Farba magnetyczna w aranżacji wnętrz: pomysłowe ściany na magnes

2018-05-28 9:14
Farba magnetyczna: ściana w salonie
Autor: Mariusz Bykowski Zastosowanie farby magnetycznej na ścianie daje radość podwójną – można po niej pisać i przyczepiać wiadomości już napisane albo zdjęcia, plakaty, czy rysunki.

Farba magnetyczna w aranżacji wnętrz stanowi doskonałą inspirację do tworzenia kreatywnych przestrzeni. Farby magnetyczne pozwalają za pomocą magnesu przytwierdzać dekoracje do wymalowanych nimi płaszczyzn. Malowanie ścian farbą magentyczną: poradnik.

Dzięki pomalowaniu ścian farbą magnetyczną na wykończonych nimi powierzchniach można „przypinać” zdjęcia, plakaty bez stosowania pinezek, kleju i taśm.

Co to jest farba magnetyczna? Właściwości

Farby magnetyczne to dyspersyjne farby podkładowe w kolorze ciemnoszarym. Wykończona nimi powierzchnia jest matowa. Najbardziej popularne są farby magnetyczne akrylowe lub lateksowe, dostępne są też alkidowe. Zawierają dodatek bardzo drobnych cząstek żelaza (magnetytu żelazowego). Pomalowana farbą magnetyczną powierzchnia gromadzi cząstki żelaza, przyciągając magnes. W ich składzie nie ma ołowiu, rozpuszczalników ani innych szkodliwych substancji lotnych. Na powierzchnię pomalowaną farbą magnetyczną można nanieść farbę w dowolnym kolorze.

Sprawdź też: jaką farbę wybrać do malowania ścian - poradnik >>>

Jak malować farbą magnetyczną

Farbę magnetyczną można nanosić pędzlem lub wałkiem malarskim z gąbki. Nie należy stosować metody natryskowej. Malowaniepowinno się przeprowadzać w temperaturze powyżej 5, niekiedy 10ºC. Przed użyciem farby magnetycznej trzeba dokładniewymieszać. Nie można ich rozcieńczać ani mieszać z innymi farbami!

  • Malowanie ściany farbą magnetyczną

By powłoka ściany przyciągała magnes, należy nanieść co najmniej dwie warstwy farby magnetycznej, maksymalnie cztery – im więcej, tym efekt przyciągania będzie skuteczniejszy. Farba magnetyczna ma gęstą konsystencję, więc jej równe rozprowadzenie jest dosyć trudne.

  • Farba magnetyczna - czas schnięcia

W zależności od produktu farba magnetyczna schnie od dwóch do sześciu godzin. Jednak całkowity czas schnięcia wynosi około 12 godzin. Dopiero po upływie tego czasu można nakładać nową warstwę lub farbę nawierzchniową.

  • Czym pomalować farbę magnetyczną

Farbę magnetyczną można malować większością dostępnych farb dyspersyjnych, wodorozcieńczalnych lakierów i lakierów na bazie żywic syntetycznych w dowolnym kolorze lub pokrywać cienką tapetą (w tym wypadku zalecane są minimum trzy warstwy farby). Farba magnetyczna jest całkowicie utwardzona po kilku dniach. Litr farby magnetycznej wystarcza na pokrycie około 5 m2 powierzchni (jedna warstwa). Skuteczność farby zależy od grubości nałożonych warstw i wielkości oraz siły magnesów.

Sprawdź też: farba tablicowa w aranżacji - porady i ładne zdjęcia wnętrz >>>

farba magnetyczna we wnętrzu
Autor: Mariusz Bykowski Zamiast pilnować dzieci, by nie mazały po ścianach, warto zastosować magiczne farby – tablicową lub magnetyczną albo obydwie. Dzięki temu na wyznaczonym fragmencie ściany powstanie tablica ogłoszeń.

Uwaga! Należy koniecznie przeprowadzić próbę na małej powierzchni, stosując konkretną farbę wierzchnią na farbę magnetyczną, aby upewnić się co do ostatecznego wyglądu powłoki oraz siły przyciągania magnesów.

Farba magnetyczna: co można nią pomalować?

Farby magnetyczne przeznaczone są do malowania jako farby podkładowe. Mogą być stosowane:

  • na podłożu cementowym,
  • murowanym,
  • płytach gipsowych i gipsowo-kartonowych,
  • tynkach
  • płytach wiórowych
  • płytach MDF.

Niektóre farby magnetyczne służą także do malowania drewna (alkidowe). Na drewnie sosnowym lepiej wykonać próbkę, by sprawdzić, czy powłoka farby nie będzie pękać.

Jak usnąć farbę magnetyczną?

Jeśli planujemy usunięcie farby magnetycznej w przyszłości, niektórzy producenci zalecają nakładanie jej na wytapetowane podłoże.

Sprawdź też: tapetowanie ścian - instrukcja >>>

Wideo: tapeta magnetyczna w pokoju dziecka

Tapeta magnetyczna to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią pisać po ścianie kredą i przyczepiać karteczki magnesami. Tapeta jest elastyczna i można ja przykleić do każdej powierzchni. Do pomalowania tapety farbą tablicową nie potrzeba specjalnych narzędzi. Farby dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Rozwiązanie, które łączy w sobie magnes i farbę tablicową. Pozwala na pisanie kredą na ścianie i przyczepianie do niej wszystkiego co tylko chcemy - zobacz wideo.

Tapeta magnetyczna - dodatek w pokoju dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE