Pokój dziecięcy dla dziewczynki. Wcale nie musi być różowy! 16 nowoczesnych inspiracji

2022-08-24 16:36
Różowy pokój dla dziewczynki
Autor: Mariusz Bykowski Pokój dziewczynki z różowym odcienie ścian i prawdziwym domkiem.

Pokój dla dziewczynki - jak go urządzić? Utarło się przekonanie, że pokój dla dziewczynki powinien być różowy. Bez wątpienia niejedno dziecko lubi ten kolor, nie znaczy to jednak, że pokój dziewczynki musi być cukierkowo słodki. Zobacz nasze aranżacje pokojów dla dziewczynek - niekoniecznie różowych, ale równie ciekawych i godnych uwagi.

Im bardziej neutralny jest wystrój pokoju dla dziewczynki, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on rosnąć wraz z dzieckiem. Różowe dekoracje, tak chętnie wybierane przez 5-7-latki, z czasem zmienią się w błękitne lub zielone, jednak naturalna baza, np. drewniana posadzka, jasne, praktyczne meble - pozostanie niezmienna, uniwersalna. Urządzając pokój dla dziewczynki zwróćmy uwagę na jego funkcjonalność oraz możliwość szybkich zmian wystroju. Warto wybrać jeden motyw przewodni, który powinien być zgodny z zainteresowaniami dziecka. Na przykład jeśli dziewczynka lubi zwierzęta, może to być naklejka czy tkaniny w zwierzęce motywy. 

Czym różni się pokój dla dziewczynki od pokoju dla chłopca?

Pokój dziewczynki na ogół różni się od pokoju chłopca. Rzecz jednak nie w tym, żeby pokój dziewczynki był słodki, a chłopca przypominał poligon. Inne są motywy przewodnie i dekoracje. W obu przypadkach ważnym elementem jest łóżko. Musi ono być przede wszystkim wygodne. O tym, czy będzie metalowe z baldachimem, czy proste drewniane, zdecydować trzeba razem z dzieckiem. Równie ważne jest miejsce do nauki, które powinno zostać wydzielone na stałe. Aby dziecko mogło utrzymać porządek, należy zapewnić mu odpowiednią liczbę szafek, koszy i półek na zabawki, książki oraz ubrania.

Sprawdź też: Inspiracje na ładne pokoje dziecięce: aranżacje i zdjęcia

Pokój dla dziewczynki: szare ściany
Autor: Mariusz Bykowski Pomalowanie ścian na szaro nie odebrało pokoikowi świetlistości, za to wydobyło jasne meble. Różowe oraz miętowe dodatki wprowadzają do pokoju dziewczynki lekkość i radosną atmosferę

Wystrój pokoju dla dziewczynki

Wystrój pokoju dziewczynki powinien być jasny, lekki. Kolory są tu zarezerwowane dla zabawek i dekoracji, a nie dla ścian. Mimo że w urządzaniu pokoju dziewczynki prym wiedzie stereotypowy róż, to jednak coraz częściej doceniamy walory skandynawskiego stylu.

Sprawdź też: Dom przyjazny dzieciom - jak go urządzić

Modne są białe jasne pokoje dla dziewczynek, w dużej mierze zapełnione meblami z IKEA. Jeśli chcemy ożywić wystrój pokoju dziewczynki wprowadźmy dekoracje ścienne, np. fragment ściany ozdobiony wzorzystą tapetą. Modne są pastelowe groszki czy delikatne kwiaty. Niech jasne ściany i podłoga stanowią tło dla barw dziecięcych zabawek i ubranek. 

Kolory w pokoju dziewczynki

Kolory w pokoju dziewczynki trzeba dobrać do temperamentu dziecka. Jeśli jest bardzo energiczne, dobrze zastosować kolory tonujące. Pomogą mu skupić uwagę, wyciszyć się przed snem. Należą do nich jasne, pastelowe odcienie błękitnego i i zielonego, a także kolory kremowe i beżowe. Można je zestawiać w aranżacji pokoju dla dziewczynki z bielą i dodatkami w mocniejszych barwach. Ciepłe kolory: żółty, pomarańczowy, różowy (tak lubiane przez dziewczynki) dodają energii i poprawiają nastrój. Tu także biel sprawdzi się jako uzupełnienie aranżacji pokoju.

Sprawdź też: Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dla ucznia

Pokój dla marzycielki
Autor: Mariusz Bykowski Wbrew pozorom błękit nie jest zarezerwowany wyłącznie do pokoju chłopca. Ten kolor w pokoju dziewczynki zyskuje marzycielską nutę, a połączenie go z różowymi akcentami dynamizuje aranżację. Po czym poznać, że właścicielka tego pokoju chodzi z głową w chmurach? Zerknijcie na baldachim nad łóżkiem... Poza tym materiały użyte w aranżacji są lekkie niczym chmurka: tiul, plastik, papier.
Pokój dziewczynek
Autor: Mariusz Purta W pokoju dziewczynek ściany pokrywa tapeta z roślinnym motywem. Ożywia pokój i świetnie współgra z łóżkiem. Z tkaniny z tym samym wzorem uszyto jeszcze kilka poduszek. Projekt: Witold Węgielek/Węgielek Studio Projektowe
Malujemy mebelki dziecka i zabawki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE