Farba magnetyczna w aranżacji wnętrz: pomysłowe ściany na magnes
Farba magnetyczna w aranżacji wnętrz stanowi doskonałą inspirację do tworzenia kreatywnych przestrzeni. Farby magnetyczne pozwalają za pomocą magnesu przytwierdzać dekoracje do wymalowanych nimi płaszczyzn. Malowanie ścian farbą magentyczną: poradnik.
Dzięki pomalowaniu ścian farbą magnetyczną na wykończonych nimi powierzchniach można „przypinać” zdjęcia, plakaty bez stosowania pinezek, kleju i taśm.
Co to jest farba magnetyczna? Właściwości
Farby magnetyczne to dyspersyjne farby podkładowe w kolorze ciemnoszarym. Wykończona nimi powierzchnia jest matowa. Najbardziej popularne są farby magnetyczne akrylowe lub lateksowe, dostępne są też alkidowe. Zawierają dodatek bardzo drobnych cząstek żelaza (magnetytu żelazowego). Pomalowana farbą magnetyczną powierzchnia gromadzi cząstki żelaza, przyciągając magnes. W ich składzie nie ma ołowiu, rozpuszczalników ani innych szkodliwych substancji lotnych. Na powierzchnię pomalowaną farbą magnetyczną można nanieść farbę w dowolnym kolorze.
Sprawdź też: jaką farbę wybrać do malowania ścian - poradnik >>>
Jak malować farbą magnetyczną
Farbę magnetyczną można nanosić pędzlem lub wałkiem malarskim z gąbki. Nie należy stosować metody natryskowej. Malowaniepowinno się przeprowadzać w temperaturze powyżej 5, niekiedy 10ºC. Przed użyciem farby magnetycznej trzeba dokładniewymieszać. Nie można ich rozcieńczać ani mieszać z innymi farbami!
- Malowanie ściany farbą magnetyczną
By powłoka ściany przyciągała magnes, należy nanieść co najmniej dwie warstwy farby magnetycznej, maksymalnie cztery – im więcej, tym efekt przyciągania będzie skuteczniejszy. Farba magnetyczna ma gęstą konsystencję, więc jej równe rozprowadzenie jest dosyć trudne.
- Farba magnetyczna - czas schnięcia
W zależności od produktu farba magnetyczna schnie od dwóch do sześciu godzin. Jednak całkowity czas schnięcia wynosi około 12 godzin. Dopiero po upływie tego czasu można nakładać nową warstwę lub farbę nawierzchniową.
- Czym pomalować farbę magnetyczną
Farbę magnetyczną można malować większością dostępnych farb dyspersyjnych, wodorozcieńczalnych lakierów i lakierów na bazie żywic syntetycznych w dowolnym kolorze lub pokrywać cienką tapetą (w tym wypadku zalecane są minimum trzy warstwy farby). Farba magnetyczna jest całkowicie utwardzona po kilku dniach. Litr farby magnetycznej wystarcza na pokrycie około 5 m2 powierzchni (jedna warstwa). Skuteczność farby zależy od grubości nałożonych warstw i wielkości oraz siły magnesów.
Sprawdź też: farba tablicowa w aranżacji - porady i ładne zdjęcia wnętrz >>>
Uwaga! Należy koniecznie przeprowadzić próbę na małej powierzchni, stosując konkretną farbę wierzchnią na farbę magnetyczną, aby upewnić się co do ostatecznego wyglądu powłoki oraz siły przyciągania magnesów.
Farba magnetyczna: co można nią pomalować?
Farby magnetyczne przeznaczone są do malowania jako farby podkładowe. Mogą być stosowane:
- na podłożu cementowym,
- murowanym,
- płytach gipsowych i gipsowo-kartonowych,
- tynkach
- płytach wiórowych
- płytach MDF.
Niektóre farby magnetyczne służą także do malowania drewna (alkidowe). Na drewnie sosnowym lepiej wykonać próbkę, by sprawdzić, czy powłoka farby nie będzie pękać.
Jak usnąć farbę magnetyczną?
Jeśli planujemy usunięcie farby magnetycznej w przyszłości, niektórzy producenci zalecają nakładanie jej na wytapetowane podłoże.
Sprawdź też: tapetowanie ścian - instrukcja >>>
Wideo: tapeta magnetyczna w pokoju dziecka
Tapeta magnetyczna to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią pisać po ścianie kredą i przyczepiać karteczki magnesami. Tapeta jest elastyczna i można ja przykleić do każdej powierzchni. Do pomalowania tapety farbą tablicową nie potrzeba specjalnych narzędzi. Farby dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Rozwiązanie, które łączy w sobie magnes i farbę tablicową. Pozwala na pisanie kredą na ścianie i przyczepianie do niej wszystkiego co tylko chcemy - zobacz wideo.