Trawnik na skarpie: jak założyć trawnik na pochyłym terenie

2020-12-14 16:57

Zakładanie trawnika na skarpie wymaga szczególnej staranności i metod innych, niż tradycyjne. Poznaj gatunki traw najlepszych do zadarniania stoków. Dowiedz się jak założyć trawnik na skarpie, wykorzystując kratkę trawnikową czy specjalną biowłókninę.

Zakładanie trawnika na skarpie
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: PRACOWNIA TOPPROJEKT Porośnięte trawą wzniesienia wyglądają pięknie, więc są często wykorzystywane w aranżacji działki - zamiast monotonnego płaskiego trawnika. Modelowanie powierzchni często jest konsekwencją konieczności rozwiązania problemów na działce. Podniesienie części terenu zasłoni nieatrakcyjny widok, a trawnik na skarpie pomoże wytłumić hałas

Skarpy to niezbyt sprzyjające siedlisko dla roślin. Nachylenie terenu sprawia, że ziemia łatwo ulega erozji, szybciej przesycha i jałowieje. Im zbocze jest bardziej strome oraz wystawione na działanie słońca i wiatru, tym szybciej zachodzą te procesy.

Darń jest często wykorzystywana do umacniania skarp, ponieważ tworzy gęstą sieć korzeni i rozłogów, które dobrze stabilizują podłoże. Chociaż zakładanie trawnika na skarpie i jego późniejsza pielęgnacja nie są łatwe, to dla urozmaicenia przestrzeni ogrodowej warto podjąć wyzwanie. Pagórki pokryte murawą to niekonwencjonalne, ale warte zachodu urozmaicenie aranżacji ogrodowej.

Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę >>>

Spis treści

  1. Trawnik na skarpie – jakie nachylenie
  2. Trawnik na skarpie – z jakich traw
  3. Trawnik na skarpie – z kratką trawnikową
  4. Trawnik z rolki na skarpie
  5. Trawnik na skarpie – wygodna biowłóknina

Trawnik na skarpie – jakie nachylenie

Przy odpowiednim sprzęcie, odrobinie uporu i sporej ilości wody można założyć trawnik nawet na skarpach o pochyłości 45o, jednak jeśli pozwala na to miejsce, lepiej ukształtować stoki łagodniejsze. Najlepiej, jeśli ich nachylenie nie jest większe niż 20o (co oznacza, że skarpa o wysokości 1 m powinna mieć podstawę szerokości około 2,7 m). Nie bez znaczenia jest również to, że łagodne wzniesienia z reguły lepiej się wpisują w przestrzeń działki.

Trawnik na skarpie – z jakich traw

Niewysokie pagórki o łagodnych zboczach czy niewielkie skarpy umacniające taras można obsiać takimi samymi mieszankami traw, jakie stosuje się przy zakładaniu tradycyjnych, płaskich trawników. Jeżeli jednak zbocze jest wysokie i strome, do założenia trawnika lepiej wybrać trawy odporne na niesprzyjające warunki wzrostu.

Przeczytaj też:

Najlepsze gatunki traw na trawnik >>>

W sprzedaży jest sporo mieszanek specjalistycznych, które w nazwie mogą mieć takie określenia jak „trawa na skarpy” czy „trawa autostradowa”. W ich skład wchodzą przede wszystkim trzy gatunki traw do obsiewania skarp – wytrzymała na suszę kostrzewa trzcinowa, wytwarzająca umacniające skarpę silne rozłogi kostrzewa czerwona oraz szybko kiełkująca i gęsto się korzeniąca życica trwała.

Trawnik z rolki

Trawnik na skarpie – z kratką trawnikową

Siew trawy na skarpie bywa zawodny, bo nasiona, zanim wykiełkują i wrosną w podłoże, mogą spłynąć po zboczu w czasie ulewnego deszczu albo podlewania. Można temu zapobiec, wzmacniając stok panelami z tworzywa zwanymi kratkami trawnikowymi, ekokratkami lub geokratami. Są to kształtki z wytrzymałego tworzywa o budowie komorowej. Zwykle o wymiarach 50 x 50 cm lub 60 x 40 cm i wysokości 2,5-4 cm. Dzięki temu, że są elastyczne, łatwo się dopasowują do powierzchni terenu.

Przed ich ułożeniem trzeba dokładnie oczyścić grunt z roślin i wyrównać go. Następnie, jeśli gleba nie jest żyzna, należy dodać kompost (rozsypać warstwę nawozu około 3 cm i wymieszać z podłożem) lub ułożyć warstwę urodzajnej ziemi grubości 8-10 cm i ubić ją. Na tak przygotowanym podłożu układa się kratki trawnikowe, łączy się je zaczepami i dodatkowo stabilizuje w gruncie przy użyciu kotew z tworzywa lub metalu. Panele można dowolnie docinać. Na koniec wypełnia się je żyzną ziemią, wysiewa nasiona traw, przykrywa cienką warstwą urodzajnej gleby i podlewa.

Kratka trawnikowa – czy warto ją zastosować? Rodzaje kratek trawnikowych i sposób montażu >>>

Trawnik z rolki na skarpie

Taki trawnik rozkłada się tak jak dywan, więc – po pierwsze – nie trzeba czekać tygodniami na to, aż skarpa się zazieleni, po drugie – darń przykrywająca zbocze chroni je przed erozją. Jest ona sprzedawana w pasach szerokości od 40 do 60 cm, długości od 175 do 250 cm i grubości około 2 cm. Choć zrolowane mogą leżeć jeden dzień w cieniu, najlepiej je rozwinąć na skarpie od razu po przywiezieniu do ogrodu.

Przeczytaj też:

Trawa z rolki – cena, zalety, wady trawnika z rolki >>>

Wcześniej trzeba przygotować glebę. Najpierw usunąć chwasty, a następnie wyrównać powierzchnię terenu i zasilić go kompostem lub rozłożyć warstwę żyznej ziemi grubości 8-10 cm. Podłoże, na którym zostanie rozłożona darń, powinno być idealnie równe, żeby korzenie trawy na całej długości przylegały do gruntu. Płaty darni układa się wzdłuż stoku i stabilizuje drewnianymi kołkami wbitymi w grunt na głębokość około 30 cm (2-3 kołki na 1 m2), żeby zapobiec ich przesunięciu. Pasy trawy w rzędach sąsiednich powinny być przesunięte względem siebie, tak jak cegły w murze. Muszą leżeć ciasno jeden przy drugim, ale nie mogą na siebie zachodzić. Na koniec dociska się darń do podłoża wałem i obficie ją podlewa. Świeżo założony trawnik trzeba codziennie nawadniać do czasu, aż się ukorzeni, czyli przez mniej więcej trzy tygodnie.

Zakładanie trawnika na skarpie
Autor: Katarzyna Bellingham Porośnięty trawą niewielki wał ziemny to efektowny sposób odizolowania miejsca zabawy i wypoczynku. Najlepiej założyć tu trawnik z rolki i pamiętać, że murawa na stromych skarpach łatwo wysycha i musi być intensywnie podlewana

Trawnik na skarpie – wygodna biowłóknina

Do zakładania trawnika na skarpie można użyć gotowych biowłóknin z nasionami to traw. To maty grubości kilku milimetrów wykonane z naturalnych włókien bawełnianych, wełnianych oraz wiskozowych. Strukturę materiału dodatkowo wzmacnia przeszycie z przędzy syntetycznej (jedwab poliestrowy). Na całej powierzchni biowłókniny równomiernie są rozmieszczone nasiona traw.

Stosuje się różne mieszanki nasion. W przestrzeni wokół domu najlepiej się sprawdzają mieszanki uniwersalne, które dobrze się krzewią i rozrastają, a przy tym łatwo przystosowują do środowiska.

Tkaniny te chłoną i gromadzą wodę, tworząc dobre środowisko do kiełkowania nasion, oraz zapobiegają wzrostowi chwastów. Po 1-2 latach rozkładają się w glebie.

Ich układanie nie jest trudne. Nie trzeba specjalnie przygotowywać gleby, wystarczy usunąć z niej kamienie i zanieczyszczenia, a także pozbyć się ekspansywnych chwastów wieloletnich. Podłoża nie trzeba przekopywać, a jedynie wyrównać i rozłożyć 3-5-centymetrową warstwę.

Biowłókninę układa się luźno, na zakładkę, wzdłuż stoku i stabilizuje kołkami. Na koniec tkaninę przykrywa się 2-3-centymetrową warstwą urodzajnej gleby i podlewa. W pierwszym okresie wzrostu traw, czyli przez trzy-cztery tygodnie, trawnik trzeba podlewać codziennie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.