Klej do szyb. Jak i czym skleić akwarium, szklaną półkę, jak przykleić lustro?

2019-10-31 11:17

Szkło jest materiałem trudnym do klejenia, ponieważ jego powierzchnia wykazuje bardzo niską przyczepność. Dlatego do klejenia szyb potrzebne są specjalistyczne kleje o odpowiednim spoiwie. Jaki wybrać?

Klej do szyb
Autor: Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk Przyleganie powierzchniowe (adhezja) musi być bardzo mocne, żeby połączenie materiałów było trwałe. Dlatego kleje do szkła to bardzo skuteczne kleje polimerowe, które pozwalają przykleić szklaną półkę do płaszczyzny lustra. Projekt łazienki: Pracownia Projektowa Nastroje - Adam Pulwicki, Rafal Mroczkowski Aranżacja: Bożena Kowalewska

Szklane tafle są nie tylko w oknach, ale także w drzwiach. Żadna łazienka ani przedpokój nie obędzie się bez lustra. W wielu domach znajdziemy nie tylko szklane akwarium, ale także półki, konsolki, balustrady. Szkło jest wykorzystywane nie tylko w przedmiotach użytkowych. Widać je coraz częściej jako dekorację wnętrz. I to nie tylko w postaci kupionych przedmiotów gotowych. Dzięki możliwościom dokładnego cięcia i obróbki końcowej oraz zastosowaniu nowoczesnych klejów możemy ze szkła wykonać różnorodne dekoracje według własnego uznania. Kleje do szyb tworzą klarownie przejrzystą spoinę. Przydadzą się do uszczelniania i klejenia gablot, mebli szklanych lub witryn ze szkła, bo tworzą estetyczną, niewidoczną fugę.

Klej do szyb
Autor: Andrzej Szandomirski Szkło jest bardzo chętnie wykorzystywane w kuchni, bo łatwo utrzymać je w czystości. Bywa jednak też często uszkadzane. Projekt Beata Stojanow-Jaskot

Szkło: materiał trudny do klejenia

Szkło jest bardzo gładkie i ma znikomą nasiąkliwość oraz przyczepność. Dlatego szyby skleja się na zasadzie adhezji, czyli przylegania, a nie kohezji. Siła takiego połączenia klejowego wynika z siły oddziaływania powierzchniowego warstw ciał fizycznych. Sam klej powinien charakteryzować się odpowiednią kohezją (połączeniem się), żeby powstała spoina nie uległa rozerwaniu pod wpływem obciążeń. Ponieważ klejenie szyb polega na adhezji, wymaga zastosowania klejów polimerowych, które są w stanie utworzyć takie mocne wiązania wewnątrz spoiny oraz na powierzchni łączonych materiałów.

Klej do szyb
Autor: CX80 CX 80 Hybrick 35 C. Klej hybrydowy uniwersalny, m.in. do szkła. Cena 33 zł/290 ml

Klej do szkła: różne spoiwa

Do klejenia szyb stosuje się kleje na bazie spoiw epoksydowych, akrylowych lub poliuretanowych często z dodatkami modyfikującymi ich właściwości. Kleje te utwardzają się pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Kleje do szkła są jedno- lub dwuskładnikowe (zwłaszcza epoksydowe). Te drugie przed użyciem należy połączyć i wymieszać.

Wybierając klej do szkła, trzeba zwrócić uwagę na to, do łączenia jakich materiałów można go wykorzystać. Czy jest to tylko szkło ze szkłem, czy też szkło z metalem, szkło z tworzywem sztucznym, szkło z kamieniem, szkło z płytkami ceramicznymi itp. Ważne jest też zastosowanie szklanego elementu. Do sklejenia szyby w drzwiach albo samochodowej poleca się kleje poliuretanowe. Epoksydy sprawdzają się wysokiej temperaturze. Kleje zawierające cyjanoakrylany działają błyskawicznie, więc często są stosowane do klejenia drobnych przedmiotów i doraźnych napraw.

Klej do szyb
Autor: Technicqll Technicqll Klej cyjanoakrylowy do szkła i lusterka wstecznego. Cena 16,50 zł/8 g

Klej do szyb utwardzany promieniowaniem UV

Szkło można sklejać także z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego, które wywołuje wiązanie i utwardzenie spoiny. Po wykonaniu połączenia spoinę trzeba naświetlać przez 30 sekund. W tej technice wykorzystuje się kleje o spoiwie epoksydowym lub akrylowym, np. metakrylowe, które tworzą bezbarwną, przezroczystą spoinę. Jest ona bardzo wytrzymała i odporna na wodę oraz czynniki atmosferyczne (można tę technikę stosować do wykonywania przedmiotów przeznaczonych na zewnątrz).

Klej do szyb
Autor: Permabond Kleje UV są przeznaczone do łączenia szkła ze szkłem oraz szkła z metalem, twardym tworzywem sztucznym, drewnem, kamieniem. Klej Permabond metakrylowy utwardzany UV, do stosowania na zewnątrz

Uniwersalny klej do szyb

Na rynku jest wiele klejów określanych przez producentów jako uniwersalne, klejące wszystko ze wszystkim. Wśród materiałów, które mogą być spajane z ich udziałem, wymienia się między innymi szkło. Są to kleje poliuretanowe, zawierające MS polimery albo inne spoiwa polimerowe. Można skleić nimi szklane elementy, ale połączenie może nie być tak trwałe jak z zastosowaniem kleju przeznaczonego specjalnie do szkła.

Klej do szyb
Autor: Soudal Klej-uszczelniacz FixALL Crystal zawiera polimery hybrydowe SMX. Jest przeznaczony do przyklejania przedmiotów z różnych materiałów do szkła. Cena 40 zł/290 ml

Klej do szyb: kolor

Najczęściej kleje do szyb to preparaty tworzące bezbarwną spoinę. W miejscach eksponowanych powinna być ona idealnie przezroczysta. Niektóre kleje do szyb mają lekko żółtawą barwę. Można je stosować tam, gdzie spoina będzie niewidoczna. Na rynku są też barwne kleje do szyb, np. czarny, niebieski, czerwony lub żółty, które można wykorzystać do łączenia szkła kolorowego albo szkła z kolorowymi przedmiotami.

Klej do szyb
Autor: Bison Bison Klej do szkła utwardzany UV. Cean 26 zł

Klej do szyb: przygotowanie podłoża

Ze względu na znikomą przyczepność powierzchnia szkła przed klejeniem powinna być dokładnie oczyszczona, odtłuszczona i sucha. Często w zestawie z klejem jest dołączony odpowiedni do niego odtłuszczacz. Jeżeli jest to możliwe ze względów estetycznych, można poddać ją obróbce mechanicznej, żeby zyskała szorstkość. Tak robi się na przykład z krawędziami szyb, które przed klejeniem można przeszlifować.

Klej do szyb
Autor: Selena Tytan Klej montażowy do luster. Cena 22 zł

Jak używać kleju do szyb

Klej do szyb zwykle nanosi się na obie powierzchnie przeznaczone do połączenia. Można to robić pędzelkiem, aplikatorem albo bezpośrednio z dzióbka opakowania. Następnie przedmioty do połączenia dobrze jest docisnąć i unieruchomić na czas wiązania. Nadmiar kleju, który wypłynie ze spoiny, trzeba usunąć mechanicznie po stwardnieniu.

Klej do szyb
Autor: ATK Kleje do szkła są sprzedawane w małych opakowaniach, np. buteleczkach o pojemności 5-10 lub 50-100 ml albo kartuszach o pojemności 290-310 ml. Zestaw kleju ATK do łączenia szkła z drewnem lub metalem. Cena 145 zł
Warto wiedzieć
Klej do szyb

Autor: ATK

Klej do luster z odtłuszczaczem. Cena 65 zł

Klej do luster

Lustra są produkowane ze szkła. Od spodu są pokryte srebrną powłoką, która powoduje odbijanie się światła w ich tafli. Właśnie ze względu na te powłokę potłuczonego lustra nie można skleić dowolnym klejem do szkła, ponieważ może ono uszkodzić warstwę srebra. W takim wypadku powinniśmy użyć kleju do szkła, w którego przeznaczeniu jest wskazane "do luster". Jeśli lustro chcemy przykleić do ściany lub płytek w łazience, też najbezpieczniej jest zastosować taki klej. Wielu montażystów stosuje klejenie silikonem neutralnym lub klejem silikonowym.

Kleje-uszczelniacze
Autor: materiały prasowe SOUDAL Kleje-uszczelniacze bezbarwne można stosować do naprawy mebli metalowo-szklanych. Spoina będzie niewidoczna pod szkłem

Wideo: czym przykleić płytki ceramiczne? Klej do płytek - 5 cech

Czym przykleić płytki ceramiczne? Klej do płytek - 5 cech
Nasi Partnerzy polecają