Zamiokulkas – roślina doniczkowa, która może stać w cieniu

2018-02-02 10:14 Opracowanie: redakcja serwisu

Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych ozdobnych z liści. Zamiokulkas może stać w miejscach zacienionych, nie trzeba jej też często podlewać.

Zamiokulkas w ostatnich latach stał się niezwykle popularną rośliną pokojową. Nic dziwnego - oprócz tego, że jest rośliną wyjątkowo dekoracyjną, to również jest mało wymagającą, łatwą w uprawie i odporną na niekorzystne warunki uprawy, w tym na niedobór wody. Z tych powodów jest to znakomita propozycja dla osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów doniczkowych.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe dla zapracowanych. Niewymagające kwiaty doniczkowe. WIDEO

Główną ozdobą zamiokulkasa są długie, ciemnozielone, wzniesione ku górze, lśniące liście złożone, które wyrastają z podziemnych kłączy.
Zamiokulkas rośnie wolno - rocznie wypuszcza zaledwie kilka liści, ale za to osiąga docelowo duże rozmiary. Dlatego pamiętajmy, że decydując się na zakup zamiokulkasa do domu, trzeba przeznaczyć dla niego dużo miejsca w pomieszczeniu.

Zamiokulkas: wymagania uprawowe i pielęgnacja

Zamiokulkas ma nieduże wymagania uprawowe i charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki uprawy. Lubi miejsca półcieniste, ostre słońce mu nie służy. Zamiokulkas może nawet stać w cieniu. Dlatego często jest ustawiany w pomieszczeniach, do których nie dociera zbyt dużo dziennego światła. Trzeba pamiętać, że liście wyginają się w kierunku światła, dlatego co jakiś należy obracać doniczkę z rośliną.

Zamiokulkas nie lubi nadmiernego podlewania, nie wolno go zalać, bo kłącze może zgnić. Roślina toleruje krótkotrwałe okresy przesuszenia. W okresie intensywnego wzrostu należy podlewać ją tak, aby podłoże było lekko wilgotne (nie mokre!), a zimą podlewanie trzeba znacznie ograniczyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE