Zobacz, jak urządzić wnętrze w stylu EKO
Z czym kojarzy ci się wnętrze urządzone w ekologicznym stylu? Zapewne z drewnianymi meblami i sprzętami? To fakt – meble z litego drewna wyglądają naturalnie i solidnie a do tego dochodzi jeszcze drewniana podłoga.
Autor: archiwum muratordom
Rzeczy wykonane z bambusa, wyplecione z wikliny, rattanu, liści palmowych, a nawet docenić płytę wiórową! Wytwarzana ze spreparowanych odpadów drzewnych pozwala na mniejszą eksploatację lasów.
Urządzamy wnętrze w sposób ekologiczny
Są świetne zwłaszcza dla osób, które lubią kupować przedmioty na wiele lat, i myślą o tym, co zostawią w spadku wnukom. Ale, ale... Ekologia to przecież również oszczędność surowca. Ekolodzy proponują więc polubić rzeczy wykonane z bambusa, wyplecione z wikliny, rattanu, liści palmowych, a nawet docenić płytę wiórową! Wytwarzana ze spreparowanych odpadów drzewnych pozwala na mniejszą eksploatację lasów.
Ściany pomalowane "zdrową" farbą
We własnym mieszkaniu chcielibyśmy odetchnąć pełną piersią. Nie, nie chodzi o wietrzenie. Mowa o farbach. Zawierają lotne związki organiczne (LZO), które negatywnie wpływają na układ oddechowy i krwionośny człowieka. Są też szkodliwe dla środowiska, gdyż zanieczyszczają atmosferę. Do sprzedaży dopuszcza się farby z maksymalnie 30 g rozpuszczalników na litr produktu. Do pokoju dziecięcego lub sypialni polecane są jednak produkty ekologiczne, w których zawartość LZO wynosi kilkakrotnie mniej niż wymagana norma. Podczas ich wysychania do powietrza dostaje się głównie woda.
Drewniane podłogi
Drewniane podłogi nadają mieszkaniu naturalny i jednocześnie szlachetny wygląd. Poza tym pięknie się starzeją, są ciepłe w dotyku, bezpieczne dla alergików – nic dziwnego, że cieszą się wielką popularnością. Ostatnio wiele osób wybiera egzotyczne gatunki drewna. Niestety, w wyniku mody na nie tropikalne lasy kurczą się w zastraszającym tempie. Są jednak sposoby, by pogodzić ulubiony styl urządzenia wnętrza i ochronę przyrody. Jeśli to możliwe, wybieraj wyroby oznakowane certyfikatem FSC - oznacza on, że surowiec na podłogę pochodzi z lasu zarządzanego zgodnie z zasadami ekologii.
A może bambus? Drzewa rosną wolno, a bambus, zaliczany do traw, wydłuża łodygi o metr w ciągu dnia. Po ścięciu wypuszcza nowe pędy. To dobry surowiec na podłogi. Wyjątkowo twardy i trwały jest tzw. bambus skręcany, uzyskiwany dzięki skręcaniu włókien, i prasowaniu ich pod wysokim ciśnieniem.