Okna trzyszybowe czy dwuszybowe - które są opłacalnym wyborem do domu?
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe to wybór, który zależy od standardu energetycznego domu oraz wielkości okien i kierunku świata, na jaki są skierowane. Modne są bardzo wielkie przeszklenia. Nie ma nowych domów bez szerokich drzwi tarasowych. Okna są ważne w bilansie energetycznym domu. Dlatego najlepiej wybierać ciepłe.
Za parametry termoizolacyjne okien odpowiadają przede wszystkim pakiety szybowe, ponieważ stanowią mniej więcej 70% powierzchni okien, a w drzwiach tarasowych jeszcze więcej. Dobierając pakiety i profile o różnych współczynnikach przenikania ciepła U, można budować okna lepiej lub gorzej chroniące przed ucieczką ciepła z wnętrza domu.
Jak są zbudowane szyby nowoczesnych okien
Pakiet szybowy to dwie lub trzy tafle szkła o grubości 4 lub 6 mm oddzielone ramką dystansową, która utrzymuje je w pozycji pionowej w odpowiedniej odległości. Szerokość komory to 10-18 mm, najczęściej 16 mm. Jej wnętrze wypełnia argon - gaz o dobrych właściwościach izolacyjnych. Na szybach mogą być zastosowane powłoki ciepłochronne lub selektywne, które poprawiają izolacyjność okien.
Pakiety okien trzyszybowych
Okna trzyszybowe są bardzo ciepłe. Zależnie od szerokości komór (10-18 mm), rodzaju szkła i zastosowanych na nim powłok osiągają współczynnik Ug = 0,5-0,9 W/(m2K). Najcieplejsze, czyli o najniższym współczynniku Ug są pakiety o dużej grubości, z komorami 16-18 mm i ciepłymi ramkami dystansowymi z tworzywa sztucznego. Na rynku powszechnie są stosowane pakiety szybowe dwukomorowe o współczynniku przenikania ciepła Ug 0,5 lub 0,6 W/(m2K).
- Czytaj też: Parametry okien: jaki powinien być współczynnik przenikania ciepła U i przepuszczalności energii cieplnej g?
Polecany artykuł:
Pakiety okien dwuszybowych
Okna dwuszybowe ze zwykłymi szybami float mają współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,1 W/(m2K). Po zastosowaniu powłok niskoemisyjnych na wewnętrznej stronie szyby wewnętrznej pakiet jednokomorowy może osiągnąć współczynnik Ug = 1 W/(m2K).
Okna dwuszybowe czy trzyszybowe - co pokazuje rynek?
Okna z pakietem dwuszybowym mogą mieć współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie 1-1,1, czyli spełniają obowiązujące przepisy. Jednak są rzadko kupowane, ich sprzedaż to 5-8% rynku. Stosując pakiety dwuszybowe, można również budować okna przeznaczone do nieogrzewanych pomieszczeń gospodarczych, garaży, bo nie ma określonych wymogów co do ich termoizolacyjności.
Najcieplejsze pakiety trzyszybowe i dobrze izolowane profile to elementy składowe okien o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych - współczynniku U nawet poniżej 0,7 W/(m2K). Są też powszechnie stosowane w konstrukcjach okien o współczynniku Uw nie większym niż 1,1, czyli spełniających obecne wymogi. Wiąże się to z powszechnym stosowaniem profili o większej głębokości zabudowy. Wraz z zaostrzaniem wymogów co do termoizolacyjności okien, pogrubiano profile, żeby można było w nich montować szersze i cieplejsze pakiety trzyszybowe. Instalowanie teraz w takich profilach wąskich pakietów dwuszybowych jest nieekonomiczne i nieestetyczne, bo trzeba wstawiać szerokie listwy przyszybowe. Ponadto szersze profile są nowocześniejsze, mają przekładki termiczne, lepsze uszczelnienia.
Kiedy wybrać okna trzyszybowe
Jeśli budujemy dom energooszczędny, a nawet pasywny, ciepłe okna są jednym z podstawowych wymogów. Taki dom jest bardzo dobrze izolowany, więc okna nie mogą stanowić mostków termicznych. Zaleca się montowanie okien o współczynniku Ug na poziomie 0,8-0,9 W/(m2K). Ważne jest także dobranie innych parametrów okien, żeby mieć jasne wnętrza, pozyskiwać energię ciepła słonecznego i nie przegrzewać domu.
Podobnie jest w sytuacji, gdy planujemy termomodernizację domu. Wymiana okien na cieplejsze to jeden z podstawowych zabiegów, które należy przeprowadzić razem z remontem i ociepleniem elewacji. Taka inwestycja powinna się szybko zwrócić, tym bardziej że w tej chwili oferta okien na rynku jest bardzo duża i okna plastikowe o bardzo niskim U wcale nie muszą być bardzo drogie.
Polecany artykuł:
Kiedy wybrać okna dwuszybowe
Jeśli dom jest stary, ma cienką termoizolację i prawdopodobnie mnóstwo mostków termicznych, nie ma sensu inwestowanie w bardzo dobrze izolowane okna. Są również budynki, w których jest mało okien albo z małymi oknami. Bilans energetyczny nie zostanie poprawiony, a my wydamy pieniądze. Nie wszyscy budują domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Wiele inwestycji jest realizowanych z ograniczonym budżetem, tak żeby tylko spełniały obecnie obowiązujące wymogi. W takim wypadku również wystarczy zamontowanie okien dwuszybowych o Uw nie większym niż 1,1 W/(m2K). Takie okna można z powodzeniem stosować w domach letniskowych oraz gospodarczych, a także w garażu lub piwnicy.
Polecany artykuł:
Okna dwu czy trzyszybowe - czym jeszcze się różnią
Jasność
Warto zdawać sobie sprawę, że pakiety jednokomorowe są jaśniejsze. Każda szyba pochłania trochę światła. Również powłoki ciepłochronne zmniejszają jego przenikanie. Pakiet jednokomorowy z jedną powłoką selektywną na wewnętrznej szybie może mieć współczynnik przepuszczalności światła słonecznego Lt na poziomie 77-80%, dodatkowa powłoka niskoemisyjna może go obniżyć do 70%. Najpopularniejsze na rynku pakiety dwukomorowe mają współczynnik Lt na poziomie 70-74%
Zyski ciepła
Przez okna z pakietami dwuszybowymi będzie przenikać do wnętrz więcej ciepła emitowanego przez słońce, więc pomieszczenia będą się szybciej przegrzewać. Współczynnik g pakietów trzyszybowych może być na rozsądniejszym poziomie 45-50%, który zapewnia przenikanie dość dużej ilości energii cieplnej, ale bez ryzyka nadmiernego nagrzewania wnętrza domu.
Dźwiękochłonność
Przez okna z pakietami jednokomorowymi przenikać będzie niewiele więcej hałasu niż przez okna z dwukomorowymi. Wskaźnik izolacyjności akustycznej pierwszych wynosi 31 dB, drugich - 32 dB. Dopiero zastosowanie szyb klejonych bezpiecznych, a zwłaszcza klejonych dźwiękochłonnych ze specjalymi foliami zdecydowanie poprawia ten wskaźnik, ale w obu rodzajach pakietów na tym samym poziomie.