Dziury i puste place w trawniku – dlaczego powstają? Najlepsze sposoby na uzupełnienie dziur w trawniku

2023-03-29 14:11

Czasem na trawniku powstają dziury i puste place. Poznaj przyczyny powstania takich pustych miejsc na trawniku i najlepsze sposoby na uzupełnienie dziur w trawniku.

Puste place na trawniku
Autor: GettyImages Jakie są przyczyny powstawania na trawniku pustych placów?

Spis treści

  1. Pleśń śniegowa przyczyną dziur i pustych placów w trawniku
  2. Jakie inne choroby są przyczyną powstawania dziur i pustych placów w trawniku?
  3. Dziury i puste place w trawniku - skąd jeszcze mogą się brać?
  4. Szkodniki przyczyną pustych placów w trawniku

Piękny i zadbany trawnik to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Niestety, utrzymanie murawy w dobrej formie przez cały rok, wymaga wiele pracy i wysiłku. Największe wyzwania czekają nas wiosną, gdy po długiej zimie kondycja trawnika pozostawia wiele do życzenia. Oprócz dużej ilości filcu (martwej trawy), na trawniku często widoczne są też brzydkie, puste place i dziury, które trzeba zlikwidować.

Pleśń śniegowa przyczyną dziur i pustych placów w trawniku

Jedną z przyczyn pojawienia się wiosną dziur i pustych placów w trawniku jest tzw. pleśń śniegowa, której objawy widoczne są po stopnieniu śniegu. Pleśń śniegowa to choroba grzybowa powodowana przez grzyb Fusarium nivale (syn. Microdochium  nivale), która pojawia się zwykle wtedy, gdy zimą depczemy trawnik pokryty śniegiem lub gdy wiosną śnieg utrzymuje się na nim długo i wolno topnieje. Objawami choroby jest biała, z czasem lekko różowiejąca, watowata pleśń, pokrywająca poszczególne źdźbła trawy. Porażona chorobą trawa szybko brunatnieje i zamiera, pozostawiając po sobie puste miejsca. Wilgoć, brak przewiewu i dużo martwej materii organicznej oraz utrzymująca się pod śniegiem podwyższona temperatura, to idealne warunki do rozwoju grzybów, dlatego patogeny intensywnie się namnażają, niszcząc coraz większe obszary trawy.

>>Przeczytaj też:

Pleśń śniegowa w krótkim czasie potrafi zniszczyć niemal cały trawnik, dlatego warto wiedzieć, jak jej zapobiegać i jak z nią walczyć. W ograniczeniu ryzyka pojawienia się pleśni śniegowej dużą rolę odgrywa profilaktyka i właściwa pielęgnacja trawnika, dlatego przez cały sezon trawę należy systematycznie kosić, nawozić i podlewać. Trzeba jednak pamiętać, aby zasilanie trawy nawozami azotowymi zakończyć najpóźniej na początku sierpnia, gdyż inaczej nie będzie miała szans na właściwe przygotowanie się do zimy. W sierpniu i we wrześniu przydadzą się natomiast bogate w potas i fosfor nawozy jesienne, poprawiające odporność trawy. Tuż przed zimą trawnik należy też krótko przystrzyc i zgrabić z jego powierzchni opadłe liście. Kolejne zabiegi pielęgnacyjne trzeba przeprowadzić wiosną, po stopnieniu śniegów.

Aeracja, wertykulacja i dokładne wygrabienie z trawy filcu wzmacniają trawę, poprawiają napowietrzenie gleby i pomagają usunąć z trawnika zainfekowane grzybem rośliny.

Kiedy jednak uszkodzenia są duże, a place zamarłej trawy rozległe, nasze działania muszą być bardziej radykalne. W takiej sytuacji należy usunąć całe połacie chorej trawy wraz z kilkucentymetrową warstwą ziemi, wypełnić ubytek świeżym podłożem i obsiać go trawą regeneracyjną. Cały trawnik należy też opryskać grzybobójczym biopreparatem - Polyversum WP na trawniki.

Jakie inne choroby są przyczyną powstawania dziur i pustych placów w trawniku?

Oprócz pleśni śniegowej powodem wypadania trawy mogą być też inne choroby grzybowe takie jak:

  • żółta plamistość trawników (przyczyny: zbyt niskie koszenie trawnika, zalegające w trawie resztki roślinne, ciepła i sucha pogoda),
  • brunatna plamistość traw (przyczyny: wilgotna pogoda, zacienienie trawy),
  • czerwona nitkowatość traw (przyczyny: brak nawożenia azotowego, duża ilość zalegającego filcu, zacienienie),
  • antraknoza traw (przyczyny: zbita gleba, niedobory potasu i fosforu, zalegające w trawie resztki roślinne).

Walka z nimi jest podobna do walki z pleśnią śniegową, mimo to warto wiedzieć, jaki grzyb niszczy nasz trawnik, gdyż wtedy łatwiej będzie nam ustalić przyczyny infekcji i skuteczniej je zlikwidować.

Dziury i puste place w trawniku - skąd jeszcze mogą się brać?

Za pojawienie się na trawniku nieestetycznych plam odpowiadają jednak nie tylko choroby grzybowe, ale też złe warunki siedliskowe. Jeśli nasz trawnik znajduje się w miejscu zacienionym lub na zbyt kwaśnym podłożu (np. pod drzewami iglastymi), jego utrzymanie w dobrej formie będzie wyjątkowo trudne. Z powodu braku słońca i podwyższonej wilgotności, na powierzchni trawnika może zacząć rozrastać się mech, skutecznie wypierając trawę.

Jeśli chcemy aby nasz trawnik w tak niekorzystnych warunkach wyglądał względnie dobrze, musimy bardzo o niego dbać i oprócz typowych zabiegów pielęgnacyjnych (koszenie, nawożenie, podlewani, aeracja, wertykulacja), zastosować kilka dodatkowych rozwiązań. Trawniki zaatakowane przez mech, trzeba systematycznie zasilać nawozami zawierającymi substancje zwalczające mchy (m.in. Mogeton 25 WP, Compo Quattro 4w1 Nawóz do trawników zwalcza chwasty i mech, Antymech nawóz do trawnika Florovit, Fructus Antymech do trawy). Dodatkowo warto też każdego roku sprawdzać odczyn podłoża i jeśli jest zbyt kwaśne, przeprowadzić wapnowanie gleby za pomocą specjalnych nawozów zawierających wapń i podnoszących odczyn podłoża do wymaganego przez trawę (pH ok 6,0 do 7,0). Trawniki możemy wapnować na przedwiośniu lub jesienią (luty-kwiecień lub wrzesień-październik), wykorzystując do tego celu takie nawozy jak np. Dolomit, Wapno ogrodnicze do odkwaszania gleby i trawnika lub Nawóz do trawników z mchem wapniowo-magnezowy.Puste miejsca pozostałe po zasuszonej trawie, warto też obsiać mieszankami traw na tereny cieniste (np. Trawa Do Cienia Barenbrug Shadow Gazon, BIOPON trawa w cieniu).

>>Przeczytaj też: Co zrobić, by mieć piękny trawnik w ogrodzie

Dziury na trawniku
Autor: www.thinkstockphotos.com Z jakiej przyczyny na trawniku powstają puste place?

Szkodniki przyczyną pustych placów w trawniku

Przyczyną pojawienia się na trawniku pustych placów mogą być też bytujące w glebie szkodniki: pędraki, rolnice czy opuchlaki, które odżywiają się korzeniami roślin, mocno je osłabiając lub całkiem niszcząc. Aby sprawdzić, czy to właśnie one odpowiadają za uszkodzenia trawy, warto podważyć darń w miejscu plamy i wykopać niewielki otwór. Jeśli znajdziemy tam szkodnika, musimy jak najszybciej rozpocząć z nim walkę, gdyż inaczej może zniszczyć nam znaczną powierzchnię murawy.

Wiosną pomocne będą zabiegi aeracji i wertykulacji, które wydobędą cześć szkodników na powierzchnię, kiedy jednak nie wystarczą, trzeba zastosować bardziej radykalne rozwiązania i zdecydować się na wykorzystanie odpowiednich środków ochrony roślin.

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po preparaty biologiczne, zawierające szkodliwe dla larw mikroorganizmy (np. pasożytnicze nicienie w preparatach Nemasys G i LARVANEM 50 lub pożyteczne bakterie w preparacie P-Drakol na trawniki Target) bądź zestaw specjalnie dobranych cukrów, mikroelementów i pierwiastków śladowych (np. BIOMASS SUGAR), a dopiero gdy nie zadziałają, zdecydować się na środki chemiczne (np. Dursban 480 EC). Warto też użyć nawozów wzmacniających uszkodzoną trawę np. Pokon Nawóz Do Trawników Stop Pędraki.

Przeczytaj też:

Łąka kwietna w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną

Jak uratować usychający trawnik?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.