Błędy przy montażu okien - jak uniknąć 10 najczęstszych błędów

2023-05-16 13:45

Nieprawidłowy montaż okien może spowodować nieszczelności, przedostawanie się do budynku wiatru oraz przyśpieszone niszczenie ram. Oto 10 błędów przy montażu okien, które najczęściej popełniają monterzy. Dowiedz się, jak dopilnować ekipę, żeby okna z PCV, drewniane lub aluminiowe zostały zamontowane jak należy.

Montaż okien
Autor: Mariusz Bykowski Okna to poważny wydatek w budżecie przeznaczonym na budowę. Nie dopuść do tego, aby zostały źle wstawione

Najczęstsze błędy przy montażu okien

Gdy kupujemy stolarkę, z reguły zamawiamy też ekipę, która ją zamontuje. Zdolny majsterkowicz z pomocnikiem też dadzą radę osadzić niewielkich rozmiarów okna w ścianach pionowych, pod warunkiem jednak, że nie odstraszy ich utrata gwarancji. Sam montaż okien może się odbywać w sposób tradycyjny, ale gdy dom ma być energooszczędny, lepiej się pokusić o ciepły montaż. Poza instalacją okien niezwykle ważne jest ich poprawne uszczelnienie, a później regularna, okresowa konserwacja.

Wielu wykonawców montuje okna tak, jak się to powszechnie robiło kilkanaście lat temu, bez stosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych i nowoczesnych technik. Wstawiają ramę, aplikują piankę montażową i wykańczają ościeże, uważając wydatek na dodatkowe akcesoria do ochrony przed wilgocią za zbędny. Montaż okien prowadzą często zbyt szybko i niestarannie – okna są słabo przymocowane do muru, pianki nic nie osłania przed wilgocią. Oto jakich błędów należy się wystrzegać podczas montażu okien.

montaż okien brx
Autor: Marcin Czechowicz Błędy popełnione przy montażu okien są później bardzo trudne do wyeliminowania. Lepiej więc zatrudnić dobrą ekipę i kontrolować poszczególne etapy prac

Błąd w montażu okien - źle dobrany wymiar okien

Ten błąd wynika najczęściej ze złego pomiaru i takich okien w ogóle nie powinno się montować – jeśli będą za duże, nie zmieści się izolacja, jeżeli za małe, będą wyglądały nieestetycznie. W obu przypadkach prawidłowy montaż okien będzie niemożliwy i z czasem pojawią się przedmuchy oraz zawilgocenia.

Pamiętaj, że przed zamówieniem i montażem trzeba zatem każde okno samodzielnie wymierzyć. Uwzględniamy wtedy niezbędną szczelinę między oknem a murem, wynoszącą 3-4 cm, potrzebną, by zmieściła się izolacja z piany rozprężnej. Okno nie może być na wcisk wpasowane w ościeże ani być zbyt małe w stosunku do niego. Poszczególne firmy mają wewnętrzne cenniki tak zwanych okien typowych, jednak przy zamówieniu okien do domu zawsze przygotowuje się je według rzeczywistych wymiarów otworów, jakie zostały wykonane na budowie.

Brak oczyszczenia podłoża

Zdarza się to zarówno przy wymianie starych okien na nowe, jak i podczas montowania okien w nowym domu. Luźne fragmenty niezwiązanej zaprawy, gruzu, pyłu lub resztek starego uszczelnienia powodują, że pianka źle wiąże się z podłożem. Zanieczyszczenia wchłaniają wilgoć i wodę, która może tą drogą przenikać do wnętrza domu. Mogą się też pojawić przedmuchy wiatru.

Montaż okien
Autor: materiały prasowe VIDOK Rozstaw łączników mechanicznych na obwodzie ościeżnicy okna plastikowego powinien wynosić około 70 cm, a ich odległość od narożników – minimum 15 cm

Złe ustawienie okna względem przekroju ściany

Podczas montażu złe ustawienie okna względem przekroju ściany może spowodować powstanie mostków cieplnych na styku mur – rama okna. W ścianie jednowarstwowej okno powinno być usytuowane w środku muru, w ścianie trójwarstwowej – w linii izolacji termicznej, a w ścianie dwuwarstwowej – okno powinno być usytuowane na skraju muru w bezpośrednim sąsiedztwie izolacji lub wręcz wysunięte poza mur i otoczone przez materiał termoizolacyjny.

Niewłaściwe osadzenie ramy w ścianie

Zbytnie przysunięcie ramy do węgarka lub do ościeża uniemożliwi prawidłowe wykonanie uszczelnienia tych miejsc. Jeśli dodatkowo styk ramy okiennej z murem jest wykończony tynkiem, po pewnym czasie powstaną w tym miejscu pęknięcia na skutek wydłużania i kurczenia się ramy spowodowanego rozszerzalnością termiczną materiału. Przez powstałe szczeliny z czasem zacznie wnikać wilgoć i woda, powodując zawilgocenie muru i izolacji. Błędem jest też zbytnie oddalanie okna od ościeża. Powoduje ono nadmierne obciążenie dybli lub kotew, stwarza ryzyko ich odkształcania oraz przemieszczenia się okna pod wpływem sił zewnętrznych. Maksymalny wymiar szczeliny między ościeżnicą a ościeżem wynosi 3-4 cm (od dołu nieco więcej, jeżeli montuje się listwę progową), zalecany to 1,5-2 cm.

Zakryte odwodnienie profilu w oknach z PCV

Spowoduje niszczenie ramy i spadek izolacyjności okna. Taka sytuacja może się zdarzyć podczas wymieniania starych okien na nowe, jeśli parapet zewnętrzny znajduje się wyżej niż wewnętrzny. Należy wówczas stosować poszerzenia systemowe, podobnie jak podczas wymiany starych okien skrzynkowych lub dobierania okien do istniejącego szerokiego węgarka.

Błędy w montażu okien i brak listwy progowej

Utrudni uszczelnienie styku parapetu zewnętrznego i ramy okiennej i może być przyczyną wnikania wody pod ramę okna oraz zawilgocenia muru, a w późniejszym czasie może doprowadzić nawet do korozji dybli. Listwa progowa powinna być nieco węższa niż rama, umożliwi to zamontowanie zewnętrznego parapetu pod ramą okna. Dzięki listwie parapetu nie trzeba będzie mocować do ościeżnicy, tylko do listwy.

Właściwe położenie ościeżnicy względem grubości muru
Autor: Krystyna Pączkowska Jeżeli docieplasz ścianę, dla osiągnięcia pełnego efektu termoizolacji trzeba zmienić położenie okien i przesunąć je na skraj muru lub wysunąć w izolację

Niestaranne wypoziomowanie ościeżnicy

Rama powinna być ustawiona na klinach dystansowych umożliwiających jej wypoziomowanie. Kliny po bokach i na górze stabilizują z kolei ramę na czas montażu i uszczelniania. Złe wypoziomowanie i ustabilizowanie sprawi, że rama będzie tkwić w murze pod kątem, co może zakłócić swobodne otwieranie i zamykanie skrzydeł, o obniżeniu walorów estetycznych nie wspominając.

Błędny montaż okien - nieprawidłowe zakotwienie ościeżnicy

Chodzi przede wszystkim o zbyt małą liczbę dybli lub kotew płaskich. W efekcie okno może wykonywać ruchy, na przykład w wyniku działania silnego wiatru. To po pewnym czasie może doprowadzić do deformacji ramy, co skutkuje kłopotami z otwieraniem i zamykaniem skrzydła oraz rozszczelnieniem na styku okno – mur.

Wielkie okna - jak się je montuje?

Niedokładne piankowanie podczas montażu okien

Poliuretanowa piana rozprężna wypełnia przestrzeń między ramą a murem, dzięki czemu nie powstaje tu obwodowy mostek termiczny. Powinna być nanoszona na zwilżone podłoże. Warto używać piany niskorozprężnej, gdyż mniejsze jest wówczas ryzyko, że podczas pęcznienia spowoduje odkształcenie ościeżnicy. Pianę trzeba chronić przed słońcem, bo promienie UV powodują jej niszczenie.

Zastępowanie łączników mechanicznych pianą i rezygnacja z taśm uszczelniających

Niekiedy, na szczęście coraz rzadziej, spotyka się wykonawców, którzy zbyt dosłownie rozumieją określenie „piana uszczelniająco-montażowa” i twierdzą, że może ona zastąpić łączniki mechaniczne (kotwy, kołki, dyble). Choć tak jest łatwiej, szybciej i taniej, to z pewnością niesolidnie. Okno może wypaść z otworu przy gwałtowniejszym wietrze lub silniejszym szarpnięciu skrzydłem.

Od zewnątrz styk ościeżnicy i muru trzeba zakryć specjalną taśmą paroprzepuszczalną. Od środka, w analogiczny sposób, stosuje się taśmę paroizolacyjną. Dzięki wykorzystaniu takich materiałów okno jest poprawnie uszczelnione. Nie ma ryzyka, że wilgoć i wiatr będą przenikać do wnętrza, z kolei para ze środka domu będzie mogła przenikać na zewnątrz.

Pozostałe podkategorie