Aeracja i wertykulacja trawnika wiosną - te zabiegi pobudzą trawę do lepszego wzrostu!
Aeracja i wertykulacja trawnika to wiosenne zabiegi pielęgnacyjne, które poprawiają wygląd trawnika. Oba służą utrzymaniu murawy w zdrowiu i zapewniają jej zapas powietrza i wody, ale działają nieco inaczej. Czym różni się wertykulacja trawnika od aeracji trawnika? Jak i kiedy używać wertykulatora oraz aeratora?
Zaniedbaną, niepielęgnowaną darń, na której trawa słabo rośnie i widoczne są wyłysiałe miejsca, można poddać regeneracji. Najlepiej wykonać ją wiosną. Darń należy nisko skosić, przeprowadzić wertykulację trawnika, a jeżeli podłoże jest zbite i nieprzepuszczalne, także aerację trawnika. Aerację i wertykulację trawnika przeprowadza się wiosną.
Spis treści
- Na czym polega wertykulacja trawnika?
- Jak działa wertykulator?
- Jak prawidłowo wertykulować trawnik?
- Na czym polega aeracja trawnika?
- Jak działa aerator?
- Kiedy przeprowadza się aerację trawnika?
- Jak przygotować trawnik do aeracji?
Na czym polega wertykulacja trawnika?
Wertykulacja to nacięcie darni na głębokość około 2 cm za pomocą wertykulatora lub specjalnych grabi o zębach ostrych jak noże. Ma na celu przecięcie filcu, czyli obumarłych źdźbeł i pędów traw. Ponieważ tworzą one nieprzepuszczalną warstwę, utrudniają wnikanie do gleby wody i nawozów, uniemożliwiają też wymianę gazową. To sprawia, że trawy rosną gorzej. Wertykulację przeprowadza się co roku, począwszy od trzeciego roku wzrostu darni. Po tym zabiegu trawnik należy nawieźć i podlać.
Jak działa wertykulator?
Wertykulator jest wyposażony w pionowe noże ma ponacinać warstwę filcu (czyli obumarłej warstwy trawy), która ogranicza dostęp powietrza, wody i substancji odżywczych do korzeni. Wertykulator skutecznie eliminuje również mech, który rozprzestrzeniając się, „kradnie” trawie cenne zasoby. To urządzenie tnie niepotrzebne warstwy i pomaga się ich pozbyć.
Jak prawidłowo wertykulować trawnik?
Aby efekty zabiegu wertykulacji były trwałe, warto trzymać się kilku zasad:
- Wertykulację przeprowadzamy wczesną wiosną, po drugim-trzecim koszeniu (marzec-kwiecień), oraz na przełomie lata i jesieni – tak, by po zabiegu trawnik miał czas na regenerację.
- Przed operacja kosimy źdźbła trawy krótko – na wysokość 1-1,5 cm, aby noże skutecznie rozprawiły się z filcem i mchem w każdym zakamarku posesji.
- Najlepszy efekt daje dwukrotne wykonanie operacji. Pierwszy etap polega na nacięciu nawierzchni pas przy pasie. Drugi to powtórzenie zabiegu, tyle że przesuwamy się pod kątem 90° względem tego, co robiliśmy wcześniej.
- Po skończeniu filc i mech trzeba starannie wygrabić, a potem wyrzucić do odpadów organicznych. Nie składamy tego na stertę kompostu, by nie rozsiać niepotrzebnych zarodników grzybów.
- Zabieg wykonujemy w dni chłodniejsze, gdy gleba jest wilgotna – trawa musi mieć dobre warunki do „zebrania sił”.
- Po wszystkim warto trawnik podlać i zasilić odpowiednim nawozem.
Przeczytaj też:
- Nawożenie trawnika: jak nawozić trawnik? Nawozy do trawnika
- Zakładanie trawnika krok po kroku
- Jak prawidłowo podlewać trawnik?
Autor: Greenworks
Zadaniem wertykulatora jest napowietrzenie gleby przez pionowe nacięcie darni
Na czym polega aeracja trawnika?
Aeracja to nakłuwanie darni na głębokość około 10 cm w odstępach co 10-15 cm (gęściej na glebach nieprzepuszczalnych). Jej celem jest poprawienie wymiany gazowej – do gleby wnika tlen, a usuwany jest dwutlenek węgla powstały w procesach metabolicznych zachodzących w korzeniach. Wykonuje się ją aeratorem (czasami są to urządzenia, które nie tylko nakłuwają, ale także wyciągają na powierzchnię odcięte wałeczki ziemi). Na małych trawnikach można użyć wideł, które wbija się gęsto w darń. Zabieg ten przeprowadza się na trzy-pięcioletnich trawnikach, co rok-trzy lata, zależnie od potrzeby. Częściej stosuje się go na glebach gliniastych i zbitych (na przykład w często deptanych miejscach), a rzadziej na piaszczystych.
Jak działa aerator?
Aerator to urządzenie podobne do wertykulatora – podobnie jak on poprawia kondycję trawy: napowietrza ją, ułatwia jej dostęp do wody i substancji odżywczych, ale jednocześnie różni się od niego budową, sposobem działania i przeznaczeniem. Przede wszystkim, zamiast noży, jest wyposażone w kolce lub rurki, które nakłuwają zbitą nawierzchnię. Dzięki temu staje się ona luźniejsza, elastyczniejsza, odporniejsza na naszą ogrodową aktywność (bieganie, grillowanie, wylegiwanie się itd.).
Kiedy przeprowadza się aerację trawnika?
Aerację przeprowadzamy wczesną wiosną oraz na przełomie lata i jesieni. Możemy jednak, gdy zajdzie taka potrzeba (np. trawnik był intensywniej eksploatowany w czasie wakacji), powtarzać ją kilkakrotnie wiosną i latem. To pozwala wodzie dotrzeć do głębszych warstw gleby, a więc i do korzeni naszych ogrodowych roślin.
Jak przygotować trawnik do aeracji?
- Najpierw kosimy trawę na wysokość 2,5-3 cm, zbieramy pokos, podlewamy wszystko i czekamy kilka dni.
- Trawniki ozdobne (szczególni te na glebach luźnych) wymagają mniej intensywnego nakłuwania: dobry efekt da już 100-120 otworów (głębokich na 3 cm) na metr kwadratowy. Murawa „ciężko pracująca” potrzebuje nakłuć głębszych – do 8 cm i intensywniejszej – przysłuży się jej nawet ponad 200 otworów na metrze kwadratowym.
- Po zabiegu przyda się trawnikowi grabienie i posypanie piaskiem (to pozwoli rozluźnić zbitą glebę).
- Podobnie, jak w przypadku maszyn do wertykulacji, tak i tu możemy sięgnąć zarówno po urządzenia ręczne (gdy mamy pod opieką niewielki trawnik), albo solidne narzędzia spalinowe, a zwłaszcza elektryczne. Co ważne, na rynku są dostępne również takie, które potrafią wykonać obydwie operacje, a więc wertykulatory z funkcją aeratora.
Opracowanie na podstawie materiałów prasowych firmy Lange Łukaszuk
Może Cię zainteresuje:
- Trawnik na podmokłym terenie - co robić, by taki trawnik dobrze rósł
- Piaskowanie trawnika - kiedy i jak piaskować trawnik i jakiego piasku użyć?