Montaż szkła nad blatem w kuchni. 3 sposoby na modne wykończenie ściany

2020-11-19 12:25

Wykończenie ściany nad blatem szkłem jest zarówno modne, jak i praktyczne. Szkło nad blatem w kuchni można przymocować na trzy sposoby: na szynach, na śruby i dystanse albo na klej. Sprawdź, która metoda montażu szkła jest odpowiednia dla ciebie.

szkło nad blatem w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski; projekt: Gabriela Gabriela Bartczak/Design My Deer, stylizacja: Eliza Mrozińska Szkło nad blatem w kuchni dodaje aranżacji elegancji. Może być zarówno białe, bezbarwne, jak i kolorowe

Szkło nad blatem w kuchni jest bardzo modne i pożądane w nowoczesnych wnętrzach, a także funkcjonalne. Tworzy gładką, elegancką powierzchnię, która pięknie połyskuje w świetle, a przy okazji może powiększyć wnętrze. Jest szczególnie polecane do kuchni otwartych na salon, gdyż ładnie komponuje się z różnymi materiałami. Dodatkowy efekt można uzyskać, podświetlając dyskretne szkło nad blatem kuchni halogenami lub LED-ami. Szkło na ścianie może być zarówno przezroczyste, mleczne, matowe, jak i błyszczące, przez co daje duże możliwości aranżacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że zwykłe szkło (typu float) nie jest idealnie przejrzyste, ma delikatny zielonkawy odcień. Należy to wziąć pod uwagę, komponując naszą wymarzoną aranżację kuchni. A jeśli zależy nam na idealnym odwzorowaniu kolorów i stuprocentowej przejrzystości, warto sięgnąć po specjalnie odbarwione szkło Optiwhite (inne nazwy: Diamant, Ultra Clear) pozbawione zielonkawej poświaty.

Szkło nad blatem w kuchni: modne wykończenie ściany

Trzeba się liczyć z tym, że na szkle mogą być widoczne mocowania. Będzie tak wtedy, gdy wybierzemy punktowy montaż szkła nad blatem za pomocą śrub przykrytych metalowymi nakładkami oraz montaż na dystansach, czyli w odległości kilku centymetrów od ściany (pozwoli to na ułożenie za nim np. listwy z LED-ami, które pięknie podświetlą całą taflę). Takie dodatkowe elementy montażowe mogą być ozdobą, dopełnieniem całej aranżacji, ale jeśli uważamy, że psują zamierzony efekt, lepiej wybrać dyskretniejszy sposób montażu. Do wyboru mamy przyklejenie szkła do ściany za pomocą przezroczystego kleju albo zamocowanie go na szynach (możliwe tylko wtedy, gdy mamy dostęp do ściany nad blatem przynajmniej z jednej strony). Niezależnie od sposobu mocowania trzeba pamiętać o dokładnym uszczelnieniu przestrzeni między szkłem a ścianą, by nie zbierał się tam w przyszłości kurz. Najlepiej nadają się do tego silikon lub elastyczne uszczelki. Na ścianę nad blatem wybiera się zwykle szkło o gr. 4-6 mm, a wymiar zamawia indywidualnie u szklarza. Jednak nie wszędzie sprawdzi się zwykłe szkło typu float. Przy płytach grzejnych, gdzie ściana nad blatem jest narażona na wilgoć oraz wysoką temperaturę, zaleca się stosowanie bardziej wytrzymałego szkła hartowanego, czyli bezpiecznego. Jest ono również polecane w przypadku montażu tafli na dystansach, gdyż wzrasta wtedy prawdopodobieństwo jej stłuczenia. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj szkła, należy pamiętać, aby odpowiednio wcześniej wyciąć w nim wszelkie otwory, na przykład na gniazda elektryczne, gdyż po zahartowaniu nie będzie to już możliwe. Szkło hartowane jest niestety znacznie droższe od zwykłego. Szkło nad blatem jest idealnie gładkie, a zatem bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie na nim widać każdą kroplę wody.

Zobacz też:

Zobacz galerię: Szkło nad blatem - pomysły

Kolorowe szkło nad blatem w kuchni

Jeśli jesteśmy zafascynowani szkłem i zależy nam na wyrazistej aranżacji naszej nowoczesnej kuchni, możemy zdecydować się na dekoracyjne barwione szkło. Do wyboru mamy kilka rodzajów: szkło typu lacobel, czyli pokryte z jednej strony warstwą jednokolorowego lakieru, który jest odporny na zarysowania, a także barwione w masie szkło antisol. Ciekawostką jest możliwość drukowania wzorów i grafik bezpośrednio na szkle hartowanym lub na folii, która skleja dwie tafle szkła (tzw. szkło laminowane). Ostatnio pojawiło się także szkło solo-glass, w którym jedną z tafli zastąpiono cienką warstwą polimeru. Takie szkło jest znacznie lżejsze niż podwójna tafla i znakomicie chroni zatopioną w środku grafikę przed ścieraniem i wilgocią. Nowością są również panele szklane w różnych wymiarach, na których od wewnętrznej strony drukuje się różnobarwne grafiki i faktury. Jest to współczesna alternatywa dla płytek ceramicznych, z tą jednak różnicą, że zamiast seryjnego wzoru na ścianie możemy mieć na przykład ulubione zdjęcie z wakacji.

Montaż szkła nad blatem - na szynach

Można kupić gotowy zestaw, w którego skład oprócz szklanych paneli wchodzą listwy montażowe – górna i dolna – oraz klipsy montażowe. Dolną szynę przykleja się klejem montażowym do blatu, górną mocuje na klipsach montażowych przywierconych do ściany kołkami. W tak zamocowane szyny wystarczy wsunąć tafle szkła. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy do ściany nad blatem jest dostęp chociaż z jednego boku.

Szkło nad blatem
Autor: Marcin Grabowiecki; projekt: Małgorzata Górska-Niwińska/MGN Pracownia Architektoniczna; stylizacja: Eliza Mrozińska Szkło nad blatem jest idealnie gładkie, a zatem bardzo łatwe do utrzymania w czystości

Montaż szkła nad blatem - na śruby lub dystanse

Jeśli się zdecydujemy na takie rozwiązanie, trzeba od razu przy zakupie szkła na ścianę nad blatem kuchennych zlecić wykonanie odpowiedniej liczby otworów pasujących do wymiarów elementów montażowych. Najczęściej robi się je w narożnikach. Śruby zasłania się metalowymi nakładkami. Gdy szyby zamontujemy na dystansach, są one dosyć mocno odsunięte od ściany. Nie można wtedy uszczelnić przerw między szybami oraz między szybą a blatem. Musimy koniecznie wybrać szkło bezpieczne lub zbrojone, ponieważ tak zamontowaną szybę łatwiej stłuc. Plusem jest to, że możemy pod nią zainstalować oświetlenie.

To metoda dla tych, którzy nie chcą, by było widać jakiekolwiek elementy mocowania. Dzięki użyciu specjalnych bezbarwnych klejów miejsca klejenia są niewidoczne.