| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z innymi materiałami elewacyjnymi

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z innymi materiałami elewacyjnymi

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak stworzyć nowoczesną elewację łącząc cegły i płytki klinkierowe z innymi materiałami elewacyjnymi. Zobaczcie inspirujące zdjęcia nowoczesnych domów z dachem płaskim lub dwuspadowym, wykończonych klinkierem z tynkiem, drewnem lub blachą płaską.

Renowacja starego domu kostki i budowa nowego domu o skomplikowanej bryle z dachem płaskim lub prostego domu z dwuspadowym dachem bez okapu zachęcają nas do dzielenia elewacji i łączenia materiałów elewacyjnych. Łączymy różne kolory i struktury, aby otrzymać nowoczesną elewację, podkreślić charakter naszego domu, wyróżnić go spośród innych lub wręcz odwrotnie wpisać w okoliczną przyrodę. Przygotowaliśmy dla was garść informacji, co i jak łączyć na elewacji oraz jaka jest trwałość poszczególnych materiałów elewacyjnych.

Autor: Röben

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jakie materiały łączyć z klinkierem, aby otrzymać nowoczesną elewację?

Cegły i płytki klinkierowe świetnie komponują się zarówno z tynkami, drewnem, blachą oraz elewacyjnymi płytami drewnopodobnymi.

Klinkier dobrze wypadnie w towarzystwie tynku szczególnie na nowoczesnych elewacjach domów z dachem płaskim lub o małym nachyleniu połaci. Świetnie wyglądają tu powierzchnie odcięte zarówno w pionie jak i w poziomie. Płytką klinkierową może być obłożone jedno z pięter z odcięciem poziomym lub pionowe powierzchnie międzyokienne. Kolorystycznie świetnie komponują się czarne, grafitowe lub ciemne płytki klinkierowe z jasnymi tynkami elewacyjnymi.

Projektując elewację możemy łączyć klinkier z drewnem. Drewno może stanowić dodatek w postaci okapów dachowych, barierek balkonowych lub ogrodzeń. Równie dobrze drewno może zajmować miejsce obok klinkieru na elewacji w postaci okładziny z desek sosnowych, świerkowych, modrzewia syberyjskiego lub innych. W tym przypadku drewno także przyjmuje postać geometrycznych okładzin międzyokiennych, jednego z pięter, lukarn lub wystających elementów konstrukcji. Drewno na elewacji może zastąpić jego mniej wymagający odpowiednik - okładzina drewnopodobna.

Osoby zainspirowane stylem industrialnym chętnie wybiorą klinkier w naturalnych odcieniach czerwieni i brązu z ciemnymi okładzinami z blachy płaskiej na elewację prostego, bezokapowego domu z dachem dwuspadowym. Charakteru dodadzą duże, panoramiczne okna w kolorze grafitowym.

Jak łączyć klinkier, aby nasza elewacja była nie tylko nowoczesna, ale i funkcjonalna?

Materiały elewacyjne chętnie łączone są geometrycznymi kształtami, prostymi odcięciami poziomymi i pionowymi. Jeden z łączonych materiałów występuje zazwyczaj jako kwadratowe lub prostokątne pole albo pokrywa całą elewację jednego z pięter. Gdy decydujemy się na łączenie dwóch materiałów różnych na poszczególnych piętrach, z reguły cegła klinkierowa wykorzystywana jest na parterze. Na piętrze będzie to tynk, drewno lub blacha.

Jak łączyć na nowoczesnych elewacjach dwa materiały obok siebie? Najlepiej połączyć materiały licując je za sobą, zapobiegniemy zakurzeniu i zabrudzeniu się jednego z materiałów w trudno dostępnym miejscu lub podciekaniu wody opadowej. Dzięki temu będzie nam łatwiej utrzymać czystą i szczelną przegrodę zewnętrzną.

Autor: Röben

Co z konserwacją i trwałością nowoczesnych elewacji?

Osoby planujące ścianę trójwarstwową zewnętrzną wykorzystają, do stworzenia nowoczesnej elewacji, cegłę klinkierową tzw. dziurawkę. Projekt domu ze ścianą trójwarstwową przewiduje dodatkowy ciężar zewnętrznej okładziny z klinkieru, a fundament jest odpowiednio przygotowany do przeniesienia większego obciążenia na grunt. Osoby, które zdecydują się na renowację już istniejącego budynku lub okładzinę klinkierową, ze względu na ocieplenie i łączenia z innymi materiałami, zastosują płytkę klinkierową uzupełnioną o płytkę kątową na narożniki budynku.

Ceny cegieł i płytek klinkierowych mogą być bardzo zbliżone. Koszt samych cegieł do wykonania mkw. ściany z cegły klinkierowej wynosi około 90 zł/m2 wzwyż. Podobnie jest w przypadku okładziny z płytek klinkierowych. Jednak w tym przypadku musimy liczyć się z koniecznością uzupełnienia asortymentu o płytkę kątową nawet trzykrotnie droższą od standardowej płytki, co wynika ze specyfiki jej produkcji.

Elewacja ceglana choć jest droższa w wykonaniu od tynku, z upływem lat okazuje się być tańsza w utrzymaniu. Ceglane wykończenie jest solidne, długotrwałe, nie zmienia koloru i nie wymaga renowacji. Jeśli klinkier ma nasiąkliwość niższą niż 6% nie wymaga również impregnacji, jedynie kontroli spoin lub doraźnego czyszczenia zabrudzeń, których nie zmyją deszcze opadowe. Tynki wymagają większej uwagi i konserwacji, przyjmują brud i z wiekiem zmieniają kolor, ulegają uszkodzeniom lub pokrywają się nalotem.

Pięknie prezentujące się drewniane okładziny wymagają regularnej kontroli, impregnacji i zabezpieczania przed szkodnikami. Pozostawione upływowi lat bez zabezpieczenia szarzeją, pokrywają się mchem lub stają się siedzibą szkodników. O drewnopodobne okładziny z tworzyw sztucznych nie trzeba dbać, tak jak o drewno, dodatkowo wiele z nich jest odpornych na działanie promieni słonecznych i zarysowania.

Blacha stalowo-ocynkowana nadająca się na elewację będzie tańsza od jej trwalszej i bardziej odpornej na uszkodzenia blachy cynkowo-tytanowej. Okładzina z blachy jest prosta w utrzymaniu, niestety nie należy do najłatwiejszej w montażu, do którego potrzebna jest ekipa wyspecjalizowana w pracach blacharskich.

Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im zapobiegać?

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur -...

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...