Okna trzyszybowe czy dwuszybowe - które są opłacalnym wyborem do domu?

2018-08-23 9:14
Szyby okienne
Autor: fot. Andrzej Szandomirski, projekt: Barbara Kierejewska-Zielińska Okna są wyposażone w zestawy szybowe złożone z dwóch, trzech lub więcej pojedynczych tafli szkła. Odległość między nimi jest ustalona za pomocą ramek dystansowych, a powstałe komory są wypełnione gazem szlachetnym (argonem, kryptonem bądź ksenonem). Hermetyczność zapewniają masy uszczelniające naniesione wzdłuż krawędzi szyby okiennej

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe to wybór, który zależy od standardu energetycznego domu oraz wielkości okien i kierunku świata, na jaki są skierowane. Modne są bardzo wielkie przeszklenia. Nie ma nowych domów bez szerokich drzwi tarasowych. Okna są ważne w bilansie energetycznym domu. Dlatego najlepiej wybierać ciepłe.

Za parametry termoizolacyjne okien odpowiadają przede wszystkim pakiety szybowe, ponieważ stanowią mniej więcej 70% powierzchni okien, a w drzwiach tarasowych jeszcze więcej. Dobierając pakiety i profile o różnych współczynnikach przenikania ciepła U, można budować okna lepiej lub gorzej chroniące przed ucieczką ciepła z wnętrza domu.

Jak są zbudowane szyby nowoczesnych okien

Pakiet szybowy to dwie lub trzy tafle szkła o grubości 4 lub 6 mm oddzielone ramką dystansową, która utrzymuje je w pozycji pionowej w odpowiedniej odległości. Szerokość komory to 10-18 mm, najczęściej 16 mm. Jej wnętrze wypełnia argon - gaz o dobrych właściwościach izolacyjnych. Na szybach mogą być zastosowane powłoki ciepłochronne lub selektywne, które poprawiają izolacyjność okien.

Pakiety okien trzyszybowych

Okna trzyszybowe są bardzo ciepłe. Zależnie od szerokości komór (10-18 mm), rodzaju szkła i zastosowanych na nim powłok osiągają współczynnik Ug = 0,5-0,9 W/(m2K). Najcieplejsze, czyli o najniższym współczynniku Ug są pakiety o dużej grubości, z komorami 16-18 mm i ciepłymi ramkami dystansowymi z tworzywa sztucznego. Na rynku powszechnie są stosowane pakiety szybowe dwukomorowe o współczynniku przenikania ciepła Ug 0,5 lub 0,6 W/(m2K).

Pakiety okien dwuszybowych

Okna dwuszybowe ze zwykłymi szybami float mają współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,1 W/(m2K). Po zastosowaniu powłok niskoemisyjnych na wewnętrznej stronie szyby wewnętrznej pakiet jednokomorowy może osiągnąć współczynnik Ug = 1 W/(m2K).

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe - co pokazuje rynek?

Okna z pakietem dwuszybowym mogą mieć współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie 1-1,1, czyli spełniają obowiązujące przepisy. Jednak są rzadko kupowane, ich sprzedaż to 5-8% rynku. Stosując pakiety dwuszybowe, można również budować okna przeznaczone do nieogrzewanych pomieszczeń gospodarczych, garaży, bo nie ma określonych wymogów co do ich termoizolacyjności.

Najcieplejsze pakiety trzyszybowe i dobrze izolowane profile to elementy składowe okien o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych - współczynniku U nawet poniżej 0,7 W/(m2K). Są też powszechnie stosowane w konstrukcjach okien o współczynniku Uw nie większym niż 1,1, czyli spełniających obecne wymogi. Wiąże się to z powszechnym stosowaniem profili o większej głębokości zabudowy. Wraz z zaostrzaniem wymogów co do termoizolacyjności okien, pogrubiano profile, żeby można było w nich montować szersze i cieplejsze pakiety trzyszybowe. Instalowanie teraz w takich profilach wąskich pakietów dwuszybowych jest nieekonomiczne i nieestetyczne, bo trzeba wstawiać szerokie listwy przyszybowe. Ponadto szersze profile są nowocześniejsze, mają przekładki termiczne, lepsze uszczelnienia.

Kiedy wybrać okna trzyszybowe

Jeśli budujemy dom energooszczędny, a nawet pasywny, ciepłe okna są jednym z podstawowych wymogów. Taki dom jest bardzo dobrze izolowany, więc okna nie mogą stanowić mostków termicznych. Zaleca się montowanie okien o współczynniku Ug na poziomie 0,8-0,9 W/(m2K). Ważne jest także dobranie innych parametrów okien, żeby mieć jasne wnętrza, pozyskiwać energię ciepła słonecznego i nie przegrzewać domu.

Podobnie jest w sytuacji, gdy planujemy termomodernizację domu. Wymiana okien na cieplejsze to jeden z podstawowych zabiegów, które należy przeprowadzić razem z remontem i ociepleniem elewacji. Taka inwestycja powinna się szybko zwrócić, tym bardziej że w tej chwili oferta okien na rynku jest bardzo duża i okna plastikowe o bardzo niskim U wcale nie muszą być bardzo drogie.

Duże szyby okienne
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Maciej Parysek To m.in. pakiety szybowe zapewniają oknom bardzo dobre parametry. Dzięki temu bez obaw można się zdecydować na modne dziś duże okna

Kiedy wybrać okna dwuszybowe

Jeśli dom jest stary, ma cienką termoizolację i prawdopodobnie mnóstwo mostków termicznych, nie ma sensu inwestowanie w bardzo dobrze izolowane okna. Są również budynki, w których jest mało okien albo z małymi oknami. Bilans energetyczny nie zostanie poprawiony, a my wydamy pieniądze. Nie wszyscy budują domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Wiele inwestycji jest realizowanych z ograniczonym budżetem, tak żeby tylko spełniały obecnie obowiązujące wymogi. W takim wypadku również wystarczy zamontowanie okien dwuszybowych o Uw nie większym niż 1,1 W/(m2K). Takie okna można z powodzeniem stosować w domach letniskowych oraz gospodarczych, a także w garażu lub piwnicy.

Okna dwu czy trzyszybowe - czym jeszcze się różnią

Jasność

Warto zdawać sobie sprawę, że pakiety jednokomorowe są jaśniejsze. Każda szyba pochłania trochę światła. Również powłoki ciepłochronne zmniejszają jego przenikanie. Pakiet jednokomorowy z jedną powłoką selektywną na wewnętrznej szybie może mieć współczynnik przepuszczalności światła słonecznego Lt na poziomie 77-80%, dodatkowa powłoka niskoemisyjna może go obniżyć do 70%. Najpopularniejsze na rynku pakiety dwukomorowe mają współczynnik Lt na poziomie 70-74%

Zyski ciepła

Przez okna z pakietami dwuszybowymi będzie przenikać do wnętrz więcej ciepła emitowanego przez słońce, więc pomieszczenia będą się szybciej przegrzewać. Współczynnik g pakietów trzyszybowych może być na rozsądniejszym poziomie 45-50%, który zapewnia przenikanie dość dużej ilości energii cieplnej, ale bez ryzyka nadmiernego nagrzewania wnętrza domu.

Dźwiękochłonność

Przez okna z pakietami jednokomorowymi przenikać będzie niewiele więcej hałasu niż przez okna z dwukomorowymi. Wskaźnik izolacyjności akustycznej pierwszych wynosi 31 dB, drugich - 32 dB. Dopiero zastosowanie szyb klejonych bezpiecznych, a zwłaszcza klejonych dźwiękochłonnych ze specjalymi foliami zdecydowanie poprawia ten wskaźnik, ale w obu rodzajach pakietów na tym samym poziomie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie