Kuchnia w stylu rustykalnym. Magdalena Lamparska pokazała swoją rustykalną kuchnię - inspiracje w podobnym stylu!

2022-08-25 21:03
kuchnia rustykalna
Autor: Igor Dziedzicki Kuchnia rustykalna to drewniane meble, tradycyjny kredens, piec kaflowy i dodatki z duszą

Styl rustykalny w kuchni to nie tylko proste drewniane meble i murki, lecz także akcesoria jak z babcinej kuchni, posadzka i ściany stylizowane na stare. Trend pokochały też gwiazdy - aktorka Magdalena Lamparska zachwyciła internautów swoją rustykalną kuchnią. Jak urządzić kuchnię podobnie? Kuchnia rustykalna to sielski klimat jak sprzed lat: koronki, warkocze czosnku... Zobacz, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym.

Kuchnia w stylu rustykalnym jest przytulna i pełna rodzinnego ciepła. Królują w niej materiały naturalne, tradycyjne drewniane meble i dodatki w wiejskim stylu. Kuchnie rustykalne są wydzielone od reszty domu, zamknięte, całkowicie oddzielne od salonu i mieszczą w sobie stół jadalniany i duży kredens.

Magdalena Lamparska pokazała, jak mieszka. Zachwycająca rustykalna kuchnia

Magdalena Lamparska pokazała swoje pełne uroku mieszkanie. Sercem domu jest przytulna kuchnia w stylu rustykalnym. Drewniany blat i białe płytki w kształcie cegiełek to tło do ciekawej ekspozycji oryginalnych szafek. Przetarte, stare drewno nadaje rustykalnego charakteru. Do tego drewniane półki, na których zgromadzona jest kolekcja przypraw. Niepowtarzalny urok kuchni Magdaleny Lamparskiej zachwyca.

Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym

W aranżacji kuchni w stylu rustykalnym można łączyć ze sobą wyposażenie i sprzęty z różnych epok i tradycji, ale niektóre zdecydowanie nie pasują, są to: dodatki w stylu glamour, nowoczesnym. Wiejskie klimaty we wnętrzu to prostota i przytulność w bliskości z naturą. Styl rustykalny to drewno, kamień, cegła. Urządzając taką kuchnię, warto też postawić na stare wiejskie meble, które można samodzielnie odnowić. Do rustykalnej kuchni wybieramy naturalne materiały, kolory i niebanalne ozdoby. Kolekcja np. ceramiki, czy miedzianych akcesoriów, nada wnętrzu charakter. Tu zwykłe przedmioty mogą być dekoracją.

Sprawdź też: cegła we wnętrzu - pomysł na dekoracyjne ściany

Kuchnia rustykalna - meble i dodatki

Oprócz mebli w ciągach kuchennych warto zaopatrzyć kuchnię w stylu rustykalnym w tradycyjny wolno stojący kredens, a jeśli nie ma w niej miejsca, choćby wiszącą witrynę na kilka sztuk najładniejszej zastawy lub bufet. W tym pierwszym masz możliwość wyeksponowania swoich specjalnych zbiorów naczyń. Nie tylko porcelany, lecz także – jakże bardziej na miejscu – solidnych fajansów i kamionki. Naczyniami możesz ozdobić ściany – idealnie nadają się do tego talerze i półmiski. Otwarte półki zamiast szafek to praktyczno-dekoracyjny sposób przechowywania talerzy, kieliszków, misek. W kuchni rustykalnej dobrze sprawdzają się otwarte półki, relingi, wieszaki, a na nich przyprawy, zioła, słoje, efektowne, stylowe akcesoria. W wiejskiej kuchni usprawiedliwiony jest nadmiar przedmiotów. Połowa to rzeczy, które nie mieszczą się w szafkach, a reszta to kolekcje cieszące oczy. Zbierać można wszystko: drewniane deski do krojenia, wałki, warząchwie, żeliwne saganki, gliniane garnki. Ważny jest ładny sposób eksponowania zbiorów.

Sprawdź też: ładna podłoga w kuchni - wybieramy płytki >>>

Kuchnia rustykalna to oczywiście stół – nie za mały, solidny, ciężki, z duszą. Usiąść przy nim możemy na krzesłach, ale też na przykład na ławie zaopatrzonej w poduszki, na której wygodnie umości się zarówno jedna osoba, jak i w razie potrzeby większa ich liczba. Pamiętajmy, że na siedzeniu tego typu zmieści się więcej osób niż na ustawionych w rzędzie krzesłach, jednak osobie siedzącej w środku niełatwo będzie wyjść; takie rozwiązanie dopuszczalne jest więc właśnie przy codziennym, kuchennym stole, lecz nie w odświętnej, gościnnej jadalni. Niedocenianym wyposażeniem kuchni w stylu rustykalnym jest zwykły stołek – pozwala niektóre żmudne prace (jak choćby obieranie) wykonywać na siedząco, a domownikom wpadającym do kuchni na chwilę daje pretekst do przycupnięcia i zamienienia kilku słów.

Sprawdź też: drewno z odzysku - gdzie kupić i jak je wykorzystać w domu >>>

Urządzając kuchnię w stylu rustykalnym, warto też zainwestować w sprzęt AGD w klimacie retro, np. piekarnik. W sprzedaży są dostępne białe, czarne, miedziane – kolor dopasuj do zabudowy. Zwykle taki retro piekarnik nie ma elektrycznego wyświetlacza, a pracą steruje się za pomocą pokręteł. Ale funkcjonalnością dorównują najnowocześniejszym modelom.

Sprawdź też:

Kuchnia błękitna 2
Autor: KIT STONE Charakterystyczne dla mebli rustykalnych są kolumienki, ozdobny portal nad okapem, ażurowe plecione fronty. Na blaty robocze najlepiej nadają się granit, marmur lub konglomeraty kamienne (fot. KIT STONE).
Kuchnia z przetarciami
Autor: HOME SENSE W kuchni rustykalnej odnajdą się meble przecierane, które są stare lub na takie wyglądają - i wcale się tego nie wstydzą (fot. HOME SENSE).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają