Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to poprawnie?

2017-03-01 12:42

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się stało, muszą zostać położone w bezbłędny sposób. Dowiedz się, jak poprawnie przykleić płytki klinkierowe.

Przygotowanie podłoża pod płytki klinkierowe

Przed przystąpieniem do układania płytek, należy odpowiednio przygotować podłoże. W przypadku klejenia na twardej powierzchni, wystarczy ją dokładnie oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń. Dobrze, aby podłoże było również możliwie gładkie. Gdy naprawiamy elewację, na której już wcześniej były płytki, musimy koniecznie pozbyć się starej zaprawy ze ściany.

Jeśli chcemy ułożyć płytki na warstwie wełny lub styropianu, sytuacja jest już trudniejsza. Jak sobie poradzić z tym problemem, opisujemy w dalszej części tekstu.

Układanie klinkieru

Do mocowania płytek należy używać kleju elastycznego, dedykowanego wyrobom klinkierowym. Zapewni on dobrą współpracę z podłożem oraz szczelność, dzięki której woda po jakimś czasie nie zacznie wnikać pod płytki. Dobrze dobrany klej pozwoli również uniknąć nieestetycznych wykwitów na elewacji.

Klej należy nanosić pacą zębatą pilnując, aby pokryć dokładnie całą powierzchnię. Pod płytkami nie mogą się znaleźć żadne puste miejsca. Układanie klinkieru zaczynamy od narożników. Aby efekt imitacji ceglanej ściany był lepszy, użyjmy specjalnych płytek kątowych w kształcie litery L, przeznaczonych właśnie do naroży elewacji.

Podczas układania należy mieszać płytki z różnych opakowań dostarczonych przez producenta. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy oczekiwany przez nas efekt końcowy.

Między kolejnymi płytkami, należy zostawiać odstępy na spoiny. Powinny mieć one około 10 mm, wtedy elewacja będzie wyglądała najbardziej estetycznie. Dla zachowania odpowiednich odległości, przydatne mogą być jednakowe, drewniane kliny o grubości odpowiadającej spoinie.

Sprawdź też:

Płytki klinkierowe na warstwie ocieplenia

Ogólna zasada mówi, że płytki mocowane bezpośrednio do muru, możemy naklejać do wysokości 7 metrów. Jeśli jednak chcemy wykończyć nimi styropian lub wełnę, należy wykonać dodatkowe czynności, które zabezpieczą płytki przed odpadaniem.

Na ociepleniu należy ułożyć warstwę kleju, a następnie zatopić w nim siatkę zbrojącą i nałożyć kolejną warstwę kleju. Potem wykonujemy kołkowanie przez siatkę i ponownie nakładamy klej oraz siatkę zbrojącą. Na tak przygotowane podłoże można już przyklejać płytki klinkierowe.

Wykonywanie spoin

Gdy zaprawa już zwiąże (czas wiązania podany będzie na opakowaniu), możemy przystąpić do fugowania. Pracę wykonamy za pomocą fugówki o szerokości dopasowanej do szerokości spoiny.

Zarówno przy układaniu, jak i spoinowaniu, nie wolno dopuścić do zabrudzenia klinkieru przez zaprawę. Stąd zabronione jest wykonywanie prac w trakcie deszczu, gdyż woda mogłaby doprowadzić do wyciekania zaprawy ze spoin na płytki. Jeśli jednak zdarzy nam się ubrudzić płytkę, należy ją szybko przetrzeć miękką szczotką lub umyć, najlepiej zwykłą, czystą wodą i wilgotną gąbką. Nie używajmy żadnych środków chemicznych.

Po skończonej pracy powinniśmy zabezpieczyć elewację przed zawilgoceniem na 14 dni. Można do tego użyć folii, ale trzeba to zrobić w sposób, który umożliwi dostęp i swobodny przepływ powietrza do elewacji. Jeśli układanie klinkieru wykonaliśmy bez błędów, możemy cieszyć się trwałą i solidną elewacją, a końcowy efekt powinien być niebywale estetyczny i doskonale imitować mur z cegieł.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie