDEO: jak dbać zimą o rośliny w domu

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Jesienne liście i sezonowe dodatki do wnętrz....

Zobacz jak dobrać kolory w jesiennej aranżacji wnętrz. Ociepl charakter swojego domu przy pomocy jesiennych...

Dodatki do wnętrz w stylu barokowym - GALERIA

Dodatki w stylu barokowym są częstym elementem aranżacji wnętrz. Wybór wzorów i kolorów...

Kwiaty doniczkowe w twoim domu. Jak podlewać...

Storczyki, o których mówimy też orchidee, są kapryśnymi kwiatami. Jeśli chcesz, żeby często i...

Rolety okienne z pomocą w słoneczne dni

Rolety wewnętrzne nie tylko zapewniają intymność wieczorami podczas użytkowania sztucznego oświetlenia, ale i...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.