Jak zadbać o trawnik? - Jak sobie poradzić z usuwaniem plam, równomiernym nawożeniem i naprawą uszkodzeń

2024-06-20 8:40

Każdy chciałby mieć piękny trawnik, ale czasem pojawiają się problemy. Co zrobić, gdy trawa ma nierówny kolor, na trawniku są plamy, a w niektórych miejscach murawa jest uszkodzona?

Plamy na trawniku
Autor: www.thinkstockphotos.com Czasem na trawniku pojawiają się takie plamy
  • Trawnik jest nierównomiernie zabarwiony

Przyczyna. Nierówne rozmieszczenie nawozu mineralnego sprawia, że obok zdrowej, soczyście zielonej trawy pojawiają się smugi żółtej, niekiedy zasychającej darni. Są to miejsca, w których sypnięto zbyt dużo nawozu i nadmiar substancji chemicznych wypalił rośliny. Naprawa. Należy obficie podlać darń, żeby zmniejszyć stężenie soli mineralnych. Jeżeli trawnik miejscowo uległ zniszczeniu, trzeba dosiać trawę. Nawozy najlepiej rozmieścić za pomocą siewnika, dzięki temu będą równomiernie rozłożone. Można też zalecaną dawkę preparatu podzielić na dwie części i rozsiać je równo po powierzchni murawy, raz idąc wzdłuż, a raz w poprzek.

  • Na trawniku pojawiły się plamy

Przyczyna. Choroby darni. Jedną z najgroźniejszych i najczęstszych jest pleśń śniegowa objawiająca się wiosną po zejściu śniegu brunatnoszarymi plamami na trawniku.Naprawa. Trzeba dokładnie wygrabić trawnik i przeprowadzić jego renowację. Należy pamiętać o tym, że pojawieniu się chorób sprzyja nadmierne nawożenie azotem (szczególnie niebezpieczne jesienią), zbyt niskie koszenie trawy (nie wolno jednak zapomnieć o jej skróceniu przez zimą; pozostawienie długich źdźbeł sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej), częste, ale mało intensywne podlewanie, dopuszczenie do powstania grubej warstwy filcu.

  • Murawa jest miejscowo uszkodzona

Przyczyna. Darni może zaszkodzić psi mocz (w spryskanym miejscu trawa żółknie i zasycha), bywa także niszczona mechanicznie, na przykład w czasie gry w piłkę. Takie uszkodzenia bardzo szpecą, zwłaszcza jeżeli doszło do nich na środku murawy.Naprawa. Darń w zniszczonym miejscu należy wyciąć i w powstały otwór włożyć łatę pobraną z mniej wyeksponowanej części trawnika. Po dociśnięciu jej do podłoża i delikatnym zagrabieniu trzeba podlać murawę. Miejsce, z którego wycięto łatę, należy wypełnić żyzną ziemią, ubić i posiać tam trawę.

Piękny trawnik w ogrodzie
  • W uczęszczanych miejscach zginęła trawa

Przyczyna. Wydeptanie darni i nadmierne ubicie podłoża, które powoduje, że do gleby nie przenikają woda ani powietrze. W takich warunkach korzenie duszą się i rośliny marnieją. Dochodzi do tego w często odwiedzanych miejscach ogrodu – wąskich przejściach, przy altanach, zejściu z tarasu.Naprawa. Trzeba rozluźnić i napowietrzyć glebę. Jeżeli teren jest mały, można go przekopać i wyrównać, a następnie ułożyć na przykład kamienne plastry tworzące przejście. Przestrzeń między nimi należy obsiać trawą. Drugie rozwiązanie – poddać darń aeracji, czyli napowietrzaniu. Do wykonania zabiegu służy aerator, który głęboko nakłuwa murawę. Można też zastosować widły. Wbija się je w ziemię na głębokość 10-15 cm w odstępach co 15 cm. Napowietrzanie w często deptanych miejscach należy powtarzać co roku wiosną.

  • Trawnik zmienił wygląd po lecie

Przyczyna. Murawa przeschła, zginęły wrażliwe na brak wody gatunki, a pozostały te, które są lepiej przystosowane do suszy, niestety, mniej dekoracyjne.Naprawa. Trzeba przeprowadzić renowację trawnika. Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu darni. Nie trzeba jej nawadniać codziennie – lepiej rzadziej, a większą ilością wody, tak żeby przeniknęła na głębokość 15 cm. To zagwarantuje dobre ukorzenienie się trawy. Częste, ale niezbyt intensywne zraszanie darni sprawia, że płytko się ona korzeni i w czasie suszy szybciej zamiera. Ważne jest również koszenie. W czasie upałów murawę ścina się rzadziej i wyżej (na 6–8 cm). Nie należy jej kosić w południe.

Nasi Partnerzy polecają