Co zrobić, by mieć piękny trawnik w ogrodzie

2018-03-13 14:01

Trawnik to ważny element ogrodu. Gładka murawa jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nią roślin, podkreśla urodę architektury i jest miłym miejscem wypoczynku. Jak założyć i pielęgnować trawnik?

Dlaczego trawnik jest tak ważnym elementem zagospodarowania ogrodu? Oprócz walorów estetycznych ma też znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Gładka zielona powierzchnia działa kojąco na system nerwowy i na wzrok zmęczony ślęczeniem przy komputerze. Wokół panuje korzystny dla naszych organizmów mikroklimat, bowiem źdźbła traw wzbogacają otoczenie w tlen i parę wodną, a w upalne dni obniżają temperaturę przy gruncie o kilka stopni. Decydując się na trawnik, pamiętajmy, że będzie źle rósł na terenie silnie zacienionym, na glebie piaszczystej, która szybko wysycha, oraz w miejscach, gdzie okresowo utrzymuje się woda.

Piękny trawnik w ogrodzie

Zakładanie trawnika - dwa sposoby: z siewu i z rolki

Piękny trawnik możemy stworzyć na dwa sposoby: wysiać mieszankę nasion lub rozłożyć trawnik z rolki. Który jest lepszy? Każdy ma zalety i wady.

  • Trawnik z siewu najlepiej zakładać na przełomie sierpnia i września albo kwietnia i maja. Temperatura jest wtedy ustabilizowana, podłoże optymalnie nawilżone i zazwyczaj nie grozi nam susza. Zakładanie trawników w innym czasie też jest możliwe, ale efekt może okazać się gorszy. Aby trawnik zdrowo rósł, trzeba wybrać mieszankę traw dostosowaną do warunków panujących w ogrodzie. W sprzedaży oprócz typowych mieszanek traw ozdobnych (dywanowych) i rekreacyjnych (uniwersalnych) są też przeznaczone do cienia czy wytrzymałe na częste deptanie, łąki kwietne, a także mieszanki regeneracyjne służące naprawie zniszczonych trawników. Na założenie 100 m² trawnika potrzeba 2,5-3 kg nasion. Powinny wykiełkować po dziesięciu-szesnastu dniach zależnie od gatunku i panującej pogody, ale na dorodną darń trzeba czekać kilka miesięcy.
  • Trawnik z rolki można zakładać od kwietnia do listopada, bo gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa. Trzeba tylko dbać, by podłoże było stale nawilżone. Niezaprzeczalną zaletą jest to, że gęstą zieloną murawę uzyskuje się natychmiast po rozłożeniu. Darń z rolki najczęściej jest przygotowywana na trawniki rekreacyjne (użytkowe) lub ozdobne (dywanowe). Jeżeli chcemy mieć darń np. do cienia, trzeba ją zamówić około dwóch miesięcy wcześniej. Trawniki z rolki nadają się też na skarpy o znacznym nachyleniu. Przed zakupem warto sprawdzić jakość darni. Płat (zazwyczaj wielkości 50x200 cm) uniesiony za jeden koniec nie może się rozpadać. Przyjrzyjmy się też korzeniom. Powinny być jasne, bez obeschniętych wierzchołków. Rolki z darnią po dostarczeniu na miejsce nie mogą czekać – najlepiej, jeśli rozłoży się je w ciągu jednego-dwóch dni, inaczej ich brzegi zaczną obsychać i gotowy trawnik nie spełni naszych oczekiwań. Murawa z rolki wymaga podobnej pielęgnacji jak trawnik z siewu. Przeciwnicy takich trawników twierdzą, że dość szybko pojawia się na nich filc, więc wymagają intensywniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja trawnika

Regularnie cięte trawniki wymagają nawożenia. Dobre efekty daje zasilanie ich kompostem, który dostarcza przyswajalnych substancji odżywczych, poprawia strukturę gleby, chroni ją przed utratą wilgoci, pobudza aktywność drobnoustrojów glebowych. Wystarczy dwa razy w sezonie rozgrabić po powierzchni jego 1-2-centymetrową warstwę. Na początku kwietnia, a potem kolejny raz w lipcu lub sierpniu można użyć nawozu wieloskładnikowego, najlepiej specjalistycznego do trawników. Aby przygotować trawnik do zimowania, warto zasilić go nawozem jesiennym o małej zawartości azotu, a zwiększonej potasu i fosforu. Co trzy-sześć lat można zastosować dolomit lub kredę nawozową, aby odkwasić glebę i ułatwić przyswajanie innych pierwiastków.

Jeśli na trawniku pojawi się warstwa filcu (zbite pędy i kłącza), trzeba przeprowadzić wertykulację. Do tego celu służy wertykulator o ostrych nożach krojących darń i podłoże na głębokość 3-7 cm. Trawnik nacinamy dwukrotnie, drugi raz prostopadle względem pierwszego. Potem bardzo starannie wygrabiamy resztki roślinne. Jeżeli nie usuwa się filcu, jego warstwa staje się coraz grubsza, młode kępki trawy wypiętrzają się, bo nie sięgają korzeniami do podłoża, i powierzchnia trawnika staje się nierówna.Zabiegiem, którego nie można zaniedbywać, jest podlewanie. Najlepiej robić to rzadziej, lecz intensywnie, wcześnie rano lub późnym popołudniem, strumieniem rozproszonym. Woda powinna wsiąkać stopniowo, najlepiej do głębokości 15 cm.

Pierwsze wiosenne koszenie wykonujemy, gdy źdźbła mają 8-10 cm. Później kosimy, gdy trawa urośnie o 4-6 cm i skracamy ją o 1/3. Jesienią warto przeprowadzić aerację, czyli napowietrzanie gleby. W ten sposób rozluźnimy jej strukturę i dostarczymy tlenu do warstwy korzeniowej. Aeratory wyposażone są w kolce lub ostro zakończone rureczki. Powstałe otwory dobrze jest wypełnić piaskiem, bo to ułatwia oddychanie i rozrastanie się systemu korzeniowego traw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE