Lustro łazienkowe - potrzebne na co dzień, jako dekoracja i iluzja przestrzeni. Zobacz ciekawe aranżacje łazienek z lustrem

2019-08-23 11:58 Maria Grykin, Anna Kazimierowicz

Lustro łazienkowe - wiszące albo stojące, dyskretnie podświetlone, bogato zdobione, a może kryjące praktyczne schowki? Lustro w łazience nie tylko przydaje się podczas porannej toalety, ale też stanowi element dekoracyjny, działa również jako środek optycznego powiększenia przestrzeni łazienki. Zobaczmy, jak zastosować lustro w łazience. Przygotowaliśmy też ciekawe aranżacje łazienek z lustrem. Zainspiruj się!

Lustro jest niezbędnym wyposażeniem łazienki. Powinno być użyteczne, ale może być też dekoracyjne. Możemy wybrać różne formaty lustra i zastosować je w różnych miejscach w łazience. Podstawowe jest nad umywalką, ale lustro może też być zainstalowane nad wanną albo po prostu na ścianie w łazience. Taki wariant sprawdzi się zwłaszcza w małej łazience, bo pozwoli stworzyć iluzję znacznie większej przestrzeni. Żeby było praktyczne powinno mieć odpowiednią wysokość i zostać przymocowane we właściwym miejscu, żeby każdy domownik z niego wygodnie korzystał.

Lustro w łazience
Autor: Marcin Czechowicz Lustro jest ważnym elementem wystroju wnętrza łazienki. Jeśli ma ona charakterystyczny styl, lustro powinno być utrzymane w tym samym tonie

Lustro łazienkowe nad umywalką

Korzystamy z niego wielokrotnie w ciągu dnia. Spoglądamy myjąc się, czesząc włosy i robiąc makijaż. Powinno wiernie oddawać wizerunek człowieka i być jasne, żeby widzieć szczegóły. Ważna jest także pozycja, w jakiej znajduje się nad umywalką. Żeby nie uległo szybko zniszczeniu na skutek ochlapywania wodą, co jest nieuniknione, powinno być zawieszone tak, żeby jego dolna krawędź znalazła się mniej więcej 20 cm nad umywalką. Odległości tej nie należy mierzyć od baterii, bo w przypadku takich o wysokiej wylewce, lustro będzie umieszczone bardzo wysoko i osoba niska nie będzie miała z niego pożytku. Te 20 cm nad umywalką to jest właśnie przestrzeń na baterię. Jeśli chcemy mieć wysoką baterią stojącą, lustro można powiesić nieco wyżej, żeby nie widzieć stale jej odbicia.

Na jakiej wysokości powinna znaleźć się jego górna krawędź? Na takiej, żeby osoby o różnym wzroście mogły zobaczyć całą swoją głowę. Nie jest wygodnie nachylać się ani stawać na palcach, żeby spojrzeć w lustro i zobaczyć to, co się chce. Dlatego lustro nad umywalką powinno być dostosowane do wzrostu najwyższej osoby w domu. Żeby zadowolić wszystkich powinno być dostatecznie wysokie  i zainstalowane dostatecznie nisko.

Szerokość lustra wystarczająca, żeby swobodnie zobaczyć całą sylwetkę człowieka to 40-50 cm. Umywalka ma standardowo 50-60 cm szerokości. To dobre proporcje, bo kompozycja, w której lustro jest nieco węższe od umywalki, wygląda lekko. Jeśli nad małą umywalką powiesimy szerokie lustro, będzie ono nad nią dominować i wyglądać ciężko, nawet bez mocnej ramy. Również gdy lustro jest nieco węższe od blatu pod umywalką, wygląda to dobrze. Oczywiście czasem aranżacja umywalka + lustro zależy od istniejącej przestrzeni. Jeśli na przykład umywalka jest we wnęce w zabudowie z blatem, można pokusić się o lustro na całą szerokość tej wnęki.

Lustro w łazience
Autor: Radosław Wojnar Szerokość lustra powinna być dostosowana do aranżacji umywalki

Lustro łazienkowe nad dwiema umywalkami

W dużych łazienkach jest miejsce na rozwinięcie strefy mycia rąk i zainstalowanie dwóch umywalek. Odległość między nimi może być znaczna. Zależnie od aranżacji łazienki można wtedy wykorzystać dwa mniejsze lustra nad każdą z nich lub jedno bardzo szerokie, obsługujące obie umywalki.

W układzie z dwoma umywalkami ważna jest symetria, która wprowadza harmonię we wnętrze. Lustro nad każdą z umywalek powinno być takiej samej wielkości oraz identycznie wykończone. Jego wysokość trzeba dopasować ze względów funkcjonalnych tak samo jak w przypadku lustra pojedynczego - do wzrostu osoby niskiej i wysokiej.

Lustro w łazience
Autor: Radaway Jeśli w łazience są dwie umywalki, można nad nimi zainstalować dwa osobne lustra albo jedno podwójne o dużej szerokości

Lustro łazienkowe: sposób na powiększenie wnętrza

Lustra są od zawsze stosowane jako element mogący optycznie powiększyć pomieszczenie. Jego zdolność odbijania widoku przestrzeni pozwala stworzyć iluzję wielkiego wnętrza. Takie rozwiązanie przyda się w małej łazience, która może być odbierana nieco klaustrofobicznie. Wielkie lustro można zainstalować nad wanną albo na wolnej ścianie obok. Warto pamiętać, żeby tak zaaranżować przestrzeń, np. umieścić w niej sprzęty dające sygnał o iluzji, żeby nie "wchodzić" w ściany. Wielkie lustro o takiej funkcji może być też stworzone na frontach szafek łazienkowych.

Przeczytaj też:

Lustro łazienkowe: mebel

W dużych łazienkach, pokojach kąpielowych lustro może być dodatkowym "meblem". Zajmujące całą ścianą albo duży jej fragment powinno być w sposób przemyślany uwzględnione w aranżacji wnętrza. Mając sporo przestrzeni do wykorzystania, lustro można wyposażyć w spektakularne ramy, wtedy będzie niezwykle wyraziste. Innym sposobem na zwrócenie uwagi na ten element wyposażenia łazienki jest wybranie lustra stojącego lub wiszącego. Wielkie lustro, nawet podwójne - skierowane w przeciwnych kierunkach - może stanowić symboliczną granicę we wnętrzu dużej łazienki. 

Lustro w łazience
Autor: Andrzej Szandomirski Między łożem a łazienką w master bedroom zostały powieszone dwa lustra w niezwykle dekoracyjnych ramach. Projekt: Beata Stojanow-Jaskot

Lustro łazienkowe: oświetlenie

Zwykle nad lustrem albo po obu jego stronach umieszcza się lampy oświetleniowe. Dobrze jest je umieścić tak, żeby nie widzieć stale ich odbicia w tafli. Sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju kinkiety, zarówno w postaci lampy punktowej, jak i liniowej. Nad szerokim lustrem można umieścić kilka lamp w równych odstępach. Jeśli lustro jest zamocowane we wnęce, wzdłuż jej górnej krawędzi można zainstalować długą oprawę oświetleniową. Z myślą o łazienkach produkuje się również lustra zintegrowane z oświetleniem, np. ramą z pasków ledowych albo źródłem światła umieszczonym dookoła pod taflą. 

Przeczytaj też:

Kupując lampy do łazienki warto pamiętać, że powinny mieć one odpowiednią szczelność - stopień ochrony co najmniej IP44, co zapewni, że nie dojdzie do spięcia, gdy chlapnie na nie woda.

Lustro w łazience
Autor: Aurora Technika Świetlna Gdy lustro w łazience jest bardzo szerokie ozdobne kinkiety można zamocować, przebijając się przez jego taflę

Lustro łazienkowe: rodzaje

W łazience możemy wykorzystać dowolne lustro: o najprostszym wykończeniu w postaci oszlifowanych brzegów lub z ozdobną ramą wykonaną z dowolnego materiału. Jej wygląd można dopasować do baterii, akcesoriów łazienkowych, umeblowania itp. Lustro można też kupić w komplecie mebli łazienkowych, np. zabudowy pod umywalkę - ma wtedy takie samo jak one wykończenie.

Praktyczne jest lustro zainstalowane na froncie wąskiej szafki nadumywalkowej, we wnętrzu której można przechowywać potrzebne akcesoria, np. domowa apteczkę albo środki higieny osobistej. Szafka z lustrem powinna być odporna na ciepło i wilgoć. Drzwiczki powinny się lekko zamykać i otwierać, mieć trwałe zawiasy i poręczny uchwyt. Jeżeli go nie ma, otwierając i zamykając szafkę, pobrudzimy lustro palcami. Jeśli szafka ma wiele przegródek i półek, każdy domownik pomieści w niej swoje toaletowe drobiazgi i łatwo je znajdzie. Sprawdźmy, czy półki nie są za wąskie, ani za płytkie. Odległości między półkami powinny być dopasowane do wielkości naszych przyborów toaletowych i kosmetyków. Lustro w wiszących szafkach jest zazwyczaj zamontowane na zewnętrznej stronie drzwiczek. Musi być bezpieczne – podklejone od spodu folią lub płytą paździerzową. Gdy się rozbije, odłamki nie rozprysną się na wszystkie strony.

Lustro w łazience
Autor: Mariusz Bykowski W niedużej łazience praktyczne jest zainstalowanie luster na frontach szafek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Paweł
|

ale lustra to kiepskie, fajniejsze rozwiązania na www.lluks.pl

Łukasz
|

kafelki jakiego producenta?

gocha
|

fajnie to wygląda:) muszę pokombinować bo niebawem robimy remont i może wykorzystam jakiś pomysł. najważniejsze że pożyczka ze skoku chmielewskiego na dobrych warunkach załatwiona i nie mam się czym martwić. chyba, że kolorem ścian ;)