Gres techniczny - najlepszy gres do garażu i pomieszczeń gospodarczych

2018-11-28 14:21

Gres techniczny świetnie sprawdzi się w garażu i pomieszczeniach gospodarczych. Płytki gresowe tego typu są niezwykle wytrzymałe. Nie są podatne na ścieranie, niełatwo je zaplamić. Mają jednorodną strukturę i nawet po obtłuczeniu w okładzinie nie będzie widać innego koloru. Gres techniczny można kupić w trzech podstawowych rodzajach wykończenia powierzchni: naturalnym, polerowanym i o podwyższonych parametrach antypoślizgowych.

Gres techniczny
Autor: Andrzej Szandomirski Płytki gresu technicznego to tanie rozwiązanie posadzki w kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym

Gres powstaje przez sprasowanie mieszaniny gliny i drobno zmielonych kruszyw, tak zwanej kamionki szlachetnej. W jej skład wchodzą kaolin, piasek kwarcowy, skalenie, szamot. Po sprasowaniu płytki są jeszcze wypalane w temperaturze 1200-1300oC. W efekcie powstaje materiał bardzo twardy i odporny na zniszczenie i zaplamienie. Płytki niepoddane dalszym procesom wykończeniowym, zwłaszcza dotyczącym estetyki, są nazywane gresem technicznym.

Gres jest bardzo nisko nasiąkliwy, a tym samym mrozoodporny. Można go stosować we wnętrzach, a także na zewnątrz. Ze względu na właściwości użytkowe z gresu technicznego wykonuje się okładziny przede wszystkim na podłogach, ale można go także stosować na ścianach, blatach kuchennych, parapetach. 

Gres techniczny przeznaczony jest głównie do pomieszczeń, w których istotne są parametry techniczne, a nie wygląd. To dobry gres do garażu, kotłowni, pralni czy innych pomieszczeń technicznych.

Gres techniczny
Autor: Ceramika Paradyż Gres techniczny jest bardzo często stosowany na posadzkę w garażu

Gres techniczny: rodzaje

Gresy techniczne są spotykane w trzech podstawowych rodzajach wykończenia powierzchni:

  • naturalnym (są nieco chropowate, przez co zatrzymują brud),
  • polerowanym
  • strukturalnym - o podwyższonych parametrach antypoślizgowych.

Te ostatnie płytki mają klasę antypoślizgowości R10 lub R11. W zamian za bezpieczeństwo podczas chodzenia wymagają więcej pracy podczas czyszczenia. Warto je jednak zastosować, zwłaszcza tam, gdzie podłoga może być mokra, bo wtedy zwykła ceramika robi się śliska.

Przeczytaj także: 5 rzeczy, które warto wiedzieć o gresie polerowanym >>>

Gres techniczny: kolory

Gres techniczny występuje często pod nazwą "pieprz i sól", gdyż na powierzchni płytek widać drobne ciemne ziarna - rysunek przypominający zmieszanie tych przypraw.

Płytki gresu techniczengo mogą być barwione w masie, jednak ich najpopularniejsze kolory – beżowy i szary – wynikają z tego, na jaką barwę wypalają się surowce naturalne z danego złoża. W kolekcjach znajdziemy również różne odcienie z palety beżu, od prawie białego do brązowego. Niektórzy producenci oferują płytki w odcieniach zielonego i niebieskiego. Pojawiają się też płytki gresu technicznego ciemnoszare, granatowe i czarne.

Czy warto wybrać płytki rektyfikowane?

Gres techniczny: formaty i wymiary

Płytki gresu technicznego mają niewielkie wymiary. Gdy kolekcje dekoracyjnych płytek gresowych obejmują elementy coraz większe, gres techniczny pozostaje pod tym względem bez zmian. Wciąż jest taki sam, jak najpopularniejsze przed laty płytki ceramiczne.

Gres techniczny
Autor: Marcin Czechowicz Okładzina z płytek gresu technicznego może świetnie wygladać we wnętrzu wykończonym w stylu industrialnym

Gres techniczny ma format kwadratowy. Najczęściej produkowanym wymiarem płytek jest 30 x 30 cm. Niektórzy producenci mają też nieco mniejsze płytki - o wymiarach 20 x 20 cm. W kolekcjach można też znaleźć elementy na cokoły - długie i wąski, najczęściej o wysokości 7 cm.

Gres techniczny
Autor: Małgorzata Góra Dobierając dwa kolory gresu technicznego, można ułożyć okładzinę o wzorze szachownicy

Gres techniczny: jak się go układa

Gres to materiał o bardzo niskiej nasiąkliwości. Dlatego do wykonywania okładzin z gresu technicznego trzeba używać mocnych klejów cementowych, które zapewnią odpowiednią przyczepność płytek do podłoża. Na rynku jest wiele cementowych zapraw klejowych przeznaczonych właśnie do gresu. Można też wykorzystać kleje o podwyższonych parametrach w zakresie przyczepności, czyli kleje klasy C2. Ponieważ płytki mają małe formaty, wykonuje się dość wąskie spoiny, np. 2-3 mm.

Przeczytaj także:

Gres techniczny
Autor: Mariusz Bykowski Do przyklejanie płytek gresu technicznego stosuje się kleje do gresu lub te o podwyższonych parametrach w zakresie przyczepności

Gres techniczny: ceny

Gres techniczny to najtańszy materiał na posadzki, jaki znajdziemy na rynku. 1 m2 płytek kosztuje mniej wiecej 15 zł. Na wyprzedażach resztek kolekcji można znaleźć płytki kosztujące nawet 12 zł/m2. Najdroższe płytki w modnych kolorach (granatowym, czarnym) kosztują około 30 zł/m2. Wykorzystanie płytek gresu technicznego pozwala wykonać naprawdę tanią podłogę. 

Biorąc pod uwagę ceny, trzeba zdawać sobie sprawę, że posadzkarz weźmie za układanie znacznie więcej niż my zapłacimy za płytki, więc jeśli ktoś ma talent majsterkowicza, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Układanie płytek na podłodze o małych formatach nie jest takie trudne.

Gres techniczny
Autor: Mariusz Bykowski W okładzinie z płytek niewielkich formatów robi się wąskie spoiny, np. o szerokości 2 mm
Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to: