Jaki kolor podłogi - podłoga jasna czy ciemna?

2020-11-16 14:48

Kolor podłogi znacząco wpływa na aranżację wnętrza. Bazy nie zmienia się przecież co rok. Warto zainwestować w trwały, dobry materiał. Pokazujemy, jak dobrać podłogę do stylu wnętrza, mebli i dopasować listwy oraz drzwi. Zobacz zdjęcia i aranżacje wnętrz z ciemną i jasną podłogą w roli głównej!

Podłoga, czyli podstawa
Autor: Mariusz Bykowski; projekt: Dorota Janusiewicz/Alternatywne.Studio; stylizacja: Kaja Kowacz Trochę ciemniejsza podłoga ułożona w klasyczną jodełkę pięknie urozmaica wnętrze

Jaki efekt estetyczny uzyskamy, gdy ułożymy ciemną podłogę, a jaki, gdy wybierzemy jasną? Zastanówmy się, do jakiego wystroju wnętrza pasują. Może pstrokata okaże się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Do wyboru mamy dzisiaj kilkadziesiąt gatunków drewna o różnych barwach i deseniach, egzotycznych oraz europejskich.

Zobacz galerię zdjęć: Kolor podłogi do różnych wnętrz

Ciemna podłoga – plusy i minusy

Egzotyczne gatunki drewna są efektowne i reprezentacyjne, ale mają swoje wymagania. Lubią towarzystwo szlachetnych materiałów i wysoki połysk. Świetnie prezentują się na dużych powierzchniach, zestawione ze szkłem, metalem lub kamieniem. W takim wnętrzu najlepszą dekoracją są gładkie płaszczyzny samych materiałów.

Proponujemy oszczędnie dobrać meble o geometrycznych, prostych formach, okładziny fornirowe korespondujące barwą i usłojeniem z podłogą, choć niekoniecznie z tego samego gatunku drewna. Uważajmy, aby nie przesadzić z ozdobami. Wybierzmy jedną rzecz, nawet ekstrawagancką, ale doskonałą.

Jeżeli chodzi o barwy, ciemna podłoga jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowi jedynie zestawienie ścian w czystej, niezłamanej bieli z bardzo ciemnym odcieniem drewna. Codzienne przebywanie w takim pomieszczeniu może męczyć. Bezpieczniej jest zdecydować się na ciepłe beże i écru. Warto też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej lub dwóch ścianach. Odpowiednio skierowany punktowy strumień światła w teatralny sposób wydobędzie z tła wybrany detal.

Jasna podłoga - plusy i minusy

Jasne podłogi powiększają optycznie pomieszczenia. Dają wrażenie naturalności i prostoty. Nie narzucają się świadome, że stanowią tło. Mało wybredne co do stylu – zgodzą się niemal z każdym, nadając mu jednocześnie oryginalną interpretację. Wnętrze nowoczesne? Wstawmy proste, lekkie meble, dodajmy srebrzysty metal i kilka oryginalnych dodatków. Możemy urządzić się też rustykalnie za pomocą wikliny i patynowanego drewna. W stylu skandynawskim – dodając kolorowe akcenty; klasycznym – tworząc chłodną kompozycję z delikatnymi akcentami złota. Wystrzegać się należy tylko przeładowania!

Meble mogą być białe, jasne lub ciemne. Białe i jasne potrzebują zwykle dodatku żywego koloru na zasłonach, narzutach czy poduszkach, natomiast ciemne nie mogą być masywne, bo wokół nich będzie nam się optycznie „zapadać” podłoga. Ciemne meble na jasnej podłodze powinny być lekkie, niemal ażurowe, kreślone subtelną linią.

Takie podłogi mogą zagrać w duecie zarówno z jasną, jak i z ciemną ścianą. Pierwsze zestawienie jest idealne do wnętrz słabo oświetlonych, ponieważ powiększa i rozświetla  przestrzeń. Z kolei połączenie jasne-ciemne jest wyraziste i nadaje pomieszczeniu zdecydowany charakter. Do jasnych podłóg najlepiej pasują tkaniny z naturalnych włókien.

Nasi Partnerzy polecają