Trawa z rolki – cena, zalety, wady trawnika z rolki

2018-04-24 12:11

Trawa z rolki to szybszy sposób zakładania trawnika - daje natychmiastowy efekt, chociaż trawa przez pewien czas i tak nie może być intensywnie użytkowana. Podpowiadamy kiedy i dlaczego warto decydować się na trawnik z rolki. Cena, zalety i wady trawnika z rolki.  

Wśród miłośników ogrodów nie brakuje zwolenników i przeciwników układania trawnika z rolki. Rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W niektórych przypadkach jest bardziej „opłacalne” (w miejscach użyteczności publicznej, gdy sezon zbliża się ku końcowi), w innych jednak lepiej postawić na tradycyjną metodę siewu. Jakie są zalety i wady trawnika z rolki?

>>Przeczytaj też: Zakładamy trawnik: z rolki czy z siewu. Jaki wybrać sposób zakładania trawnika

Trawa z rolki - zalety trawnika zakładanego z rolki

Jakie zalety ma trawnik z rolki?

  1. Natychmiastowy efekt. Trawnik zakładany przez wysiew nasion pełnię swojej krasy uzyska po wielu tygodniach (nawet po kilku miesiącach, chociaż pierwsze wschody są widoczne po 10-14 dniach). W tym czasie zagraża mu wiele elementów, takich jak susza czy chwasty, które rozwijają się szybciej i są bardziej odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Obok nierównomiernego siewu jest to powód, dla którego trawnik nie zawsze jest jednorodnie gęsty i mogą występować w nim puste przestrzenie. W przypadku trawy z rolki taki problem faktycznie nie istnieje (o ile jest prawidłowo nawadniany). Trawnik od razu po ułożeniu staje się wizytówką ogrodu (lub innego miejsca). Inna sprawa, że przez te kilka najbliższych tygodni nie powinno się go deptać (ani kosić). Trzeba poczekać aż trawa ukorzeni się w gruncie.2. Wydłużenie terminu zakładania trawnika. Trawnik z siewu można zakładać od kwietnia do listopada (unikając oczywiście okresu upałów). Zbyt wczesny lub późny siew może skończyć się przemarznięciem siewek. W przypadku układania trawnika z rolki sezon pracy wydłuża się o 3-4 tygodnie. Rolki można układać nawet w listopadzie (o ile pozwala na to pogoda), gdyż trawa nie potrzebuje wiele czasu na ukorzenienie i przygotowanie do nadejścia mrozów (trwa to około 3 tygodnie).

  >>Przeczytaj też: Jesienne zakładanie trawnika z rolki: kiedy i jak założyć trawnik jesienią

  Trawnik z rolki
  Warto wiedzieć
  Trawa z rolki - cena

  Autor: www.thinkstockphotos.com

  Trawa z rolki - cena

  Przy trawniku o powierzchni 100m² za rolkę przyjdzie zapłacić 12-16 zł za m². Jak łatwo obliczyć całkowity koszt wyniesie 1200-1600 zł. Na ten sam obszar potrzeba 2-4 kg nasion trawy (i to uwzględniając różne niekorzystne czynniki, np. potrzebę dosiewu, zjedzenie części nasion przez ptaki). Cena za 5 kg nasion w zależności od mieszanki i producenta oscyluje w granicach 50-100 zł. Różnica jest więc kolosalna.

  3. Łatwość zakładania trawnika. Układanie trawnika z rolki jest bardzo łatwe: rolki po prostu rozwija się począwszy od miejsca z naturalną linią prostą: wzdłuż budynku, ogrodzenia, nawierzchni. Rolki układa się tak, aby pomiędzy nimi nie było przerwy. Każdy kolejny rząd powinien być przesunięty względem siebie o połowę długości odcinka (na wzór muru z cegły). Darń trzeba docisnąć ubijakiem, aby wyeliminować puste przestrzenie z powietrzem pomiędzy nią a gruntem. Trawnik po ułożeniu należy zwałować i podlać. W obu przypadkach (siew, z rolki) wcześniej należy oczyścić i wyrównać teren. Darń najczęściej jest sprzedawana w pasach o wymiarach 200x50 cm.

  Trawa z rolki - wady trawnika zakładanego z rolki

  Ale trawnik zakładany z rolki ma też wady:

  1. Wyższy koszt zakładania trawnika. W metodzie układania z rolki płaci się głównie za szybki rezultat i jednorodność trawiastego dywanu. Im większy obszar przeznaczony na trawnik, tym wychodzi taniej. Wciąż jednak koszt jest nieporównywalny z siewem.

  2. Mniejsza możliwość doboru składu trawy. Pomimo że przy zakupie rolek można sprawdzić skład trawy (np. życica trwała - 20 proc.; wiechlina łąkowa - 60 proc.; kostrzewa czerwona – 20 proc.), wybór jest wciąż niewielki w porównaniu z mieszankami nasion (które w dodatku są bardziej zróżnicowane gatunkowo). Najczęściej darń jest przygotowywana na trawniki rekreacyjne. Bardziej „wyspecjalizowany” trawnik z rolki trzeba wcześniej zamówić u producenta (lub spędzić trochę czasu na szukaniu, np. w Internecie). Przy zakupie nasion można wybierać wśród traw sportowych, ozdobnych, odpornych na suszę i względnie znoszących zacienienie. Różnorodne produkty można nabyć w zasadzie w każdym sklepie ogrodniczym.3. Konieczność szybkiego wykorzystania materiału. Nasiona trawy po zakupie mogą być przechowywane przez dłuższy czas, na przykład jeśli pogoda nie sprzyja zakładaniu trawnika. Z rolkami sytuacja nie jest taka prosta. Gdy zostanie przywieziona na miejsce, z układaniem można wstrzymać się przez zaledwie 1-2 doby. Trzeba trzymać je w cieniu. Zarówno rolki przechowywane jak i świeżo ułożone są wrażliwe na przesuszenie.

  >>Przeczytaj też: Co zrobić, aby nasz trawnik był piękny. Dobra pielęgnacja trawnika

  Trawa z rolki
  Autor: www.thinkstockphotos.com Przed założeniem trawnika z rolki należy dobrze przygotować i wyrównać podłoże
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają

  Materiał Partnerski

  Materiał sponsorowany

  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE