Pachira wodna - uprawa, pielęgnacja, ekspozycja w domu

2019-10-30 13:57 Katarzyna Józefowicz

Zachwycająca egzotyczną urodą i eleganckim pokrojem pachira wodna w ostatnim czasie pachira stała się niezwykle modna. Dowiedz się, jakie warunki należy zapewnić pachirze, aby dobrze rosła i zdobiła wnętrze. Jak pielęgnować pachirę?

Do niedawna pachirę wodną znało niewiele osób, obecnie jednak tak bardzo zyskała na popularności, że stała się jedną z najmodniejszych roślin doniczkowych. Trudno się temu dziwić, gdyż zachwyca egzotyczną urodą, eleganckim pokrojem i soczystą zielenią dużych, dłoniastych, błyszczących liści, zebranych na szczycie zgrubiałego u podstawy pieńka w piękną, parasolowatą rozetę. W takiej postaci prezentuje się doskonale, ale uwagę zwracają też okazy pachiry oferowane w formie „warkocza” splecionego z kilku pieńków i zwieńczonego pióropuszem liści. Takie rośliny wyglądają bardzo efektownie, ale decydując się na ich zakup musimy pamiętać, że po pewnym czasie mogą stracić swoją oryginalną urodę, gdyż część roślin tworzących „warkocz”, może zostać zagłuszona przez pozostałe.

Dekoracyjność pachiry - gdzie najlepiej ustawić ją w domu?

Pachira wodna nie jest typową rośliną doniczkową, gdyż w naturalnym środowisku (tropikalne, okresowo zalewane rejony Ameryki) ma postać ogromnego, dorastającego do ponad 20 m drzewa. W swojej ojczyźnie pachira pięknie kwitnie (ma kwiaty o ażurowym, niezwykle egzotycznym wyglądzie) i wydaje duże, jadalne owoce, przypominające orzechy.

Egzemplarze uprawiane w doniczkach nie kwitną, nie owocują i nie osiągają tak dużych rozmiarów (dorastają zwykle do 1,5-2 m wysokości), ale nadal zachowują swoją wyjątkową urodę. Z tego względu mogą być wspaniałą ozdobą nowoczesnego salonu, eleganckiego gabinetu, jasnego holu, obszernej sypialni czy dużej, widnej łazienki (doskonałe miejsce dla pachiry ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza), wnosząc do wnętrza powiew egzotyki.

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki >>>

Pachira
Autor: GettyImages Kwiat pachiry

Soczysta zieleń ich liści pachiry najlepiej wygląda w jasnym wnętrzu, w którym pięknie kontrastuje z bielą lub jasną szarością ścian i mebli. Ze względu na szczególną urodę, pachira najwspanialej prezentuje się jako soliter w wysokiej, dużej donicy ustawionej w pokoju na eksponowanym stanowisku. Doskonale nadaje się też do kącika wypoczynkowego, zapraszając do relaksu na fotelu ustawionym pod jej zielonymi liśćmi. Ze względu na duże rozmiary i smukły, elegancki pokrój, najlepiej wygląda stojąc na podłodze, gdyż szybko rośnie i w krótkim czasie przestaje mieścić się na okiennym parapecie, komodzie czy stoliku kawowym.

Pachira
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Pachira najlepiej prezentuje się bez towarzystwa innych roślin

Uprawa i pielęgnacja pachiry

Mimo egzotycznego pochodzenia, uprawa pachiry w mieszkaniu nie jest szczególnie trudna. Roślina przez cały rok wymaga temperatury pokojowej (18-25 st. C) i bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. W sezonie wegetacyjnym oczekuje zasilania nawozami dla roślin zielonych lub biohumusem, wzbogacającym podłoże w materię organiczną oraz systematycznego, ale umiarkowanego podlewania. Wprawdzie w naturze zasiedla tereny podmokłe lub okresowo zalewane, gdzie czuje się doskonale, ale rosnąc w niewielkiej doniczce cierpi na brak przestrzeni i powietrza. Taka sytuacja sprzyja procesom gnilnym, dlatego zalegająca w podłożu woda może prowadzić do gnicia jej korzeni.

Zimą pachira nie przechodzi typowego okresu spoczynku, mimo to woli nieco niższą temperaturę (18-20 st. C) i bardziej oszczędne podlewanie. Nie oczekuje też nawożenia. Prawdziwym problemem w jej uprawie może być natomiast zbyt suche powietrze (szczególnie w okresie zimowym). Aby unikać kłopotów z tym związanych, wskazane jest ustawienie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium, a także częste zraszanie jej liści letnią wodą.

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Oprócz suchego powietrza, pachirze może też zaszkodzić zalanie, zimne przeciągi oraz zbyt silne lub zbyt słabe światło, na które reaguje żółknięciem i zasuszaniem liści.
Jeśli jednak roślina ma zapewnione odpowiednie warunki, ładnie i szybko się rozrasta, w krótkim czasie osiągając spore rozmiary. Nie należy się tym jednak martwić, bo gdy stanie się zbyt duża, można skorygować jej pokrój za pomocą cięcia, polegającego na skróceniu nawet o połowę zbyt długich pędów - zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną (od lutego do kwietnia). Jeśli pachirę przycina się od góry, ścięte wierzchołki można potraktować jako sadzonki i spróbować ukorzenić je w przepuszczalnym, wilgotnym i ciepłym podłożu (25-28 st. C). Zadanie jest jednak bardzo trudne, dlatego młode rośliny znacznie łatwiej jest kupić w centrum ogrodniczym lub u producenta.

Pachira
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Małe okazy pachiry możemy posadzić w jednym pojemniku, np. w drewnianej skrzyni (pamiętając o dobrym drenażu)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE