Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny warto wybrać do sypialni?
Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny do sypialni wybierać. Istnieją gatunki, które nocą produkują tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla. Sprawdź, jakie kwiaty są polecane do sypialni.
Powszechnie sądzi się, że kwiaty do sypialni to nie najlepszy pomysł, ponieważ nie powinna znajdować się tam zbyt duża ilość roślin, które nocą zabierają tlen i uwalniają dwutlenek węgla. W rezultacie w ten sposób pogarsza się jakość snu. W rzeczywistości to tylko półprawda – rośliny doniczkowe nie działają tak silnie. W dodatku można zdecydować się na uprawę gatunków z odwrotną fotosyntezą. W sypialni powinno się ustawiać pojedyncze i raczej niezbyt okazałe rośliny. Tutaj potrzebny jest nastrój sprzyjający wypoczynkowi. Istnieją gatunki, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, walczą z rozwojem pleśni i zarodników, a także wzbogacają powietrze w tlen.
Kwiaty do sypialni, czyli nocne dotlenianie organizmu
Rośliny w domu wzbogacają i ocieplają wnętrza. Ponadto wiele roślin wchłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego, farb, lakierów, itp. W czasie dnia rośliny produkują tlen i wchłaniają dwutlenek węgla. Nocą proces zachodzi w sposób odwrotny, jednak nie jest zbyt intensywny. Problem z utrudnieniem oddychania faktycznie nie zachodzi. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby sypialnie dekorować zielenią doniczkową.
Autor: Marcin Grabowiecki
Wybierając rośliny doniczkowe, warto sprawdzić, które nadają się do sypialni (stylizacja: Anna Salak)
W sypialni warto uprawiać rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, czyli nocą produkują tlen. Wtedy pielęgnowane okazy nie tylko nie szkodzą (chociażby minimalnie), ale pomagają w lepszym zaśnięciu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze.
Nie można przy tym zapominać o podstawowej zasadzie aranżacji kwiatów do sypialni. Duże rośliny powinno się ustawiać jedynie w przestronnych sypialniach. W małych pomieszczeniach wystarczy 1-2 egzemplarze, ustawione przykładowo na parapecie. Lepiej unikać też w sypialni roślin o silnym zapachu, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne.
Zobacz też:
Jest grupa roślin doniczkowych, które szczególnie warto mieć w sypialni, ponieważ nocą pochłaniają dwutlenek węgla, a wydzielają tlen. Są to: aloes drzewiasty Aloe arborescens, kaktus bożenarodzeniowy Zygocactus sp., kaktus wielkanocny Rhipsalidopsis gaertneri, sansewieria gwinejska Sansevieria trifasciata i storczyk.
Kwiaty do sypialni, które warto mieć
- Aloes zwyczajny (Aloe vera)
W warunkach domowych uprawia się kilkanaście gatunków. Jednymi z najpopularniejszych kwiatów do sypialni są aloes drzewiasty (aloe arborescens) i aloes zwyczajny (aloe vera). Sukulent zwykle dorasta do 1-1,5m wysokości. Można go przycinać dla osiągnięcia ładnego pokroju i ograniczenia wzrostu.
Aloes najlepiej ustawiać na parapecie lub w pobliżu okna. Produkuje tlen nocą, filtruje powietrze i dodatkowo dobrze je nawilża. Dobrze wygląda w nowocześnie urządzonych wnętrzach.
Gatunek łatwy w uprawie. Podlewa się go 1-2 razy w tygodniu w czasie wegetacji, zimą rzadziej. Co kilka tygodni warto go dokarmić nawozem dla sukulentów. Zimą lubi umiarkowanie chłodne temperatury. Jeśli jest ustawiony na oknie, należy uważać przy zimowym wietrzeniu. Nawet niewielki przymrozek może go zniszczyć.
- Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
Typowa odmiana dorasta do 1 m wysokości. Sansewieria ma sztywne, szablowate, ustawione pionowo liście.
Odmiany o długich liściach dobrze wyglądają ustawione na podłodze lub szafkach. Te o krótkich, szerokich liściach najlepiej uprawiać na parapecie. Dobrze rośnie nawet w zacienionych sypialniach. Produkuje dużą ilość tlenu, również w czasie nocy. To jeden z najłatwiejszych gatunków w uprawie. Należy tylko systematycznie go podlewać i co kilka lat przesadzać do większej donicy. Sansewieria jest bardzo wytrzymała na trudne warunki wegetacji: doskonale znosi suche powietrze, choć lubi miejsca słoneczne, dobrze rośnie też z dala od okna. Najlepiej czuje się w ciepłych pomieszczeniach. W lecie podlewa się ją oszczędnie, a zimą wręcz skąpo. Można używać do tego celu wody wodociągowej, bo roślina lubi wapń w podłożu. Latem można ją zasilić nawozem dla kaktusów. Sansewierię przesadza się rzadko, najlepiej dopiero wtedy, gdy korzenie rozpierają doniczkę. Podłoże powinno być gruboziarniste, z kawałkami kamieni, bez torfu. Zbyt niska temperatura i nadmiar wody w podłożu powodują gnicie szyjki korzeniowej.
- Dendrobium (Dendrobium)
Ten storczyk osiąga 30-50 cm wysokości. Posiada grube, skórzaste liście. Kwiaty są drobne, dzwonkowate zebrane w długi kwiatostan. Termin kwitnienia i barwa kwiatów są zróżnicowane.
Storczyk Dendrobium dobrze wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto go ustawiać w wyeksponowanym miejscu. Może być uprawiany w odwróconych donicach – do góry nogami.
Storczyk jest dość trudny w uprawie. Wymaga jasnego stanowiska o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Należy go oszczędnie podlewać. Ważnym zabiegiem jest codzienne zraszanie. W sypialni warto zainstalować nawilżacz. Będzie to korzystne zarówno dla rośliny jak i domowników.
Falenopsis (łac. Phalaenopsis) - jeden z najznakomitszych gatunków storczyków, bardzo delikatny; lubi stać w miejscach jasnych (ale nie na słońcu); nie znosi przenoszenia; roślinę podlewa się, gdy ma suchą ziemię; nie zraszać.
- Kaktus bożonarodzeniowy (Zygokaktus) i kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri)
Kaktusy są podobne do siebie. Różnią się terminem kwitnienia i budową kwiatów. Kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego są mniejsze (3 cm średnicy), mają krótkie pręciki, a ich płatki są ostro zakończone. Można je dowolnie aranżować. Najlepiej jednak prezentują się ustawiane na parapecie w sypialni. Nie powinny rosnąć w miejscu, gdzie będą często dotykane. Ich kwiaty są delikatne i łatwo opadają.
Uprawa standardowa – tak jak inne kaktusy i sukulenty. W okresie kwitnienia wymagają jednak regularnego podlewania i nawożenia. Na kilka tygodni przed kwitnieniem powinny być ustawione w chłodnym miejscu. W zimie kaktus bożonarodzeniowy najlepiej się czuje w temperaturze 10-15oC. Przez większą część roku podlewa się go bardzo oszczędnie, a gdy pojawią się pąki kwiatowe – nieco obficiej. Jeżeli stoi w ciepłym wnętrzu (powyżej 22oC) i jest obficie podlewany – nie kwitnie. Nie lubi przesadzania. Najlepiej robić to dopiero wtedy, gdy korzenie wychodzą z doniczki. W okresie kwitnienia można 2-3 razy zasilić go nawozem dla kaktusów.
- Kalanchoe (Kalanchoe thyrsiflora)
Kalanchoe to rasowy sukulent polecany do sypialni, łatwy w uprawie, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych; rozkochany w słońcu (min. temp. 16°C); wskazane umiarkowane podlewanie; białawy nalot na liściach chroni roślinę przed przegrzaniem.
- Filodendron (Philodendron)
Filodendron potrzebuje podpory w formie słupka z mchu, bardzo lubi stać w cieniu, wymaga umiarkowanego podlewania.
Zobacz także:
- Monstera - najmodniejsze rośliny doniczkowe >>>
- Rośliny doniczkowe o cienkich liściach: nolina, cibora, dracena, papirus >>>
Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze
W sypialni warto uprawiać również gatunki oczyszczające powietrze. Do najcenniejszych roślin należy zielistka Sternberga, nefrolepis, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, palmy i figowce.
Autor: GettyImages
Monstera to roślina doniczkowa osiągająca docelowo znaczne rozmiary