Jak dbać o trawnik podczas upałów? Podlewanie trawnika i koszenie trawy latem

2019-06-11 7:40
Podlewanie trawnika
Autor: GettyImages Latem pamiętajmy o regularnym nawadnianiu trawnika

Radzimy, jak dbać o trawnik w trakcie upalnego lata. Kiedy i jak podlewać trawnik podczas upałów? Jak kosić trawę w czasie gorących i słonecznych dni? Oto kilka porad o właściwej pielęgnacji trawnika w czasie suszy.

Lato jest dla trawy wyzwaniem, murawa wtedy intensywnie rośnie. Żeby stale cieszyć się ładnym trawnikiem trzeba więc o niego szczególnie dbać. W upalne dni trawnik potrzebuje życiodajnej wody. Niedobór wody, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, wpływa bardzo negatywnie na jakość trawy. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł.

Podlewanie trawnika latem

Podczas upałów trawa potrzebuje wody. Bez niej narażona jest na rozwój kolonii mrówek (zwłaszcza na glebach lekkich). Najbardziej wrażliwe na przesychanie są młode trawniki, bo ich korzenie rosną jeszcze płytko. Ostrożność w nawodnieniu trzeba zachować w deszczowe lato, bo utrzymująca się przez dłuższy czas nadmierna wilgotność gleby może być przyczyną rozwoju mchów i chorób grzybowych.

Trawnik latem potrzebuje 20-30 l wody na 1 m2 na tydzień. Kiedy jest sucho, dostarcza się ją w dwóch dawkach, czyli 10-15 l co trzy-cztery dni. Lepiej podlewać trawnik rzadziej, a obficie, niż codziennie małą ilością wody (powinna ona dotrzeć na głębokość 20 cm). Należy to robić rano, gdy gleba nie jest jeszcze nagrzana, a parowanie jest minimalne. Wieczorne nawadnianie też jest dopuszczalne, ale trzeba być bardzo wyczulonym na pierwsze objawy chorób grzybowych w porę im przeciwdziałając. Bardzo istotne jest również, aby różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka oraz by zminimalizować parowanie.

Sprawdź też:

Należy pamiętać, że trawy nie należy podlewać w palących promieniach słońca, ze względu właśnie na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Ostre promienie słońca mogą też przypalać darń skupiając się w kroplach wody jak w soczewce.

Koszenie trawy latem - regularne nawet podczas upałów

Prawdą jest, że podczas bardzo gorących i słonecznych dni trawa rośnie wolniej. Można by przypuszczać, że w takich warunkach nie musisz kosić. Jednak, niezależnie od aury, koszenie należy wykonywać systematycznie (raz w tygodniu). To zabieg, którego trawnik potrzebuje regularnie. Nie da się tego robić na zapas, bo za niskie koszenie sprawia, że odsłonięte zostają delikatne części trawy, które słońce przypala, i darń zaczyna przypominać ściernisko. Kosiarka musi mieć ostry nóż, bo tępy poszarpie źdźbła, które będą zasychały na końcach.

Lepiej kosić rano lub wieczorem, gdy liście są sprężyste, bo wtedy łatwiej je przeciąć. Jednorazowo nie wolno ścinać więcej niż 1/3-1/2 wysokości źdźbeł. Gdy podczas naszego urlopu trawa wyrośnie zbyt długa, po powrocie trzeba ją kosić kilkakrotnie, stopniowo osiągając wymaganą wysokość 4-6 cm (w okresach suszy nawet 5-8 cm).

Głównym powodem zalecanego koszenia, nawet gdy darń jest niska, jest niedopuszczenie do zakwitnięcia źdźbeł trawy. Celem rośliny jest wytworzenie nasion, ale w przypadku trawy, przekwitnięta darń zasycha i bardzo trudno jest ją odbudować, przywrócić do życia. Dlatego, pomimo upału, pomimo niewielkiej wysokości trawy, należy ją skosić. Dzięki temu uchronisz trawnik przed tworzeniem się na nim wysuszonych "łysych" plam. Po koszeniu trawnik należy nawodnić.

Zobacz galerię zdjęć: Piękny trawnik - jak o niego dbać?

Sprawdź też: Jaka trawa nadaje się na boisko - tylko wybrane gatunki >>>

Śledząc prognozy pogody i spodziewając się fali upałów, możesz pomóc trawie przetrwać ten trudny okres zasilając trawnik nawozem zawierającym potas. Szczególnie istotne jest dostarczanie tego pierwiastka w sytuacjach „stresujących” dla roślin, a taką jest susza. Wnikający do komórek potas pozwala roślinom utrzymać wodę.

Sprawdź też: Wybieramy kosiarkę - zalety kosiarek spalinowych >>>

Z punktu widzenia dobrej kondycji trawnika, kluczowym elementem koszenia jest precyzja cięcia i ostrość noży. Zapewniają one cięcie, które nie rani darni. Trawa uszkodzona przez tępe ostrza traci więcej wody, dlatego zawsze, nie tylko w upalnym okresie, warto zadbać o sprzęt wysokiej jakości, wyposażony w ostrza zapewniające precyzję cięcia oraz opcje regulowania wysokości koszenia.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, gwarantującym prawidłowe skoszenie trawnika o wybranej porze jest robot koszący. Inteligentny i samodzielny, kosi trawnik wedle życzenia właściciela, który po zaprogramowaniu robota, nie musi martwić się ani o kondycję trawy w upalne dni, ani o koszenie podczas urlopu.

Warto wiedzieć

Podlewanie trawnika podczas upałów: system zraszaczy

Najwygodniejszym sposobem nawadniania trawników, zwłaszcza o dużej powierzchni, są różnego rodzaju systemy zraszaczy. Nie wymagają stałej obsługi, a te nowoczesne można ustawić na automatyczne włączenie o konkretnej godzinie. Systemy te mogą być zasilane wodą z motopomp przystosowanych do łączenia z systemami zraszającymi.

Letnie nawożenie trawnika

Szybko rosnąca murawa potrzebuje dokarmienia, czyli nawozów mineralnych. Częstotliwość zabiegu zależy od zastosowanego nawozu. Preparat wolno działający stosuje się tylko raz – wiosną. Jednak większość popularnych środków aplikuje się co cztery-sześć tygodni. Darń zasilamy po koszeniu, najlepiej przy pochmurnej pogodzie i przed deszczem. Nawóz należy rozsiewać równo, a następnie podlać trawnik, by spłukać go z trawy (sole z nawozu mogą uszkodzić źdźbła). Należy się stosować do zalecanych dawek, bo przenawożenie jest niekorzystne – powoduje wybujałość traw, ich osłabienie i podatność na choroby.

Odchwaszczanie trawnika latem

Na trawie mogą się pojawić chwasty dwuliścienne. Jeśli jest ich mało, usuwamy je ręcznie, podcinając nożem i urywając. Gdy jest ich dużo, trzeba użyć herbicydu, który nie działa na trawę. Preparat aplikujemy w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, osłaniając folią rośliny na sąsiednich rabatach. Z młodego trawnika chwasty usuwamy ręcznie, choć zwykle wystarczy koszenie

Sprawdź też: Jak zwalczać chwasty na trawniku >>>

Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Listen to "Susza w Polsce! Jeżeli nie spadnie deszcz, czekają nas kolejne podwyżki cen żywności." on Spreaker.
Podlewanie ogrodu - automatyczny system nawadniania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE