Aranżacja kuchni na poddaszu. Galeria zdjęć pomysłowych aranżacji kuchni pod skosami
Aranżacja kuchni na poddaszu jest utrudniona, gdyż jego skosy komplikują funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, nie jest jednak niemożliwa. Zobacz, jak projektanci pomysłowo radzą sobie z aranżacją kuchni na poddaszu. Mamy dla Ciebie zdjęcia z podpowiedziami, jak urządzić poddasze!
Chcąc sensownie wykorzystać powierzchnię na poddaszu, nie można się opierać tylko na rzucie wnętrza. Trzeba myśleć w trzech wymiarach, uwzględnić skosy dachu, wysokość ścianek kolankowych, kominy, schody i oczywiście piony kanalizacyjne. Trzeba też poznać konstrukcję dachu – siatkę krokwi i ewentualnie rozmieszczenie słupów. Aranżując poddasze, szukajmy jak najprostszych, co nie znaczy szablonowych, rozwiązań. Niczego nie forsujmy na siłę. Często wymaga to pokonania własnych przyzwyczajeń, co bywa trudniejsze od pokonania ograniczeń, które narzuca przestrzeń.
Aranżacja kuchni na poddaszu
Poddasza kojarzą się z romantycznością i skłonni jesteśmy nadawać im klasyczny wystrój. Tymczasem poddasze można urządzić w dowolnym stylu. Aby stylizacja była udana, wystarczy przestrzegać kilku wskazówek.
Upraszczaj. Już za sprawą więźby dachowej, skosów i różnej wysokości pomieszczeń na poddaszu dużo się dzieje, dlatego przede wszystkim zabudowa przestrzeni powinna być wyłącznie tłem. Nie tylko unikniesz wizualnego chaosu, ale wyeksponujesz też urodę elementów więźby. Możesz je też podkreślić ciemniejszym kolorem drewna, kontrastując z jasnymi ścianami i połaciami skosów.
Unikaj ciężkich, przytłaczających rozwiązań. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w aranżacji poddasza jest nadmiar drewna, które optycznie zacieśnia przestrzeń.
Nie zagracaj kuchni na poddaszu. O ile udało ci się zorganizować przechowywanie pod skosami, w schowkach i szafach, można ograniczyć liczbę mebli. Przestrzeń wyda się większa. Poddasza świetnie nadają się na wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu. Konstrukcję dachu można ukryć pod płytami gipsowo-kartonowymi lub pomalować na biało, co pozwoli stworzyć uporządkowane, rozświetlone wnętrze.
Autor: Marcin Grabowiecki; projekt: Katarzyna Dziurdzia/Dziurdzia Projekt, stylizacja: Eliza Mrozińska
Jasne ściany z kontrastową czernią i drewnem tworzą świetny wizualny efekt!
Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu kuchni na poddaszu? Podpowiada ekspert z firmy FAKRO
Któż powiedział, że pod skośnym dachem nie można urządzić kuchni. Oczywiście, że można. Wystarczy dostarczyć naturalne światło za pomocą okien dachowych o podwyższonej odporności na wilgoć FTU-V lub okien aluminiowo-tworzywowe PTP-V, a komfortowa kuchnia spełni każde wymaganie. Można w niej gotować, zmywać a odporne na wilgoć okna dachowe pozostaną „niewzruszone”.
Dziennego światła powinno być tyle, by w kuchni na poddaszu można było pracować w ciągu dnia bez włączania sztucznego oświetlenia. Stąd pomysł, by blat kuchenny umieścić pod skosem, wcale nie jest pozbawiony sensu. Można to zrobić dwojako: umieścić blat wzdłuż ścianki kolankowej lub prostopadle do niej. W pierwszym przypadku ścianka kolankowa lub ścianka działowa przed nią musi być wysoka, minimum 125 cm przy kącie nachylenia połaci dachu 45º. W drugim wystarczy ścianka niewiele wyższa od blatu, czyli 95-100 cm. Można też zabudowę odsunąć nieco od ścianki kolankowej. W obu sytuacjach w kuchni nie będzie szafek wiszących. Okna połaciowe nad blatami równomiernie je doświetlą, a dodatkowo zniwelują wrażenie braku przestrzeni. Ciąg kuchenny wygodnie jest też ustawić na ścianie równoległej do skosu, w wyższej części pomieszczenia. W otwartych przestrzeniach świetnie sprawdzają się też wyspy kuchenne ustawione równolegle lub prostopadle do skosu.