Uszczelka do okna drewnianego

2020-04-01 18:00
Uszczelka do okna drewnianego
Autor: Okniarz.pl W oknach drewnianych można znaleźć uszczelki przylgowe, przyszybowe oraz pod okapnikiem

Każde okno, również drewniane, powinno mieć uszczelki, które wypełniają szczeliny między elementami profili.

W oknach drewnianych stosuje się innego rodzaju uszczelki niż w oknach z PCV lub aluminiowych. Są one produkowane z termoplastycznego elastomeru poliestrowego TPA lub TPS. Ten materiał można łatwo kształtować, żeby uzyskać odpowiednie uszczelki. Jego najważniejszą cechą jest trwała elastyczność i odporność na czynniki atmosferyczne. Uszczelki w oknie są wystawione na działanie bardzo wysokiej i bardzo niskiej temperatury, promieni słonecznych, w tym bardzo destrukcyjnego ultrafioletu, deszczu, wiatru, wody.

Uszczelka do okna drewnianego
Autor: Bertrand Rysunek pokazujący przekrój przez profil okna drewnianego z uszczelkami przylgowymi oraz pod okapnikiem

Gdzie powinna być uszczelka w oknie drewnianym

W oknach drewnianych są stosowane 2 uszczelki przylgowe znajdujące się na styku ramy skrzydła i ościeżnicy, dociskane w chwili zamykania skrzydła, co zdecydowanie ogranicza przepuszczalność wiatru i zwiększa wodoszczelność. W oknach drewnianych o najlepszych pod tym względem parametrach jest jeszcze dodatkowa uszczelka środkowa. W niektórych oknach z drewna we wrębie wzdłuż pakietów szybowych wkłada się uszczelki przyszybowe. Trzeci rodzaj to uszczelki pod okapnikiem lub osłoną aluminiową. Są to elementy montowane na zewnętrznej stronie profili okiennych, które mają uszczelnić styk drewna z aluminiowymi okapnikami lub listwami ochronnymi. Dzięki tym uszczelkom woda spływająca po szybach nie powinna przedostać się na powierzchnię profilu wykonanego z drewna, które jest wrażliwe na wodę.

Uszczelka do okna drewnianego
Autor: Bertrand Rysunek pokazujący przekrój przez profil okna drewnianego z uszczelkami przylgowymi oraz pod okapnikiem

Uszczelka do okna drewnianego

Ponieważ wręby na uszczelki w oknach drewnianych mają podobny kształt, uszczelki do okien drewnianych nie są tak zróżnicowane jak do profili z PCV. Mogą nieco różnić się wysokością lub szerokością, ale generalnie są podobne do siebie i można je łatwo dokupić do okien, które posiadamy. Wystarczy zmierzyć wymiary wrębu, w którym ma być umieszczona uszczelka.

Przeczytaj też:

Okna drewniane: izolacyjność termiczna >>>

Uszczelki do okien drewnianych są dostępne w kilku kolorach, np. białym, beżowym, brązowym i czarnym. Co ważne, są one produkowane z tworzyw odpornych na malowanie, kontakt z farbami. W razie konieczności renowacji okien uszczelki pochlapane farbą czy lakierem do drewna można łatwo umyć.

Uszczelka do okna drewnianego
Autor: Okniarz.pl Uszczelka do okna drewnianego może mieć kolor brązowy, czarny, beżowy lub biały

Uszczelka do okien drewnianych ma budowę komorową. Z jednej strony jest płaska, żeby dobrze przylegała do ścianki wrębu, a z drugiej ma wyprofilowania w kształcie komory lub kilku komór z wypustkami, które po przyciśnięciu skrzydłem muszą przybrać kształt jak najdokładniej wypełniający przestrzeń, która ma być uszczelniona. Zastosowanie materiałów trwale odkształcalnych pozwala na wieloletnie utrzymanie doskonałych własności uszczelek.

Uszczelka do okna drewnianego
Autor: Deventer Uszczelka do okna drewnianego ma budowę komorową

Uszczelka do okna drewnianego utwardzona

Niektóre uszczelki do okna drewnianego są częściowo utwardzone. Sztywniejsza podstawa ułatwia montaż uszczelki we wrębie profilu okiennego. Dzięki bardziej stabilnej formie można dokładniej dopasować i dosunąć stykające się uszczelki w narożnikach. Z kolei fragmenty uszczelki, które będą ściskane przez uszczelniane elementy są wykonane z miękkiego tworzywa, które jest bardziej podatne na nacisk i lepiej dopasuje się do kształtu wypełnianej przestrzeni.

Jeszcze jedną zaletą takich uszczelek do okien drewnianych jest to, że taki element trudniej ulega rozciągnięciu lub odkształceniu, co może nastąpić pod wpływem wysokiej temperatury. Czasem w oknach drewnianych na nasłonecznionej stronie domu można zobaczyć uszczelkę, która uległa rozciągnięciu, wybrzuszyła się i wysunęła z wrębu. Można ją bez trudu wsunąć na miejsce, ale ten proces będzie się powtarzał. Dlatego w takiej sytuacji lepiej wymienić uszczelkę na nową – częściowo utwardzoną.

Uszczelka do okna drewnianego
Autor: Centrum uszczelek Częściowo utwardzona uszczelka przylgowa do okna drewnianego

Uszczelka renowacyjna do okna drewnianego

W wielu domach wciąż funkcjonują tradycyjne okna skrzynkowe albo zespolone, które wykonywane były bez luzów przylgowych. Po latach użytkowania, kiedy drewno wyschło i mogło ulec niewielkim odkształceniom, na styku skrzydła i ościeżnicy mogą pojawić się luzy.

Uszczelka do okna drewnianego
Autor: AIB Na schemacie pokazano miejsce wstawiania uszczelki renowacyjnej Reno System

Uszczelki renowacyjne są produkowane w kilku wymiarach, co pozwala na stosowanie ich przy luzach przylgowych w zakresie od 2-8 mm. Takie uszczelki montuje się w kanale we wrębie ościeżnicy. Uszczelkę można łatwo włożyć w to miejsce, jak w razie potrzeby, żeby umyć lub pomalować okna, wyjąć.

Przeczytaj też:

Jak odnowić okna drewniane: konserwacja, malowanie okien, naprawa >>>

Uszczelka do okna drewnianego
Autor: Centrum Uszczelek Uszczelka renowacyjna do starych okien drewnianych
Dlaczego wybrałem okna drewniane?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie