Lustro do przedpokoju: jakie najlepiej wybrać? Pomysły na aranżację

2019-06-12 15:24
Przedpokój
Autor: Mariusy Bykowski

Pełni rolę użytkową, jak i dekoracyjną. Wybór lustra do przedpokój nie jest wcale taki banalny. Duże, mniejsze, a może stojące? Zobaczcie, w jaki sposób lustro może stać się głównym elementem wystroju przedpokoju.

Przeważnie w pomieszczeniu jakim jest przedpokój wybieramy dość duże lustra. Przede wszystkim dlatego, że powiększają optycznie powierzchnię, która jest tu zwykle mała. Często jednak wybór jak i montaż lustra w tym miejscu może być trochę kłopotliwy. Podpowiadamy, jak to zrobić w najmniej uciążliwy sposób!

Powiększą i doświetlą

Sporo osób wybiera lustra przede wszystkim dla jego funkcji dekoracyjnej. A przecież pełni ono dość funkcjonalną rolę. Jak już wspominaliśmy, dobrze powiększa przedpokój, który jest zwykle nie za wielki. Po drugie sprawia, że wnętrza są bardziej doświetlone poprzez odbijanie czy to promieni słonecznych (o ile przedpokój ma do nich dostęp), czy po prostu ze źródła światła.

Przydatne schematy

Lustra można oczywiście wieszać w dowolnych miejscach, a ich wzorów znajdziemy naprawdę dużo. Z pomocą przychodzą jednak schematy, które pomogą w odpowiednim wyborze miejsca i wzoru.

  • Lustro jako część drzwi. Technicznie jest dość trudne i raczej rzadko stosowane. Dlaczego? Uchylne drzwi z lustrem nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, jeśli będą miały solidne zawiasy, jak i konstrukcję, to są rozwiązaniem, które ma sporo zalet (np. oszczędność miejsca).
  • Lustro jako część szafy. To jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań i bardzo często stosowane. Szafy bardzo często są wykańczane powierzchniami lustrzanymi. Można je zastosować na mniejszej powierzchni, na każdych drzwiach i w ten sposób uzyskamy ciekawe i estetyczne efekty.
  • Lustro na całej ścianie. To dobry pomysł w małych przedpokojach. Nie dość, że można je zamontować w dowolnym miejscu, to przede wszystkim powiększy i rozjaśni nam pomieszczenie. W dużych przedpokojach natomiast można umiejscowić lustra na większe części ścian, które są czymś poprzedzielane, np. drzwiami, czy meblami.
  • A może podzielić? Można też nie wykorzystywać całej tafli lustra, ale użyć kilku czy kilkunastu mniejszych. Tutaj jednak trzeba dużo dokładności i uwagi, by użyteczność lustra spełniała swoją rolę. W tym przypadku lustra mogą być różnej wielkości i mogą powstać między nimi większe odstęp.

Przeczytaj też:

Przedpokój w szarościach
Autor: Marcin Grabowiecki

Gdzie powiesić lustro?

Przedpokój jest zwykle najmniej przestronnym pomieszczeniem w naszych domach. Taka sytuacja może powodować różne nieprzewidziane kolizje, stłuczenia, czy zabrudzenia samego lustra. Można jednak tego uniknąć stosując kilka poniższych wskazówek.

Przeczytaj też:

Modne płytki lustrzane: wymiary, ceny, zastosowanie >>>

  • Trzeba uważać, by otwierając drzwi nie stłuc przypadkiem lustra. Przy projektowaniu przedpokoju warto zwrócić uwagę na to, by nie tylko samo skrzydło drzwiowe, ale i takie elementy ja klamka czy okucie nie spowodowały szkody.
  • Nie montujmy lustra w bliskim sąsiedztwie wieszaków na okrycia wierzchnie. W ten sposób unikniemy ewentualnych zarysowań czy nie zostanie uszkodzone przez np. elementy dekoracyjne naszej garderoby.
  • Nie stawiajmy lustra za szafką czy stojakiem na obuwie. Nie będziemy wtedy stale walczyć z zabrudzeniami na lustrzanej tafli.
  • Lustra powinny być dosyć wysokie. Ich górna granica może sięgać nawet dwa metry. Ważne, by mieściła się w nich cała sylwetka. Nie może jednak kończyć się tuż nad podłogą. Unikniemy wtedy zbicia czy zabrudzenia.
  • Jeśli powiesimy lustro na końcu korytarza (przedpokoju) będzie wydawało się nam większe, ale i da nam efekt „nieskończoności”.
  • Można kupić lustro z podświetleniem – w przypadku małej ilości źródeł światła w zaciemnionych pomieszczeniach będzie bardzo przydatnym elementem.

Najlepiej wybierać lustra o uniwersalnych kształtach, ale można też puścić wodze fantazji. Nie zapominając jednak o użyteczności tego przedmiotu.

Lustra do przedpokoju: bez ramy
Autor: Marcin Czechowicz Minimum ozdób - maksimum funkcjonalności, czyli lustro w mieszkaniu z nowoczesnym wystrojem, sięgające aż do sufitu. Taka jego wysokość optycznie "unosi" sufit, sprawiając, że wydaje się on znajdować wyżej niż w rzeczywistości.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE