Storczyk Dendrobium - jak uprawiać i pielęgnować dendrobium w domu?
Storczyki z rodzaju Dendrobium mają szczególne wymagania uprawowe. Podpowiadamy jak pielęgnować storczyki Dendrobium uprawiane w domu i jak uratować przelane Dendrobium?
Autor: Konrad Kalbarczyk
Dendrobium nobile
Rodzina storczykowatych jest jedną z najliczniejszych rodzin w świecie roślin. Skupia wiele tysięcy gatunków, zaliczanych do różnych rodzajów, z których najbogatszy jest rodzaj Dendrobium. Należące do niego storczyki, można spotkać na terenach tropikalnych i subtropikalnych zarówno w Azji jak i Australii.
Storczyki Dendrobium z reguły zalicza się je do epifitów, zasiedlających konary drzew i skały, chociaż zdarzają się wśród nich także rośliny naziemne. Ich cechą charakterystyczną są członkowate, zgrubiałe pędy nazywane pseudobulwami, w których rośliny gromadzą wodę i substancje odżywcze.
Spis treści
- Dendrobium do uprawy w domu
- Galeria zdjęć: storczyk Dendrobium
- Jak dbać o Dendrobium?
- Jak uratować przelane dendrobium?
Dendrobium do uprawy w domu
Dendrobium cechuje też ogromne zróżnicowanie form i rozmiarów, a także imponujące bogactwo barw i kształtów kwiatów. W większości rośliny te mają dość szczególne wymagania, trudne do spełnienia w warunkach domowych, mimo to kilka z nich – m.in. Dendrobium nobile, Dendrobium phalaenopsis, Dendrobium kingianum, Dendrobium densiflorum – można uprawiać także w domu.
- Przeczytaj też: Marszczące się pseudobulwy Dendrobium
Galeria zdjęć: storczyk Dendrobium
Autor: Konrad Kalbarczyk
Dendrobium nobile
Jak dbać o Dendrobium?
- Światło dla Dendrobium. Wszystkie uprawiane w domu storczyki Dendrobium wymagają przez cały rok sporo światła, ale latem konieczna jest osłona przed palącymi promieniami słońca.
- Wilgotność powietrza dla Dendrobium. Do prawidłowego rozwoju storczyki Dendrobium potrzebują też dużej wilgotności powietrza, którą można zapewnić przez systematyczne zraszanie roślin, ustawienie doniczki na podstawce z wilgotnym keramzytem bądź umieszczenie rośliny w pobliżu nawilżaczy powietrza lub odkrytego akwarium.
- Temperatura dla Dendrobium. Poszczególne gatunki Dendrobium mają natomiast różne wymagania w stosunku do temperatury. Dendrobium phalaenopsis, jako jeden z nielicznych, nie przechodzi okresu spoczynku, w związku z czym przez cały rok potrzebuje temperatury 18–22 st. C. Pozostałe wymienione gatunki Dendrobium w miesiącach jesienno-zimowych (od września do grudnia), muszą przejść okres spoczynku, gdyż inaczej nie zakwitną. W tym czasie rośliny powinny przebywać w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (temperatura w nocy 8–10 st.C, w dzień 10–15 st.C), a ich podlewanie należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
Storczyki Dendrobium po okresie spoczynku wznawiają wegetację w styczniu–lutym. W tym czasie należy je przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej (nadal jednak niższej nocą, a wyższej w ciągu dnia).
Jeśli zachodzi wyraźna potrzeba – rośliny nie mieszczą się w doniczce, w tym czasie można je również przesadzić, wykorzystując do tego celu podłoże dla storczyków.
Przeczytaj też:
- Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Najważniejsze przyczyny
- Uprawa storczyków w domu: jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza
Jak uratować przelane dendrobium?
Trzeba wyjąć roślinę z doniczki i obejrzeć korzenie - jeżeli pozostały jakieś żywe (jędrne) to jest szansa na uratowanie storczyka. Trzeba wyciąć wszystkie zgniłe korzenie, cięcia zasypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem, osuszyć całą bryłę korzeniową i posadzić do świeżego podłoża. Nie podlewać dopóki nie pojawią się nowe korzenie, bo tylko one mogą pobierać wodę. Roślinę trzymać w jasnym stanowisku i o podwyższonej wilgotności powietrza. Jeżeli nie ma żywych korzeni to jedyną szansą jest umieszczenie pseudobulwy na mchu torfowcu i czekanie na pojawienie się keiki, które może wyrosnąć z dowolnego węzła. Najlepiej umieścić taką pseudobulwę w przezroczystym woreczku, mech od czasu do czasu zamgławiać, ale nie może być mokry!, oraz wietrzyć. No i uzbroić się w cierpliwość.
Tekst: Grażyna Siemińska
Zobacz projekty gotowe domów z kolekcji Muratora:
- Agroturystyka - sposób na biznes
- Domu w stylu góralskim
- Modna ,,stodoła" - projekty w stylu nowoczesnej stodoły
- Domy letnie (rekreacyjne)
Autor: Archiwum serwisu
Storczyk Vanda