Trawnik na podmokłym terenie - co robić, by taki trawnik dobrze rósł

2022-10-18 7:37

Bywa, że mimo wszelkich starań trawnik wygląda źle, nie chce się zagęszczać, choruje. Powodów może być wiele, ale bardzo często problem tkwi w nieodpowiednim gruncie, na którym trawnik został założony. Trawnik na podmokłej glebie sprawia chyba najwięcej kłopotów.

Trawnik na podmokłym terenie
Autor: ZIELONE TRAWNIKI Trawnik na podmokłej glebie ma często nieregularne zabarwienie (od jasnozielonego do brunatnego), co szczególnie wyraźnie widać na wiosnę (zdjęcie po lewej). Ten stan może zmienić seria zabiegów poprawiających strukturę podłoża (po prawej)

Spośród wielu składowych decydujących o wyglądzie i stanie trawnika najważniejsze są: właściwie dobrane mieszanki traw oraz odpowiednie podłoże pod trawnik – optymalne właśnie dla trawnika, a nie dla całej roślinności w ogrodzie. Wszystkie pozostałe elementy, takie jak umiejscowienie, bieżąca pielęgnacja trawnika, nawożenie czy nawadnianie trawnika, są tylko dopełnieniem tych dwóch pierwszych.

Spis treści

  1. Jaka ziemia pod trawnik
  2. Zakładanie trawnika na podmokłej glebie – problemy
  3. Jak polepszyć podłoże trawnika na podmokłej ziemi
  4. Piaskowanie trawnika na podmokłej glebie
  5. Pielęgnacja trawnika na podmokłym terenie

Jaka ziemia pod trawnik

Właściwa struktura podłoża pod trawnik powinna spełniać dwie podstawowe funkcje: umożliwić szybkie odprowadzenie nadmiaru wody z powierzchni oraz zapewnić optymalną wilgotność podłoża pomiędzy kolejnymi nawodnieniami.

Optymalne proporcje komponentów podłoża pod trawnik powinny wyglądać następująco:

  • piasek bądź zwykła ziemia polna – 70%,
  • żyzna gleba ogrodowa (tak zwany czarnoziem) – 25%,
  • kompost albo torf odkwaszony – 5%.

Są to wartości przybliżone. Wszystko razem powinno być dobrze zmieszane i stanowić co najmniej 20 cm górnej warstwy podłoża trawnika.

Trawnik na podmokłym terenie
Autor: ZIELONE TRAWNIKI To, że podłoże trawnika jest zbyt zbite, można stwierdzić po przyjrzeniu się mu z bliska. Nadmiar wody wymywa ziemię, widać pojedyncze kępy trawy, a często też zielonkawy nalot – zabójcze dla trawnika algi, które odżywiają się młodymi siewkami traw

Zakładanie trawnika na podmokłej glebie – problemy

Często zdarza się, że trawnik zakładany jest na glebach gliniastych czy ilastych lub nawiezione podłoże to tak zwany „czarnoziem”. Niestety tego typu podłoża – ze względu na swoją strukturę – mają negatywny wpływ na rozwój i wygląd każdego trawnika.

Ciężki, nieprzepuszczalny grunt oznacza przede wszystkim zalegającą wodę i kałuże po każdym nawadnianiu czy też opadach deszczu. Nic nie jest w stanie tak zniszczyć trawnika jak nadmiar stojącej wody! W środowisku takim następują procesy gnilne, nadmiar rozwoju alg, a ciągła wilgoć powierzchni przyczynia się do rozwoju chorób odgrzybowych. Druga sprawa to problemy z bieżącą pielęgnacją takiej murawy. Trudno jest ją bowiem wtedy kosić, nawozić czy też robić opryski. Co wówczas robić, jakie działania podjąć?

Niektórzy doradzają wymianę podłoża na nowe. Owszem, ale takie rozwiązanie jest i czaso-, i pracochłonne, a co za tym idzie – może nas sporo kosztować. Trzeba zedrzeć stary trawnik i go zutylizować, wybrać około 20-30 cm górnej warstwy starego podłoża, przywieźć nowe, wyrównać i zasiać bądź rozłożyć gotowy trawnik z rolki. Ale wciąż nie ma pewności, jak sprawdzi się to nowo przywiezione podłoże.

Przeczytaj też: Jak założyć trawnik na pochyłym terenie >>>

Jak polepszyć podłoże trawnika na podmokłej ziemi

Są jednak sposoby, by poprawić właściwości podłoża szybciej i taniej, a przede wszystkim mieć pewność, że nasze działania przyniosą oczekiwane efekty. Trzeba trwale zmienić strukturę „ciężkiego” podłoża na bardziej przepuszczalne, luźniejsze.

Jednym ze sposobów jest wykonanie następujących prac na naszym trawniku:

  • podwójna aeracja otworowa bolcem pustym z wybraniem wykorków,
  • piaskowanie trawnika piaskiem płukanym,
  • wczesanie/szczotkowanie piasku w trawnik.

Najlepsze efekty daje aeracja otworowa. Należy ją wykonać profesjonalnym aeratorem, który nakłuwa podłoże pustymi bolcami/rurkami i wyciąga z gleby wykorki. Minimalna głębokość takiego nakłuwania powinna wynosić co najmniej 8 cm (im głębiej, tym lepiej). Taki zabieg aeracji możemy wykonać samodzielnie – o ile da się wypożyczyć specjalistyczny sprzęt (czyli aerator otworowy). Niemniej jednak lepiej powierzyć to zadanie wyspecjalizowanym firmom ogrodniczym. Pracownik takiej firmy doradzi i zastosuje odpowiednie do danego miejsca sposób wykonania aeracji, głębokość nakłuć czy też średnicę bolca. Po aeracji konieczne jest zebranie z trawnika wykorków, na przykład zagrabienie ich plastikowymi grabiami. Można je zutylizować albo wykorzystać w kompostowniku.

Potem wykonujemy piaskowanie trawnika.

Trawnik na podmokłym terenie
Autor: ZIELONE TRAWNIKI Pierwszym etapem poprawy struktury zbitego podłoża jest jego aeracja, czyli napowietrzanie. Za pomocą aeratora otworowego nabija się darń trawnika i wyciąga tak zwane wykorki

Piaskowanie trawnika na podmokłej glebie

Celem piaskowania w tym przypadku jest przede wszystkim zmiana struktury podłoża, a tym samym jego właściwości fizyczno-chemicznych. Piasek wnikający w otwory po aeracji zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża.

Piaskowanie najlepiej jest wykonać profesjonalną piaskarką, dzięki czemu materiał zostanie równomiernie rozsypany po powierzchni trawnika. Można też rozrzucić piasek ręcznie, łopatą, ale po pierwsze – jest to praca bardzo uciążliwa, po drugie – taką techniką trudno równomiernie rozprowadzić go po całej powierzchni trawnika.

Do piaskowania stosujemy tylko piasek płukany, gdyż siany może mieć dużą ilość mniejszych bądź większych kamieni, które potem ręcznie trzeba wyzbierać z trawnika. Minimalna ilość użytego materiału to 500-700 kg na 100 m2 trawnika. Rozsypany na powierzchni piasek „wczesujemy” w trawnik (musi idealnie wypełnić otwory po aeracji). Można to wykonać zwykłą szczotą ulicówką o szerokości 60-90 cm.

Powyższe czynności już po pierwszym razie powinny przynieść pożądane efekty. Czasem wystarcza jedno piaskowanie, ale dla lepszego efektu zabieg ten na grząskim terenie warto powtórzyć dwa-trzy razy w sezonie i kontynuować w kolejnych.

Pierwszy zabieg piaskowania trawnika najlepiej jest wykonać na początku sezonu. Kolejne zależą już od indywidualnych warunków środowiskowych, jakie panują na trawniku. Tuż po piaskowaniu wskazane jest porządne nawodnienie trawnika, tak aby piasek użyty do piaskowania dobrze wypełnił powstałe podczas aeracji otwory.

Trawnik na podmokłym terenie
Autor: ZIELONE TRAWNIKI Następnie po całej powierzchni trawnika rozprowadza się równomiernie trzymilimetrową warstwę piasku, który musi wypełnić też otwory powstałe w czasie aeracji. Zabieg ten wykonuje się specjalistyczną piaskarką

Pielęgnacja trawnika na podmokłym terenie

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy w taki sam sposób, jak na typowym trawniku. W przypadku ciężkich podłoży warto trawnik nawozić nawozami organicznymi na przykład Viano TurfPro.

Innym zabiegiem, który poza dostarczeniem składników odżywczych i minerałów również korzystnie wpływa na poprawę struktury i jakości podłoża, jest wapnowanie trawnika. Wyrównuje ono poziom pH w glebie, więc jest szczególnie wskazane na trawnikach założonych na podmokłej glebie oraz tam, gdzie w sezonie stosowano nawozy mineralne, co może powodować wzrost kwasowości podłoża.

Wapnowanie przeprowadza się na koniec sezonu, późną jesienią. Do tego zabiegu używa się wyłącznie wapna przeznaczonego do nawożenia boisk i trawników. Wapno trawnikowe ma postać granulek, więc rozprowadza się je po całej powierzchni trawnika jak typowy nawóz (zazwyczaj w dawce 30-50 gr/m2). Na boiskach oraz trawnikach przydomowych świetnie spisuje się też naturalne wapno z alg morskich Seaweedlime.

To się może przydać:

Nawożenie trawnika - jaki nawóz do trawy? Kiedy nawozić trawnik? >>>

11 najczęstszych problemów z trawnikiem - przyczyny. Dlaczego trawa żółknie? >>>

Jak oddzielić trawnik od rabaty i ścieżki w ogrodzie >>>

Regeneracja trawnika po zimie
Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.