Płytki lustrzane - kolory, wymiary, ceny. Atrakcyjne aranżacje wnętrz

2019-04-08 13:39

Płytki lustrzane wizualnie powiększają przestrzeń i rozświetlają pomieszczenia. Dodają wnętrzom blasku i elegancji, wprowadzają oryginalny styl. Pozwalają osiągnąć ciekawy efekt dekoracyjny zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Często są wykorzystywane w aranżacjach w stylu glamour.

Kafelki wykonane ze szkła lustrzanego mają doskonałe walory estetyczne. Są jasne, proste i gładkie, łatwo utrzymać je w czystości. Płytki lustrzane mogą być płaskie albo fazowane. Producenci oferują je w różnych kolorach, więc mogą wprowadzić do wnętrz nie tylko efekt srebrzystego blasku, lecz także na przykład miedzianego. Przerwanie wielkiej lustrzanej płaszczyzny przez krawędzie płytek, zwłaszcza fazowych, eliminuje efekt dokładnego i pełnego odbicia, który na co dzień może być męczący. Płytki lustrzane to materiał wykończeniowy i dekoracyjny, a nie lustro w rzeczywistości. Dzięki nim na ścianie powstają dynamiczne obrazy połamane pod różnymi kątami. Obrazy, które stale się zmieniają, więc jest to dekoracja, która nigdy się nie znudzi.

Płytki lustrzane
Autor: Dunin Płytki lustrzane są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach wnętrz pełnych blasku

Płytki lustrzane: zastosowanie

Najbardziej uniwersalne zastosowanie płytek wycinanych z lustra to ściana nad blatem w kuchni. Na szkle nie powstaną plamy z tłuszczu lub ketczupu, a zachlapania łatwo umyć. W łazience z płytek lustrzanych można wykonać okładzinę ścian przy umywalce lub wannie zamiast typowej glazury. Można je wykorzystać także jako fronty na szafkach w kuchni lub łazience.

Przeczytaj też:

Płytki lustrzane świetnie sprawdzą się jako oryginalna dekoracja w salonie, sypialni lub holu. Płaszczyzna złożona z tafli lśniących w kolorze miedzi lub grafitu może być pięknym tłem dla stołu w jadalni lub dekoracji w salonie. Ładnie zaaranżowana będzie stanowić minimalistyczną dekorację sama w sobie. Z płytek lustrzanych o różnym kształcie można stworzyć dekoracyjne panele w dowolnym pomieszczeniu.

Płytki lustrzane
Autor: Dunin Łazienka w stylu glamour wykończona z wykorzystaniem płytek lustrzanych

Płytki lustrzane: wymiary i rodzaje

Płytki lustrzane są oferowane w postaci gładkiej i fazowanej, czyli z krawędziami zeszlifowanymi pod kątem. Szerokość fazowania wynosi najczęściej 10 mm, przy większych formatach może być to 12 mm. Największy wybór jest płytek fazowanych o kształcie prostokątnym lub kwadratowym, ale znajdziemy też płytki trójkątne lub płytki heksagonalne. Wymiary płytek lustrzanych zaczynają się od 10 x 10, 10 x 20, 10 x 30, 10 x 60, 20 x 20, 20 x 60 cm. Największe zależą od posiadanych przez producenta tafli szkła, może to być nawet 200 x 200 cm. Trójkąty i heksagony mogą mieć różne wymiary. Ponieważ płytki lustrzane są oferowane bardzo często przez firmy zajmujące się profesjonalnie szkłem, można zamówić wykonanie elementów o dowolnym wymiarze i kształcie.

Płytki lustrzane: mozaiki

Bardzo ciekawy efekt można uzyskać wykorzystując mozaiki szklane. Są one przygotowane podobnie jak mozaiki z innych materiałów, np. ceramiki lub drewna, czyli jako panele o wymiarach 30 x 30 cm podklejone na siatce. Mozaiki lustrzane mogą składać się z odbijających światło maleńkich kwadracików 2 x 2 lub 3 x 3 cm albo prostokątów 2 x 10 cm. Są też mozaiki skomponowane z maleńkich fragmentów lustra o różnych wymiarach. Efekt najwyższej klasy glamour pozwolą osiągnąć mozaiki zawierające maleńkie fragmenty szkła naśladującego brylanty, czyli z fasetami pod różnymi kątami odbijającego światło w różnych kierunkach.

Przeczytaj też:

Płytki lustrzane
Autor: Dunin Płytki lustrzanej mozaiki typu Diamond

Płytki lustrzane: kolory

Wbrew pozorom na rynku są nie tylko płytki lustrzane w kolorze srebrzystym. Choć te oczywiście są najpopularniejsze. Znajdziemy także płytki miedziane, które zależnie od producenta mogą mieć też odcień bardziej różowy. Niezwykle elegancki efekt dają płytki w kolorze grafitowym, niemal czarnym - zależnie od oświetlenia. Są także brązowe płytki lustrzane. Kolorowe płytki lustrzane są wykorzystywane jako samoistna dekoracja ścian w salonie, sypialni albo łazience.

Przeczytaj też:

Płytki lustrzane
Autor: Luxum Dekoracja ściany w salonie wykonana z płytek lustrzanych miedzianych, które mają delikatny odcień różu

Ile kosztują płytki lustrzane

Ceny płytek zależą od wymiarów i grubości lustra oraz tego czy są fazowane czy nie. Grubość płytek może wynosić 4 lub 5 mm. Liczy się też jakość lustra. Na rynku jest dość duża rozpiętość cen. Taniej kupimy płytki lustrzane w firmach szklarskich niż oferujących materiały dekoracyjne do wykończenia domu.

Najczęściej kupuje się płytki o określonym wymiarze z oferty producenta sprzedawane na sztuki. Najmniejsze płytki lustrzane można kupić za 6-10 zł/szt. Płytki o wymiarach 10 x 30 cm kosztują 10-20 zł/szt. Małe trójkąty kosztują 10-15 zł/szt. Cena szklanej mozaiki 30 x 30 cm to 50-80 zł/szt. W wielu firmach szklarskich można kupić płytki lustrzane sprzedawane na metry kwadratowe. Ich cena wynosi od 100 do 300 zł/m2. Im większe elementy, tym wyższa cena metra kwadratowego. Płytki w innych kolorach, np. złote lub miedziane, mogą kosztować nawet 550 zł/m2.

Płytki lustrzane
Autor: Luxum Płytki w kolorze złotym jako dekoracja ściany obok wejścia

Jak przykleić płytki lustrzane?

Każdy producent płytek może zalecać swoje zasady montażu. Najlepiej jednak jest przykleić je do podłoża za pomocą kleju do luster. Może być to też inny klej montażowy, np. do szkła, ale powinno być w opisie zaznaczone, że może być stosowany do klejenia luster (w przeciwnym wypadku spoiwo może po pewnym czasie uszkodzić powłokę lustrzaną). Innym sposobem mocowania płytek lustrzanych jest wykorzystanie dwustronnych pasków klejących. Niektóre płytki są sprzedawane z paskami samoprzylepnymi na spodzie. Wystarczy wtedy tylko zdjąć pasek ochronny z warstwy kleju, przyłożyć płytkę w wyznaczonym miejscu i docisnąć. Jeśli zamówimy płytki lustrzane z nawierconymi otworami, możne je przymocować za pomocą ozdobnych wkrętów, które będą stanowić dodatkowy element dekoracyjny okładziny.

Przeczytaj też:

Płytki lustrzane
Autor: Galakor Odbijająca światło dekoracja złożona z płytek w kształcie sześciokątów

Jak czyścić płytki lustrzane

Wielką zaletą płytek lustrzanych jest łatwe utrzymanie ich czystości. Szkło w odróżnieniu od innych materiałów jest odporne na plamy z tłuszczu, kawy, barszczu czy czerwonego wina. Zachlapane łatwo umyć, a zaparowane wystarczy przetrzeć do sucha. Do codziennej konserwacji płytek lustrzanych wystarczy płyn do mycia szkła i ściereczka papierowa lub tekstylna. Co czyszczenia luster nie należy używać silnie żrących płynów, past ani proszków szorujących, bo mogą uszkodzić powłokę.

Płytki lustrzane
Autor: Internity Home Srebrna powierzchnia utworzona przez płytki lustrzane pieknie komponuje się z szarą zabudową kuchenną

Płytki do wnętrz i na zewnątrz: inspiracje, porady, zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE