Tynk betonowy. Oryginalne wykończenie elewacji i wnętrz domu

2021-01-07 12:21

Wyjaśniamy, jak zrobić tynk betonowy. Beton na ścianie to jeden z najpopularniejszych motywów dekoracyjnych. Doskonale wpisuje się w modę na szarości. Szare ściany ładnie wyglądają i na zewnątrz, i we wnętrzach.

Tynk betonowy
Autor: Magnat Tynk betonowy będzie pasował we wnętrzach wykończonych nowocześnie

Tynk betonowy to rodzaj tynku dekoracyjnego, który pozwala uzyskać atrakcyjny efekt wykończeniowy. Po nałożeniu na podłoże oraz obróbce narzędziami powstaje powłoka wyglądająca jak naturalny beton. Może to być efekt betonu surowego, lanego, ciągnionego, architektonicznego. Powierzchnia tynku betonowego może być dość gładka albo z nierównościami, przecierkami, wżerami, ubytkami. Można ją profilować różnymi narzędziami. Na elewacji można uzyskać efekt boniowania. Bardzo atrakcyjnie wygląda tynk betonowy ułożony tak, że przypomina płyty z betonu architektonicznego.

Paleta kolorów tynków betonowych to szarości charakterystyczne dla betonu – od niemal bieli z nutą szarości, przez jasne odcienie szarego, szary, ciemnoszary, aż po antracytowy.

Tynk betonowy
Autor: Dekostyl Tynk betonowy można profilować różnymi narzędziami

Spis treści

  1. Tynk betonowy do wnętrz lub na elewację
  2. Galeria: tynk betonowy na ścianę
  3. Gotowy tynk betonowy - system produktów
  4. Podłoże pod tynk betonowy
  5. Przygotowanie podłoża przed nałożeniem tynku betonowego
  6. Nanosimy tynk betonowy na ścianę
  7. Zabezpieczenie tynku betonowego

Tynk betonowy do wnętrz lub na elewację

Zawsze trzeba sprawdzić, na jakich powierzchniach można zastosować dany produkt. Tynk betonowy to najczęściej gotowa pasta sprzedawana w wiadrach, którą przed użyciem należy tylko wymieszać. Ta grupa to przede wszystkim produkty do wykańczania wnętrz. Ale znajdziemy też suche mieszanki dające dekoracyjny efekt betonu przeznaczone do układania na elewacji jako ostatnia warstwa w systemach ociepleń.

Galeria: tynk betonowy na ścianę

Gotowy tynk betonowy - system produktów

  • Grunt/warstwa szczepna
  • Beton
  • Lakier/impregnat

Żeby uzyskać efekt betonu, masa lub mieszanka tynkarska zawiera nie tylko cement, kruszywo, pigmenty, wypełniacze, lecz także określone dodatki modyfikujące jej właściwości. To skomplikowane produkty chemiczne wymagające reżimu wykonawczego. W skład systemu tynku betonowego oferowanego przez danego producenta wchodzi beton, preparat gruntujący/warstwa szczepna do przygotowania podłoża oraz lakier albo impregnat ochronny, który zabezpieczy wykończoną powierzchnię przez zniszczeniem, zaplamieniem, czynnikami atmosferycznymi. Może on dać efekt matowy lub połyskliwy.

Efekty dekoracyjne na ścianie. Tynk jak płótno

Podłoże pod tynk betonowy

Tynk betonowy jako warstwę wykończeniową można wykonać na większości podłoży budowlanych.

Są to:

  • tynki cementowe,
  • tynki cementowo-wapienne,
  • beton,
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • zaszpachlowana warstwa zbrojona w systemie ociepleń.

Przygotowanie podłoża przed nałożeniem tynku betonowego

Powierzchnia przeznaczona do wykończenia tynkiem betonowym powinna być czysta, sucha, mocna i nośna. Kurz i pył oraz wszelkie zabrudzenia zmniejszające przyczepność należy usunąć. Podłoże powinno być równe, w razie potrzeby można je zaszpachlować szpachlą cementowo-wapienną i pozostawić do wyschnięcia. Odpowiedniej jakości podłoże należy pokryć warstwą gruntującą. Nanosi się ją wałkiem lub pędzlem. Do dalszych prac można zwykle przystąpić po 4-6 godzinach albo następnego dnia (zgodnie z zaleceniami producenta gruntu).

Nanosimy tynk betonowy na ścianę

Masę betonową nanosi się pacą metalową, tak zwaną wenecką, i rozprowadza na powierzchni ściany. Zależnie od produktu i efektu, który chcemy uzyskać, nanosi się 1 lub 2 warstwy. Więcej masy jest potrzebne, żeby stworzyć bardziej skomplikowany wzór. Sposób nakładania i obrabiania tynku betonowego decyduje o tym, jak będzie wyglądać gotowa ściana. Po nałożeniu i równomiernym rozciągnięciu masy na grubość ziarna na niewielkim fragmencie ściany można ją zacząć formować, np. przeciągając pacą w różnych kierunkach, zacierając fragmenty ruchami kolistymi, a inne w poprzek lub pionowo. Do profilowania wżerów można użyć pacy ze styropianem – mocno przyciska się ją w różnych pozycjach, żeby zdjąć nieco masy, a później powierzchnię wygładza pacą metalową. Żeby stworzyć na ścianie dekoracyjny efekt płyt betonowych, w przeschniętej masie profiluje się linie, prowadząc rysik wzdłuż łaty. Ślad śrub można uzyskać, odciskając w zaprawie nakrętki lub inne koliste przedmioty.

Jeśli wykańcza się ścianę tynkiem betonowym mniejszymi fragmentami, trzeba pamiętać, żeby ich łączenie odbywało się na mokro. Do obrabiania można użyć wiele narzędzi, np. pacy zębatej, szczotki, papieru. Niektórzy producenci oferują swoje narzędzia, np. gumowy stempel do wykonania usłojenia jak po deskowaniu.

Tynk betonowy
Autor: Magnat Tynk betonowy świetnie wygląda we wnętrzach industrialnych, loftowych

Zabezpieczenie tynku betonowego

Ścianę wykończoną tynkiem betonowym należy pozostawić do wyschnięcia i wstępnego związania – potrzeba na to 10-12 godzin. Zwykle do impregnowania lub lakierowania tynku betonowego przystępujemy następnego dnia, na elewacji – po 3 dniach. Preparat systemowy nanosi się wałkiem lub pędzlem, pamiętając, żeby wprowadzić go we wszelkie zakamarki, szczeliny. Nakłada się 1 lub 2 warstwy. Impregnat może nieco nieco wzmocnić kolor, lakier daje efekt matowy lub połyskliwy. Tak zabezpieczona powierzchnia nie chłonie kurzu i brudu, jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Na zewnątrz tynk betonowy - będzie bardziej odporny na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Tynk betonowy w łazience lub kuchni – nie ulegnie zniszczeniu w kontakcie ze środkami do mycia i szorowania.

TYNK: porady, instrukcje, inspiracje

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.