Modne płytki ceglane we wnętrzu: rodzaje, kolory, aranżacje

2019-04-01 11:14

Ceglana ściana we wnętrzu to marzenie wielu inwestorów. Aby ją mieć nie trzeba stosować tradycyjnych cegieł, można węższe płytki ceglane jako dekoracyjną okładzinę ścienną.

Modne płytki ceglane we wnętrzu
Autor: Wienerberger Żółto-pomarańczowy melanż, czyli połączenie ceglanych płytek w kilku odcieniach dodatkowo zaakcentowane grą naturalnego oświetlenia słonecznego, wspaniale prezentuje się w zestawieniu z drewnem w rustykalnym wnętrzu

We wnętrzach pojawiają się z reguły jedynie ceglane wątki – są to sporadycznie występujące murowane ściany lub ich fragmenty. Mimo tej oszczędności mogą być głównym bohaterem wielu klimatycznych aranżacji lub stanowić tło dekoracji i mebli.

Cegły standardowej szerokości mocowane do ściany we wnętrzach to rozwiązanie spotykane stosunkowo rzadko – mniej ekonomiczne, stanowiące dodatkowe obciążenie stropu oraz zmniejszające powierzchnię pomieszczenia. Zamiast tego większość inwestorów decyduje się na wybór maszynowo produkowanych płytek ceglanych albo ciętej cegły wytwarzanej tradycyjnie lub ręcznie.


Modne płytki ceglane we wnętrzu
Autor: Röben Interesujący efekt można osiągnąć przez kontrastowe zestawienie różnych faktur ceglanych powierzchni (na zdjęciu łupanej i drapanej)

Płytki ceglane cięte

Cięcie cegły na plastry jest coraz popularniejsze. Do tego celu najczęściej wykorzystywana jest piła stołowa ze specjalistyczną diamentową tarczą do cięcia elementów o dużej twardości z przeznaczeniem na mokro albo szlifierka kątowa z diamentową tarczą do cegieł.

Przeczytaj też:

Do pocięcia używana jest historyczna cegła rozbiórkowa kupiona w internetowych serwisach ogłoszeniowych albo cegła ręcznie formowana prosto z cegielni. Jakość materiału, z którego wykonana została cegła, jej twardość oraz planowana liczba cięć (korzystniej jest ciąć na pół niż na większą liczbę plastrów) mają decydujący wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Jeśli chcemy uzyskać efekt autentycznego wyglądu ceglanej ściany, warto użyć na okładzinę jedynie skrajne, licowe plastry (z powierzchnią zewnętrzną – wozówką). Środkowe plastry różnią się od zewnętrznych wyglądem powierzchni. W przypadku cegły rozbiórkowej płytki pozyskane ze środka będą pozbawione historycznej patyny tworzącej niepowtarzalny klimat wnętrza.


Przeczytaj też:

Modne płytki ceglane we wnętrzu
Autor: Łukasz Kozyra, projekt Weronika Steffen-Lotarska, Olga Januszkiewicz / V-projekt Cegła czy ceglane płytki pojawiają się we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli są w łazience, musimy pamiętać o zabezpieczeniu impregnatem hydrofobowym

Gotowe płytki ceglane

Znacznie prostszym rozwiązaniem niż cięcie cegieł na plastry jest kupienie gotowych płytek ceglanych. Rynek oferuje duży wybór materiałów na miarę różnych zamysłów aranżacyjnych i przeznaczonego na ten cel budżetu. Dostępne są płytki ceglane o zróżnicowanej jakości i cenie. Najtańsze są białe płytki ceglane gipsowe w cenie około 54 zł/m2. 
Droższe są płytki imitujące cegły wykonane z betonu, zapłacimy za nie około 78 zł/m2. Najdroższe z nich – to płytki ceglane ręcznie produkowane i płytki historyczne rozbiórkowe, których ceny zaczynają się od 90 zł/m2 – gwarantują, że mamy do czynienia z produktem unikatowym – nie ma dwóch takich samych. 


Przeczytaj też:

Producenci oferują gotowe płytki klinkierowe produkowane fabrycznie lub ręcznie formowane. Dostępne są w wielu barwach i odcieniach. Ważnym atutem w przypadku wykańczania rogów ścian są płytki narożne.
 Firma Wienerberger oferuje dwa rodzaje płytek ceglanych: klinkierowe produkowane fabrycznie o grubości 1 cm, formatu 25 x 6,5 cm (w kolorach i fakturach cegieł klinkierowych z linii tradycyjnej) oraz ręcznie formowane grubości 2,2 cm w kilku formatach – 21,5 x 6,5 cm, 21,3 x 6,5 cm oraz 21 x 5 cm. Te dostępne w podstawowej ofercie 18 barw, powstają poprzez cięcie cegieł ręcznie formowanych (typu hand-form). Ich wyjątkowość, unikalność oraz różnorodność jest wypadkową rodzaju zastosowanej gliny (barwy, plastyczności, składu mineralnego) oraz specyfiki technologii produkcji (brak wyrównania gliny przed wypalaniem).

Przeczytaj też:

Firma Röben ma w ofercie płytki ceglane o fakturze gładkiej, ciosanej, piaskowanej, łupanej, ryflowanej czy drapanej. Płytki występują w dwóch grubościach 0,9 i 1,4 cm oraz formatach 24 x 5,2 cm (DF), 24 x 7,1 cm (NF), 21 x 5 cm (WF), 21 x 6,5 cm (WDF), 29 x 5,2 cm (LDF) i 36,5 x 5,2 cm (PEXLDF). Dostępne są w różnorodnych barwach. Jedną z ciekawszych propozycji jest antracytowa cieniowana płytka klinkierowa Sydney – to prawdziwy hit aranżacji wnętrz minimalistycznych. Każda płytka jest unikalna dzięki wyjątkowym wgłębieniom i zadrapaniom. Dodatkowo ciekawy efekt tworzą srebrne cieniowania. Inna płytka, o nazwie Granville (charakteryzująca się melanżowym wybarwieniem: szarości – grafitu – ciepłego brązu), dzięki zastosowaniu połyskujących drobin tworzy ciekawy efekt wizualny podkreślany przez promienie słoneczne. Jej niejednorodna struktura powierzchni przypomina naturalne żłobienia.

Modne płytki ceglane we wnętrzu
Autor: Röben Grafit z kroplą brązu płytek klinkierowych tworzy neutralne tło dla żywych barw dodatków

Płytki ceglane: modna glazura

Glazura w kształcie cegieł z fazowanymi krawędziami to trwający nieprzerwanie od kilku sezonów i wciąż modny trend popularny w polskich wnętrzach. Płytki z fasetowanym brzegiem przypominają kształtem sztabki. Doskonale sprawdzą się w łazience albo pasie roboczym kuchni – układane w poziome pasy przesunięte o pół cegły, czyli naśladując wiązanie wozówkowe. W ofercie Ceramiki Paradyż na szczególną uwagę zasługuje kolekcja Tamoe. Są to płytki ceglane ścienne o błyszczącej powierzchni i zróżnicowanych wymiarach, m.in.: 19,8 x 9,8 cm lub 29,8 x 9,8, występują w sześciu modnych kolorach, w tym lila i wrzos.

Ceglane płytki w różnych kolorach

Płytki ceglane dostępne są w wielu interesujących barwach i fakturach. Najpopularniejsze w aranżacji wnętrz są te w naturalnych, ciepłych odcieniach ceramiki (pomarańczowym, rudym i czerwonym), spotykane są również beżowe, piaskowe, żółte i brązowe.

Nie przegap:

Do nowoczesnych wnętrz pasują płytki ceglane w chłodnych kolorach: białym, szarym, grafitowym i czarnym. W bogatej ofercie tych materiałów obok jednobarwnych odchudzonych cegieł możemy znaleźć podpalane i cieniowane – np. żółtobrązowe, rudobrunatne, ciemnożółte. Modne są ceglane płytki (o różnych barwach) ręcznie formowane. Mają oryginalną fakturę z niedoskonałościami powierzchni, które dodają uroku i autentyczności ścianom.

Modne płytki ceglane we wnętrzu
Autor: Wienerberger Klinkier o delikatnym połysku i ciemnej barwie została zestawiona z szarością, beżem oraz skontrastowana z bielą ścian w modnym wnętrzu o stonowanej gamie kolorystycznej

Polecamy inne arykuły o płytkach

Sonda
Jaki materiał wykończeniowy na ściany najbardziej się wam podoba?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.