Wszystko o lustrach. Gdzie powiesić lustro? Jaki efekt można uzyskać dzięki lustrom? Zobacz galerię inspiracji!
Lustro jest niezbędne w każdym domu, i to zwykle niejedno. Zawsze instalujemy je w przedpokoju i łazience, ale może się także znaleźć w salonie, sypialni, a nawet kuchni. Jakiej wielkości wybrać i jak je zawiesić, żeby było funkcjonalne.
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski
Projekt: Alicja Przybylska Stylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk
Lustro pozwala zobaczyć swoje odbicie, więc służy do przeglądania się, żeby ocenić, czy nasz strój i w ogóle wygląd jest odpowiedni. Wykorzystuje się je podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Z tych powodów lustra przede wszystkim umieszczamy w przedpokoju, łazience oraz przy toaletce.
Lustra powiększają optycznie przestrzeń, więc czasem są stosowane w małych pomieszczeniach, żeby uzyskać właśnie taki efekt. W wąskich holach obok wejścia dobrze jest zamontować szafę od podłogi do sufitu. Jedno skrzydło jej drzwi może być zrobione z lustra. Mamy wtedy podwójną korzyść, bo uzyskujemy efekt powiększenia wnętrza oraz możliwość zobaczenia całej swojej postaci i ocenienia wyglądu przed wyjściem z domu. W małych łazienkach dobrze jest wykonać pas luster na dwóch sąsiednich ścianach, które dadzą efekt niemal podwojenia przestrzeni. Lustra mogą być umieszczone na ścianach albo na szafkach łazienkowych.
Lustro można wykorzystać do doświetlenia wnętrza. Odbija się w nich światło słoneczne i sprawia, że w pomieszczeniu jest widniej. Odpowiednio umieszczone na ścianach mogą wywoływać efektowną grę świateł. Duże lustro na ścianie ponad linią blatu stołu to klasyczny element wystroju jadalni, efektownie odbija żyrandol i dodatkowo rozjaśnia wnętrze.
Lustro, zwłaszcza ciekawego kształtu albo w atrakcyjnej ramie, może służyć również do dekoracji wnętrz. Ze względu na neutralny kolor wybierają je zwolennicy umiaru w dekoracjach. Ci, którzy wolą bardziej śmiałe aranżacje, mogą postawić na lustra w atrakcyjnych ramach. Świecące ozdoby lubią miłośnicy stylu glamour. Lustrzane dekoracje możemy znaleźć w każdym pomieszczeniu w domu.
Przeczytaj też:
Lustra: jakie szkło?
Lustra są wykonywane ze szkła float o grubości 2-6 mm lub kryształowego optiwhite o grubości 5 mm. Na spodniej stronie mają powłokę srebrnego koloru wywołującą odbicie widoku znajdującego się przed lustrem.
Przeczytaj też:
Lustra mogą być też wykonane ze szkła barwionego na brązowo albo grafitowo. Dwa ostatnie kolory luster są polecane do pomieszczeń doskonale doświetlonych i wykończonych w tonacji szarej, czarnej, granatowej, brązowej. Odbijają mniej światła i pokazują mniej szczegółów, więc sprawdzają się jako dekoracyjne, a nie funkcjonalne np. do łazienki. Tafla szkła na spodzie może być podklejona folią ochronną, która ma zadanie utrzymać kawałki lustra w razie jego zbicia. To zapobiegnie ewentualnym skaleczeniom.
Lustra mają kształt prostokątny, kwadratowy, owalny, okrągły. Wykonanie luster o zaokrąglonych liniach jest znacznie trudniejsze, zwłaszcza wykończenie ich krawędzi. Grubość tafli zależy od rozmiarów. Małe lusterka mogą być wykonane ze szkła o grubości 2-3 mm. Najczęściej tafle lustra mają grubość 4 mm. Lustra o wielkich wymiarach są produkowane ze szkła o grubości 5-6 mm. Brzegi lustra mogą być ścięte pod kątem prostym i oszlifowane albo wykończone fazowaniem. Jest to szlif polerowany o szerokości od 0,5 do 2 cm. Bardzo często stanowi on pewnego rodzaju ramę i dekorację lustra.
Ramy lustra
O tym, jakie wrażenie estetyczne będzie wywierać lustro, decyduje rama. Dzięki niej można nadać lustrom dowolny styl: klasyczny, nowoczesny, rustykalny, industrialny, glamour, nawiązujący do czasów historycznych. Ramy mogą być wykonane z metalu – stali, miedzi lub aluminium, tworzywa sztucznego, drewna, szkła i dowolnego innego materiału, który da się odpowiednio ukształtować. Ramy nie muszą pełnić funkcji nośnej. Mogą być wąskie albo szerokie, gładkie, profilowane albo rozrzeźbione. Nie ma zasady, że małe lustro musi mieć cienkie ramki, a wielkie – szerokie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Kolorem i sposobem jego wykończenia nadamy ostateczne wykończenie stylistyczne lustra.
Polecany artykuł:
Lustro jako dekoracja wnętrza
Lustro o oryginalnym wykończeniu może stanowić dekorację salonu czy sypialni. Warto jednak pamiętać, żeby powiesić je w takim miejscu i na takiej wysokości, żebyśmy stale nie widzieli własnego odbicia. Jeśli lustro jest umieszczone obok kanapy albo łóżka, najlepiej jest je powiesić znacznie wyżej, np. na wysokości około 1,5 m, żeby uniknąć tego efektu, który może być męczący.
Ciekawym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz są też meble o lustrzanych powierzchniach. Komoda czy szafka z lustrzanym wykończeniem frontów szuflad, w których odbija się sypialnia czy salon, będzie mocnym akcentem w pomieszczeniu. W łazience lustrzany front szafki pod umywalką sprawi wrażenie, jakby odbijająca się w nich podłoga nie miała końca, a łazienka wyda się obszerniejsza.
Miejsce dla lustra
Wybierając miejsce do umieszczenia lustra, zobaczmy najpierw, co będzie się w nim stale odbijać i znajdować w naszym tle, gdy będziemy chcieli się przejrzeć. Tło powinno być jak najbardziej neutralne i estetyczne. Dobrze jest powiesić lustro na ścianie prostopadłej do okien, bo wtedy będzie ono doskonale doświetlać pomieszczenie przez odbicie światła słonecznego.
Jak przykleić lustro
Lustro można przykleić do podłoża. Często taki zabieg stosuje się w łazienkach, gdy jest ono wstawione w okładzinę z płytek ceramicznych. Do mocowania powinno stosować się kleje do luster albo do szkła, ewentualnie kleje montażowe, które są dopuszczone do mocowania luster. Wiele luster można kupić z blachami montażowymi przytwierdzonymi na spodzie, żeby móc jest powiesić na haczykach. W przypadku luster prostokątnych blachy znajdują się zwykle na dwóch sąsiednich bokach, żeby można było je powiesić poziomo lub pionowo. Lustro można też zawiesić na linkach, sznurach itp.
Lustra: wygodna wysokość i szerokość
Lustro może być stojące, wiszące, przytwierdzone do ściany. Jeśli chcemy w nim zobaczyć odbicie całej sylwetki, wcale nie musi być wysokie. Nie musi odpowiadać wzrostowi człowieka, żeby zobaczyć w nim całą sylwetkę. Bardzo często używamy wysokich luster sięgających do podłogi albo 30-40 nad nią. Możemy swobodnie się w nim przejrzeć. Ale tak wysokie wcale nie jest niezbędne.
Jeśli wieszamy lustro nad umywalką w łazience albo nad toaletką, jego środek powinien znajdować się na wysokości oczu osoby z niego korzystającej. Często zdarza się, że lustro mocuje robotnik o wysokim wzroście i instynktownie wiesza je odpowiednio do własnego wzrostu. Wtedy osoba niższa nie zobaczy w nim własnej twarzy. Jeśli z lustra będą korzystać osoby różnego wzrostu, powinno być ono znacznie wyższe. Najlepiej zaznaczyć na ścianie poziom wysokości oczu osób wysokich i niższych. Tafla lustra powinna być wyższa o 20-30 cm od najwyżej zaznaczonego punktu. Dolna linia lustra zwykle znajduje się 20-30 cm nad umywalką.
Wygodna szerokość lustra to 50-60 cm. Często szerokość tafli dopasowuje się do wymiarów przedmiotu, nad którym będzie ono zamocowane, albo wielkości ściany, na której tle się ono znajdzie.
Wysokość lustra a prawa fizyki
Znajomość prawa odbicia pozwoli obliczyć minimalną wysokość lustra i wysokość jego powieszenia, żeby zobaczyć w nim całą sylwetkę osoby. Oznacza to sytuację, gdy promienie słońca odbite od stóp i od czubka głowy trafią do naszych oczu. Co ważne, nie jest istotna odległość, w jakiej osoba stoi przed lustrem - to wpływa tylko na wielkość odbitego obrazu.
Żeby spełnić ten warunek, minimalna wysokość lustra musi być równa połowie wzrostu osoby. Ważne jest także oznaczenie wysokości, na jakiej należy lustro powiesić.
Musimy znać:
- wzrost osoby - a
- wysokość lustra jest równa 1/2 a
- odległość od poziomu oczu do czubka głowy - b
Jeśli lustro o wysokości odpowiadającej połowie naszego wzrostu zawiesimy na wysokości odpowiadającej wysokości, na jakiej znajdują się nasze oczy osoby plus 1/2 odległości od poziomu oczu do czubka głowy, to zawsze zobaczymy w nim całą postać.
Zatem wzór na wysokość zawieszenia lustra to:
- 1/2 a + 1/2 b