Remont ścian. Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki? Czym je malować?

2018-04-27 13:15
Remont ścian. Jak usunąć plamy i zacieki? Czym je malować?
Autor: Jupiterimages

Sposoby na plamy na ścianie: radzimy jak je usunąć. Podstawowym warunkiem skutecznego remontu zawilgoconych ścian jest ich dokładne osuszenie. Przed malowaniem należy też usunąć ze ściany zanieczyszczenia, stare łuszczące się warstwy farb, tapet itp., a także naprawić rysy i pęknięcia.

Plamy na ścianach zawilgoconych

Z powodu powodzi wiele osób zostało zmuszonych do tego, żeby przeprowadzić gruntowny remont ścian wewnętrznych. Przed rozpoczęciem prac trzeba dokonać rzetelnej oceny stanu technicznego podłoża. Nie powinno się kruszyć, pylić ani rozwarstwiać. Niezależnie od rodzaju materiału, z którego jest wykonane, w żadnym wypadku nie może być zawilgocone.

Powinno być też wolne od zarodników mikroorganizmów mogących doprowadzić do powstawania pleśni lub grzybów. Dlatego przed przystąpieniem do malowania należy usunąć zanieczyszczenia i plamy ze ścian, stare łuszczące się warstwy farb, tapet itp., a także przeprowadzić niezbędne naprawy rys i pęknięć.

Ściany pokryte dobrze przylegającymi powłokami farb emulsyjnych lub olejnych można ponownie malować farbami emulsyjnymi. W takiej sytuacji powłoki olejne trzeba zmatowić papierem ściernym oraz przemyć roztworem amoniaku w celu zwiększenia przyczepności.

Jak osuszyć ściany?

Jeśli ściany wciąż są wilgotne, konieczne jest ich dokładne osuszenie. To podstawowy warunek skutecznego remontu. Naturalne osuszanie ścian jest procesem dość długotrwałym. Można sięgnąć po nowoczesne metody mechaniczne i chemiczne. Dzielimy je na działania inwazyjne i nieinwazyjne. W sposób nieinwazyjny ściany można osuszyć przy użyciu specjalnych nagrzewnic (bez przekraczania maksymalnej temperatury powietrza wynoszącej 35°C). Bardzo ważne jest tutaj zapewnienie właściwej wentylacji nagrzewanych pomieszczeń, aby wilgoć znalazła ujście z budynku. Inne metody nieinwazyjne to osuszanie kondensacyjne oraz absorpcyjne.

Metody inwazyjne to między innymi iniekcja, termoiniekcja oraz iniekcja krystaliczna, która jest jedną z najtańszych, a zarazem najskuteczniejszych. Nadaje się do osuszania zawilgoconych budynków niezależnie od rodzaju materiału użytego do ich budowy, a także grubości murów oraz stopnia ich zawilgocenia i zasolenia. Bez względu na skalę zawilgocenia budynku dobrze jest skonsultować metodę osuszania z profesjonalną firmą lub po prostu zatrudnić ją do przeprowadzenia prac.

Jak usunąć ze wilgotnych ściany plamy: pleśń i grzyby?

Na wilgotnych ścianach mogą się pojawić plamy i przebarwienia będące skutkiem działania mikroorganizmów – bakterii czy grzybów. Usunięcie zakażonej powłoki ze ściany może okazać się niewystarczające. Trzeba określić przyczynę zakażenia. Jeżeli powstawanie pleśni jest wynikiem złej wentylacji, w zupełności wystarczy usunięcie warstwy zakażonej, spryskanie jej odpowiednim środkiem grzybobójczym, a następnie zamalowanie farbą izolującą plamy, która doskonale pokryje pozostały ślad, a także zabezpieczy przed dalszym rozwojem mikroorganizmów. W przypadku gdy dom został zalany, a woda przyniosła ze sobą zarodniki mikroorganizmów, może to wymagać ingerencji środków grzybobójczych w głąb skażonego muru. Dopiero po ustaleniu i zlikwidowaniu przyczyny możemy przystąpić do dalszych prac.

Sprawdź też: grzyb i pleśń na ścianie - jak się ich pozbyć >>>

Kiedy przystąpić do malowania ścian?

Gdy ściany zostały mocno uszkodzone, a tynki nie trzymają się podłoża, należy je skuć i położyć nową warstwę. Jeśli jednak tynk jest związany z podłożem, możemy ograniczyć się do naprawienia i wypełnienia ubytków.

Zanim przystąpimy do malowania, sprawdźmy, czy ściana jest odpowiednio sucha. Prace malarskie można rozpocząć, kiedy wilgotność podłoży mineralnych (tynków, betonu, muru, płyt włóknistomineralnych) nie jest większa niż 3-6% – w zależności od materiału. W trakcie malowania temperatura w pomieszczeniach musi się mieścić w przedziale 5-25°C, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.

Najskuteczniej jest usuwać plamy ze ścian od razu po ich powstaniu. Zobacz jakie są domowe sposoby na usunięcie tłustych plam ze ściany.

Jak usunąć plamy ze ścian i sufitu?

Podczas eksploatacji pomieszczeń na ścianach czy suficie często pojawiają się plamy. Zanim zabierzemy się do malowania, trzeba je usunąć. Szczególnie ważne jest usunięcie ze ścian plam z resztek olejów, sadzy i plam nikotyny, gdyż osłabiają przyczepność i mogą powodować przebarwienia powłok malarskich. Do usuwania plam na ścianie z tłuszczu należy stosować preparaty sprawdzone i pewne, na przykład mydło malarskie. Nie powinniśmy zastępować go płynami do mycia naczyń, gdyż zazwyczaj zawierają środki nabłyszczające lub substancje chroniące skórę, na przykład lanolinę. Po umyciu i wysuszeniu ścian miejsca zaplamione trzeba zamalować specjalną farbą izolującą plamy. 

W przypadku plamy na białej ścianie możemy zeskrobać brudną powłokę farby (i jeśli to konieczne, także wierzchnią warstwę tynku). Ponownie otynkować lub zagipsować ubytek. Warto zastosować specjalną farbę do zaciekó i ponownie malujemy ścianę białą farbą.

Jakimi farbami można zamalować plamy na ścianach?

  • RENOSTYL PLUS - farba podkładowa izolująca, przeznaczona do zamalowywania plam na ścianie po zaciekach wodnych, tłuszczach, sadzy i dymie papierosowym. Wzmacnia podłoże, długotrwale zabezpiecza je przed działaniem wilgoci i rozwojem grzybów pleśniowych w pomieszczeniach takich jak łazienki oraz kuchnie. Cena: 28 zł/l
  • Fresh Start Primer 023 to wodorozcieńczalna, akrylowa farba gruntująca, doskonale izolująca tłuste plamy na ścianie, zacieki wodne i z rdzy (na przykład po awariach instalacji sanitarnych), graffiti, „krwawienie” drzewa cedrowego i sekwoi, osad nikotynowy, plamy bitumiczne, sadzę (na przykład po pożarze) oraz ślady kredek. Cena: od 57 zł/l
  • EVERAL PRIMER to matowa farba alkidowa do gruntowania powierzchni szpachlowanych oraz uprzednio malowanych farbami wapiennymi lub klejowymi, a także drewna, betonu, tynku, cegły, gipsu. Izoluje przebarwienia pochodzące z podłoża oraz z uszkodzeń przez wilgoć. Tiksotropowa. Cena: 31 zł/0,9 l
  • Śnieżka na Zacieki i Plamy to farba akrylowa do malowania i renowacji tynków cementowo-wapiennych, podłoży z betonu, gipsu, płyt gipsowo-kartonowych itp. Izoluje plamy po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i tłuszczach. Może być stosowana jako farba podkładowa lub nawierzchniowa. Cena: 24 zł/l
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają