| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny wybrać: aloes zwyczajny, sansewierię, kaktus?

Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny wybrać: aloes zwyczajny, sansewierię, kaktus?

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny doniczkowe wybierać. Istnieją gatunki, np. aloes zwyczajny, które nocą produkują tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla. Sprawdź, jakie kwiaty są polecane do sypialni.

Powszechnie sądzi się, że kwiaty w sypialni to nie najlepszy pomysł, ponieważ nie powinna znajdować się tam zbyt duża ilość roślin, które nocą zabierają tlen i uwalniają dwutlenek węgla. W rezultacie w ten sposób pogarsza się jakość snu. W rzeczywistości to tylko półprawda – rośliny doniczkowe nie działają tak silnie. W dodatku można zdecydować się na uprawę gatunków z odwrotną fotosyntezą.

Rośliny w sypialni, czyli nocne dotlenianie organizmu

Rośliny w domu wzbogacają i ocieplają wnętrza. Ponadto wiele roślin wchłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego, farb, lakierów, itp. W czasie dnia rośliny produkują tlen i wchłaniają dwutlenek węgla. Nocą proces zachodzi w sposób odwrotny, jednak nie jest zbyt intensywny. Problem z utrudnieniem oddychania faktycznie nie zachodzi. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby sypialnie dekorować zielenią doniczkową.

W sypialni warto uprawiać rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, czyli nocą produkują tlen. Wtedy pielęgnowane okazy nie tylko nie szkodzą (chociażby minimalnie), ale pomagają w lepszym zaśnięciu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze.

Nie można przy tym zapominać o podstawowej zasadzie aranżacji. Duże rośliny powinno się ustawiać jedynie w przestronnych sypialniach. W małych pomieszczeniach wystarczy 1-2 egzemplarze, ustawione przykładowo na parapecie.

Zobacz galerię zdjęć: 10 pięknie kwitnących roślin doniczkowych: kwiaty domowe, które ozdobią wnętrze>>

Kwiaty doniczkowe, które warto mieć w sypialni

  • Aloes zwyczajny (Aloe vera)

W warunkach domowych uprawia się kilkanaście gatunków. Jednymi z najpopularniejszych są aloes drzewiasty (aloe arborescens) i aloes zwyczajny (aloe vera). Sukulent zwykle dorasta do 1-1,5m wysokości. Można go przycinać dla osiągnięcia ładnego pokroju i ograniczenia wzrostu.

Aloes najlepiej ustawiać na parapecie lub w pobliżu okna. Produkuje tlen nocą, filtruje powietrze i dodatkowo dobrze je nawilża. Dobrze wygląda w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Gatunek łatwy w uprawie. Podlewa się go 1-2 razy w tygodniu w czasie wegetacji, zimą rzadziej. Co kilka tygodni warto go dokarmić nawozem dla sukulentów. Zimą lubi umiarkowanie chłodne temperatury. Jeśli jest ustawiony na oknie, należy uważać przy zimowym wietrzeniu. Nawet niewielki przymrozek może go zniszczyć.

  • Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Typowa odmiana dorasta do 1 m wysokości. Posiada sztywne, szablowate, ustawione pionowo liście.

Odmiany o długich liściach dobrze wyglądają ustawione na podłodze lub szafkach. Te o krótkich, szerokich liściach najlepiej uprawiać na parapecie. Dobrze rośnie nawet w mocno zacienionych sypialniach. Produkuje dużą ilość tlenu, również w czasie nocy.

To jeden z najłatwiejszych gatunków w uprawie. Należy tylko systematycznie go podlewać i co kilka lat przesadzać do większej donicy.

  • Dendrobium (Dendrobium)

Storczyk osiąga 30-50 cm wysokości. Posiada grube, skórzaste liście. Kwiaty są drobne, dzwonkowate zebrane w długi kwiatostan. Termin kwitnienia i barwa kwiatów są zróżnicowane.

Storczyk dobrze wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto go ustawiać w wyeksponowanym miejscu. Może być uprawiany w odwróconych donicach – do góry nogami.

Storczyk jest dość trudny w uprawie. Wymaga jasnego stanowiska o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Należy go oszczędnie podlewać. Ważnym zabiegiem jest codzienne zraszanie. W sypialni warto zainstalować nawilżacz. Będzie to korzystne zarówno dla rośliny jak i domowników.

  • Kaktus bożonarodzeniowy (Zygokaktus) i kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri)

Kaktusy są podobne do siebie. Różnią się terminem kwitnienia i budową kwiatów. Kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego są mniejsze (3cm średnicy), posiadają krótkie pręciki a ich płatki są ostro zakończone.

Można je dowolnie aranżować. Najlepiej jednak prezentują się ustawiane na parapecie. Nie powinny rosnąć w miejscu, gdzie będą często dotykane. Ich kwiaty są delikatne i łatwo opadają.

Uprawa standardowa – tak jak inne kaktusy i sukulenty. W okresie kwitnienia wymagają jednak regularnego podlewania i nawożenia. Na kilka tygodni przed kwitnieniem powinny być ustawione w chłodnym miejscu.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe na parapet. 15 roślin doniczkowych do ustawienia na oknie [GALERIA ZDJĘĆ]

WARTO WIEDZIEĆ

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

W sypialni warto uprawiać również gatunki oczyszczające powietrze. Do najcenniejszych roślin należy zielistka Sternberga, nefrolepis, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, palmy i figowce.

WIDEO: jak dbać zimą o rośliny w domu

Przeczytaj dodatkowo:
Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Modne rośliny doniczkowe - 7 kwiatów doniczkowych...

Rośliny doniczkowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...

Stroik bożonarodzeniowy z pomysłem - stroik z...

Stroik bożonarodzeniowy wykonany z pomysłem udekoruje wnętrze i napełni je świąteczną atmosferą. Pokazujemy...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Jak ocieplić i doświetlić wnętrze jesienią i...

Lampiony i świeczniki to detale, które z powodzeniem rozjaśnią i ocieplą wnętrze podczas jesiennych i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.