Wylewka epoksydowa w domu - wady i zalety. Ile kosztuje m2 posadzki epoksydowej?

2024-01-04 18:45

Wylewka epoksydowa, czyli żywiczna - stosowana kiedyś tylko w zakładach przemysłowych, sklepach czy garażach - coraz częściej trafia jako wykończenie podłogi w domach i mieszkaniach. Jakie są rodzaje wylewki epoksydowej? Ile kosztuje m2 posadzki epoksydowej?

Podłoga z żywicy
Autor: Andrzej Szandomirski Podłoga z żywicy epoksydowej to nowoczesny, atrakcyjny i trwały sposób na wykończenie domu lub mieszkania

Spis treści

  1. Zalety i wady wylewki epoksydowej w domu
  2. Jakie są rodzaje posadzek epoksydowych?
  3. Ile kosztuje m2 posadzki epoksydowej?
  4. Posadzka epoksydowa we wnętrzach - zobacz zdjęcia

Podłoga epoksydowa może być wykonana w każdym pomieszczeniu. Zależnie od przeznaczenia może składać się z różnych warstw i mieć inne wykończenie. Ozdobą salonu będzie podłoga epoksydowa barwiona albo z kolorowym wypełnieniem czy z zatopioną grafiką. Do kuchni i przedpokoju poleca się mocniejsze posadzki z kruszywem. W pralni czy mało używanej łazience wystarczy podłoga jednowarstwowa.

Zalety i wady wylewki epoksydowej w domu

Podłoga epoksydowa jest bardzo cienka, ale jednocześnie mocna, twarda i trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Stanowi jednorodną powłokę, co ma walory estetyczne, ale także pozwala łatwo utrzymać ją w czystości (brak łączeń, szczelin na styku). Posadzka żywiczna jest wodoodporna, nie chłonie zabrudzeń, nie ulega zniszczeniu od środków spożywczych lub chemicznych. Jest odporna na zmiany temperatury – świetnie pracuje na ogrzewaniu podłogowym.

W razie potrzeby może być wykonana w wersji antypoślizgowej lub antystatycznej. W wersji podstawowej ma wyraz matowy. Jeśli zależy nam na połysku, trzeba ją dodatkowo polakierować. Podłoga epoksydowa może ulec porysowaniu, ale łatwo to naprawić przez szlifowanie. Bywa, że pod wpływem promieniowania UV wyblaknie lub ulegnie przebarwieniu. Lepiej nie wykonywać jej w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje posadzek epoksydowych?

Podłoga epoksydowa może być wykonana jako cienko- lub grubowarstwowa. Cienka ma grubość 0,5 mm i może być wykonana samodzielnie przez amatora. Na odpowiednio przygotowane podłoże nanosi się wałkiem grunt i 2 warstwy żywicy epoksydowej. Materiały do wykonania takiej podłogi można kupić w sklepach budowlanych.

Jeśli chcemy mieć posadzkę grubowarstwową (przeważnie 2, a możliwe nawet 3-4 mm), należy wynająć specjalistyczną ekipę. Są firmy wyspecjalizowane w wykonywaniu posadzek żywicznych, które używają produktów systemowych określonych firm. Oferuję one różne warianty wykonania podłogi: z barwieniem żywicy, zasypem kruszywa kwarcowego, zatopieniem elementów dekoracyjnych, specjalną wierzchnią warstwą wykończeniową. Układanie podłogi epoksydowej trwa kilka dni, ponieważ czas schnięcia poszczególnych warstw może trwać nawet ponad 24 godziny.

Ile kosztuje m2 posadzki epoksydowej?

Podłoga epoksydowa jest dość droga, ale biorąc pod uwagę jej zalety oraz trwałość, warto w nią zainwestować. Potwierdza to rosnąca popularność tego typu posadzek. Cena podłogi epoksydowej zależy od jej rodzaju i wielkości zamówienia. Im więcej warstw, czyli składników systemu oraz dodatków, trzeba zastosować, tym bardziej cena rośnie. Dodatkowo ze względu na długie przerwy technologiczne ekipa musi przyjeżdżać wielokrotnie na miejsce zlecenia.

Bardziej opłaca im się wykonywać większą posadzkę, czyli - im większą powierzchnię podłogi zamówimy, tym bardziej obniżymy cenę za metr kwadratowy. Dlatego cena za 1 m2 podłogi epoksydowej może wynosić od 70-80 do 250-300 zł.

Posadzka epoksydowa we wnętrzach - zobacz zdjęcia

Nasi Partnerzy polecają