Jesienne zakładanie trawnika z rolki: kiedy i jak założyć trawnik jesienią

2017-09-20 13:13

Jesienne zakładanie trawnika z rolki gwarantuje dobre przyjęcie się trawy. Jesień jest optymalnym terminem zakładania trawnika z rolki, ponieważ panują wtedy odpowiednie warunki klimatyczne (temperatura powietrza i wilgotność podłoża) sprzyjające ukorzenianiu darni. Podpowiadamy jak zakładać trawnik z rolki jesienią: przygotowanie terenu, układanie rolek i pielęgnacja młodego trawnika.

Trawnik z rolki można z powodzeniem zakładać od września do końca października. Ukorzenianie się darni trwa znacznie krócej przy zakładaniu trawnika z siewu. W tym okresie temperatura jest umiarkowana, co sprzyja adaptacji trawy do nowych warunków. Jednocześnie minął już okres bezdeszczowej, upalnej pogody zwiększający ryzyko wysuszenia. Jak zakładać trawnik jesienią? Jakie zabiegi wykonywać po kolei?

Zakładanie trawnika z rolki jesienią - wybór odpowiedniej darni

Dobra darń powinna charakteryzować się ciemnym, intensywnie zielonym zabarwieniem. Żółte lub brązowe źdźbła mogą być oznaką chorób grzybowych lub przesuszenia. Trzeba unikać także trawy z białymi lub brązowymi plamami oraz ciemnymi punkcikami. O dobrej zdrowotności roślin świadczą także białe korzenie. Rolki darni nie mogą być zachwaszczone. Powinny mieć jednakowy rozmiar – to ułatwi układanie. Na rynku dostępny jest trawnik z folii oraz trawnik z gruntu. W pierwszym przypadku jest to trawa wysiewana na cienkiej (2-3 cm grubości) warstwie torfu umieszczonego na folii. Tworzy długie pasy (często 50x200 cm), łatwo przyjmuje się – ukorzenia się już w kilka dni po ułożeniu. Można po niech chodzić od razu (chociaż odradza się intensywne użytkować). Trawa z gruntu natomiast przyjmuje się wolniej i wymaga czasu. Nie można po niej spacerować od razu po ułożeniu. Jest jednak tańsza (nawet dwukrotnie) od trawnika z folii. To dobre rozwiązanie, jeśli trawnik zakłada się wcześnie – pod koniec lata lub na początku jesieni.

>>Przeczytaj też: Podstawowe błędy przy jesiennym zakładaniu trawnika

Piękny trawnik w ogrodzie

Zanim rozłożymy rolki trzeba oczyścić i przygotować podłoże

Podłoże przed ułożeniem rolek trawy powinno być dokładnie przygotowane. Należy oczyścić je z starej darni, chwastów, korzeni, innych odpadów roślinnych oraz nieorganicznych. Powinno być również dobrze spulchnione, przekopane na głębokość szpadla a później wyrównane (wykonuje się grabienie i wałowanie). Może mieć 2-3-procentowy spadek – to ułatwi spływanie nadmiaru wody.Wcześniej, jeśli gleba jest zbyt zbita, należy ją rozluźnić, np. dodając piasek i kompost. Podłoża zbyt lekkie natomiast wzbogaca się torfem, gliną lub obornikiem. Optymalne pH dla trawy wynosi 5,5-6,6. Odczyn gleby warto zmierzyć na kilka tygodni przed planowaną pracą. Być może trzeba będzie zastosować nawozy wapniowe (wapno, kreda, dolomit) lub zakwaszające podłoże (siarczan amonu, mocznik, saletra amonowa). Na tym etapie można zastosować również siatkę chroniącą przed kretami. Umieszcza się ją na obszarze planowanego trawnika, spina ze sobą i przysypuje kilkucentymetrową warstwą żyznego podłoża.

>>Przeczytaj też: Co zrobić, by mieć piękny trawnik w ogrodzie

Jak układać rolki podczas zakładania trawnika jesienią

Rolki darni należy układać w możliwie szybkim czasie po przewiezieniu – najlepiej jeszcze tego samego dnia. Jeśli jest to niemożliwe, układa się się je w cieniu – po kilka w pryzmie. Trawa z folii lepiej znosi przesuszenie. Prace należy wykonywać w możliwie suche, umiarkowanie cieple dni. Nie powinno się robić tego po deszczu – grunt może wtedy zapadać się.

Rolki darni układa się ściśle jedna przy drugiej. Łączenia przy sąsiadujących rzędach powinny się mijać (tak jak w murze z cegły). Źdźbła trawy warto kierować w jedną stronę – dzięki temu trawnik będzie wyglądał estetycznie od razu po założeniu. Po ułożeniu większej powierzchni, rolki zaleca się docisnąć do gruntu odwrotną stroną grabi lub ubijakiem. Brzegi podcina się ostrym narzędziem, aby wyglądały estetycznie. Można pozostawić je w formie angielskiego kantu (z pomocą specjalnego półokrągłego szpadla) lub skorzystać z innych dostępnych na rynku rozwiązań (palisady, kostka, kamień, brzegi z tworzywa sztucznego, itp.).

Ułożony trawnik warto dodatkowo wyrównać wykonując wałowanie. Następnie trzeba dokładnie go nawodnić. Później – jeśli powstaną ubytki – wypełnia się je dodatkowymi klinami z darni. Standardową darń z gruntu można użytkować po około dwóch tygodniach od założenia trawnika.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku. Sadzenie roślin cebulowych

Zakładanie trawnika z rolki - pielęgnacja młodego trawnika jesienią

Młoda trawa układana z rolki wymaga regularnego podlewania. W okresie jesiennym nie powinno się jej jednak nawozić. Pierwsze koszenie wykonuje się, gdy trawa osiągnie około 8 cm wysokości. Wysokość koszenia powinna być względnie wysoka: 5-6 cm. Zbyt niskie koszenie mogłoby roślinom zaszkodzić – stałyby się bardziej podatne na mróz, wysuszenie i choroby grzybowe.

Późną jesienią – ale jeszcze przed przymrozkami – można po raz ostatni wykonać aerację. Właściwie założony i pielęgnowany trawnik będzie wizytówką ogrodu przez długie lata.