| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny warto wybrać do sypialni?

Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny warto wybrać do sypialni?

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny do sypialni wybierać. Istnieją gatunki, które nocą produkują tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla. Sprawdź, jakie kwiaty są polecane do sypialni.

Powszechnie sądzi się, że kwiaty do sypialni to nie najlepszy pomysł, ponieważ nie powinna znajdować się tam zbyt duża ilość roślin, które nocą zabierają tlen i uwalniają dwutlenek węgla. W rezultacie w ten sposób pogarsza się jakość snu. W rzeczywistości to tylko półprawda – rośliny doniczkowe nie działają tak silnie. W dodatku można zdecydować się na uprawę gatunków z odwrotną fotosyntezą.

Kwiaty do sypialni, czyli nocne dotlenianie organizmu

Rośliny w domu wzbogacają i ocieplają wnętrza. Ponadto wiele roślin wchłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego, farb, lakierów, itp. W czasie dnia rośliny produkują tlen i wchłaniają dwutlenek węgla. Nocą proces zachodzi w sposób odwrotny, jednak nie jest zbyt intensywny. Problem z utrudnieniem oddychania faktycznie nie zachodzi. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby sypialnie dekorować zielenią doniczkową.

W sypialni warto uprawiać rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, czyli nocą produkują tlen. Wtedy pielęgnowane okazy nie tylko nie szkodzą (chociażby minimalnie), ale pomagają w lepszym zaśnięciu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze.

Nie można przy tym zapominać o podstawowej zasadzie aranżacji kwiatów do sypialni. Duże rośliny powinno się ustawiać jedynie w przestronnych sypialniach. W małych pomieszczeniach wystarczy 1-2 egzemplarze, ustawione przykładowo na parapecie.

Zobacz galerię zdjęć: 10 pięknie kwitnących roślin doniczkowych: kwiaty domowe, które ozdobią wnętrze>>

Kwiaty do sypialni, które warto mieć

  • Aloes zwyczajny (Aloe vera)

W warunkach domowych uprawia się kilkanaście gatunków. Jednymi z najpopularniejszych kwiatów do sypialni są aloes drzewiasty (aloe arborescens) i aloes zwyczajny (aloe vera). Sukulent zwykle dorasta do 1-1,5m wysokości. Można go przycinać dla osiągnięcia ładnego pokroju i ograniczenia wzrostu.

Aloes najlepiej ustawiać na parapecie lub w pobliżu okna. Produkuje tlen nocą, filtruje powietrze i dodatkowo dobrze je nawilża. Dobrze wygląda w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Gatunek łatwy w uprawie. Podlewa się go 1-2 razy w tygodniu w czasie wegetacji, zimą rzadziej. Co kilka tygodni warto go dokarmić nawozem dla sukulentów. Zimą lubi umiarkowanie chłodne temperatury. Jeśli jest ustawiony na oknie, należy uważać przy zimowym wietrzeniu. Nawet niewielki przymrozek może go zniszczyć.

  • Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Typowa odmiana dorasta do 1 m wysokości. Posiada sztywne, szablowate, ustawione pionowo liście.

Odmiany o długich liściach dobrze wyglądają ustawione na podłodze lub szafkach. Te o krótkich, szerokich liściach najlepiej uprawiać na parapecie. Dobrze rośnie nawet w mocno zacienionych sypialniach. Produkuje dużą ilość tlenu, również w czasie nocy.

To jeden z najłatwiejszych gatunków w uprawie. Należy tylko systematycznie go podlewać i co kilka lat przesadzać do większej donicy.

  • Dendrobium (Dendrobium)

Storczyk osiąga 30-50 cm wysokości. Posiada grube, skórzaste liście. Kwiaty są drobne, dzwonkowate zebrane w długi kwiatostan. Termin kwitnienia i barwa kwiatów są zróżnicowane.

Storczyk dobrze wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto go ustawiać w wyeksponowanym miejscu. Może być uprawiany w odwróconych donicach – do góry nogami.

Storczyk jest dość trudny w uprawie. Wymaga jasnego stanowiska o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Należy go oszczędnie podlewać. Ważnym zabiegiem jest codzienne zraszanie. W sypialni warto zainstalować nawilżacz. Będzie to korzystne zarówno dla rośliny jak i domowników.

  • Kaktus bożonarodzeniowy (Zygokaktus) i kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri)

Kaktusy są podobne do siebie. Różnią się terminem kwitnienia i budową kwiatów. Kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego są mniejsze (3cm średnicy), posiadają krótkie pręciki a ich płatki są ostro zakończone.

Można je dowolnie aranżować. Najlepiej jednak prezentują się ustawiane na parapecie. Nie powinny rosnąć w miejscu, gdzie będą często dotykane. Ich kwiaty są delikatne i łatwo opadają.

Uprawa standardowa – tak jak inne kaktusy i sukulenty. W okresie kwitnienia wymagają jednak regularnego podlewania i nawożenia. Na kilka tygodni przed kwitnieniem powinny być ustawione w chłodnym miejscu.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe na parapet. 15 roślin doniczkowych do ustawienia na oknie [GALERIA ZDJĘĆ]

WARTO WIEDZIEĆ

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze

W sypialni warto uprawiać również gatunki oczyszczające powietrze. Do najcenniejszych roślin należy zielistka Sternberga, nefrolepis, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, palmy i figowce.

WIDEO: jak dbać zimą o rośliny w domu

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...

Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je...

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie...