Jak dbać o trawnik podczas upałów? Podlewanie trawnika i koszenie trawy latem

2019-06-11 7:40
Trawnik
Autor: GettyImages

Radzimy, jak dbać o trawnik w trakcie upalnego lata. Kiedy i jak podlewać trawnik podczas upałów? Jak kosić trawę w czasie gorących i słonecznych dni. Oto kilka porad o właściwej pielęgnacji trawnika w czasie suszy.

W upalne dni trawnik potrzebuje życiodajnej wody. Niedobór wody, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, wpływa bardzo negatywnie na jakość trawy. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł.

Jak podlewać trawnik

Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie trawnika na wodę wynosi 4-5 l/m2 - Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. Podczas upałów należy trawnik podlewać obficie i dokładnie, by woda przesiąkła do niższych warstw gleby, w których trawa jest zakorzeniona - czyli na głębokość 10-15 cm.

Sprawdź też:

Kiedy podlewać trawnik

Najlepszą porą na podlewanie trawy zawsze jest wczesny poranek. Wieczorne nawadnianie też jest dopuszczalne, ale trzeba być bardzo wyczulonym na pierwsze objawy chorób grzybowych w porę im przeciwdziałając. Bardzo istotne jest również, aby różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka oraz by zminimalizować parowanie.

Należy pamiętać, że trawy nie należy podlewać w palących promieniach słońca, ze względu właśnie na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Ostre promienie słońca mogą też przypalać darń skupiając się w kroplach wody jak w soczewce.

Sprawdź też:

Koszenie trawy: regularne nawet podczas upałów

Prawdą jest, że podczas bardzo gorących i słonecznych dni trawa rośnie wolniej. Można by przypuszczać, że w takich warunkach nie musisz kosić. Jednak, niezależnie od aury, koszenie należy wykonywać systematycznie.

Głównym powodem zalecanego koszenia, nawet gdy darń jest niska, jest niedopuszczenie do zakwitnięcia źdźbeł trawy. Celem rośliny jest wytworzenie nasion, ale w przypadku trawy, przekwitnięta darń zasycha i bardzo trudno jest ją odbudować, przywrócić do życia. Dlatego, pomimo upału, pomimo niewielkiej wysokości trawy, należy ją skosić. Dzięki temu uchronisz trawnik przed tworzeniem się na nim wysuszonych, tzw. łysych, plam. Po koszeniu trawnik należy nawodnić.

Zobacz polecane przez nas produkty:

Sprawdź też:

Śledząc prognozy pogody i spodziewając się fali upałów, możesz pomóc trawie przetrwać ten trudny okres zasilając trawnik nawozem zawierającym potas. Szczególnie istotne jest dostarczanie tego pierwiastka w sytuacjach „stresujących” dla roślin, a taką jest susza. Wnikający do komórek potas pozwala roślinom utrzymać wodę.

Sprawdź też:

Z punktu widzenia dobrej kondycji trawnika, kluczowym elementem koszenia jest precyzja cięcia i ostrość noży. Zapewniają one cięcie, które nie rani darni. Trawa uszkodzona przez tępe ostrza traci więcej wody, dlatego zawsze, nie tylko w upalnym okresie, warto zadbać o sprzęt wysokiej jakości, wyposażony w ostrza zapewniające precyzję cięcia oraz opcje regulowania wysokości koszenia.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, gwarantującym prawidłowe skoszenie trawnika o wybranej porze jest robot koszący. Inteligentny i samodzielny, kosi trawnik wedle życzenia właściciela, który po zaprogramowaniu robota, nie musi martwić się ani o kondycję trawy w upalne dni, ani o koszenie podczas urlopu.

WIDEO: Sprzęt do pielęgnacji trawnika. Wybierz kosiarkę samojezdną

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Warto wiedzieć

Podlewanie trawnika podczas upałów: system zraszaczy

Najwygodniejszym sposobem nawadniania trawników, zwłaszcza o dużej powierzchni, są różnego rodzaju systemy zraszaczy. Nie wymagają stałej obsługi, a te nowoczesne można ustawić na automatyczne włączenie o konkretnej godzinie. Systemy te mogą być zasilane wodą z motopomp przystosowanych do łączenia z systemami zraszającymi.

WIDEO: miejsce postojowe wypełnione kruszywem lub trawą!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE