Gres polerowany - 5 rzeczy, które warto wiedzieć o tym typie gresu

2018-12-05 10:20

Gres polerowany to znakomity sposób na lśniącą i efektowną podłogę. Pamiętaj jednak - na posadzce z gresu polerowanego łatwo się poślizgnąć i to nie jedyny jej minus. Gres polerowany łatwo zaplamić i porysować. Dlatego tego typu płytki gresowe powinieneś zaimpregnować przed położeniem na podłodze, o ile nie zostały zaimpregnowane fabrycznie.

Pomysły na płytki podłogowe w salonie. Zainspiruj się!
Autor: Mariusz Bykowski Biała posadzka w połączeniu z bielą ścian i sufitu – takie efektowne wykończenie wnętrza powoduje, że przestrzeń wydaje się większa. Mało praktyczne, ale za to jaki rozmach i blask! Odbijająca światło podłoga dosłownie lśni nowością i dodaje lekkości krokom.

1. Jak powstaje gres polerowany?

Gres polerowany powstaje przez wypolerowanie płytki po jej wypaleniu – daje to połysk porównywalny z połyskiem polerowanego kamienia naturalnego, ale również wpływa na zmianę właściwości użytkowych.

2. Czy gres polerowany trzeba impregnować?

Ważnym aspektem, o którym często się zapomina, jest śliskość posadzki ułożonej z płyt gresowych – za każdym razem, gdy zostanie ona zmoczona, wzrasta ryzyko poślizgnięcia się.

Zobacz także:

Gres polerowany nietrudno też zabrudzić. Polerowanie pogarsza odporność płytki na plamienie. W procesie tym następuje otwarcie mikroporów znajdujących się w gresie. Dlatego gres polerowany trzeba impregnować – zastosowanie impregnatu przedłuża trwałość płytki i ułatwia utrzymanie jej w czystości. Część płytek polerowanych dostępnych na rynku jest impregnowana fabrycznie. Jeśli jest inaczej, warto to zrobić przed rozpoczęciem użytkowania.

    3. Czy gres polerowany jest dobry do przedpokoju?

    Gres po polerowaniu staje się również bardziej podatny na zarysowania powierzchni, nie nadaje się więc do użycia tam, gdzie zakłada się intensywny ruch (ułożony w takim miejscu zmatowieje i może zostać zarysowany).

    Zobacz także:

    Warto za to układać go w pomieszczeniach, w których najważniejszy jest efekt estetyczny, na przykład w salonach. Przykładowi producenci: Cersanit (Calabria), Caesar (Tecnolito), Mirage (Materie).

    4. Co to jest gres polerowany przed wypaleniem (pre-levigato)

    Gres polerowany przed wypaleniem to specyficzny rodzaj gresu polerowanego. W tym przypadku wygładzanie powierzchni płytki następuje pomiędzy formowaniem a wypalaniem.

    Dopiero po tym procesie gres trafia do pieca. Dzięki temu w płytce nie ma otwartych porów – zostają zasklepione pod wpływem wysokiej temperatury. Jednak takie płytki są nieporównywalnie mniej błyszczące od polerów produkowanych typową technologią.

    Nadają się do pomieszczeń prywatnych (salonów, pokoi). Przykładowi producenci: Ariostea (Travertino Navona).

    5. Co znaczy, że gres jest półpolerowany (lapatto)?

    W gresie półpolerowanym polerowaniu poddawana jest płytka ze strukturą. Proces polerowania jest przerywany w momencie, gdy to, co wypukłe, zostaje starte i otrzymuje połysk, a wgłębienia pozostają matowe. Półpolery można wytwarzać zarówno z gresów barwionych w masie, jak i szkliwionych. Estetyką przypominają one płytki całkowicie wypolerowane, a jednocześnie są tańsze i mniej śliskie. Dobrze sprawdzają się jako okładzina ścian i podłóg w reprezentacyjnych pomieszczeniach. Przykładowi producenci: Paradyż (Affron), Agrob Buchtal (Slate).

    Sonda
    Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?