Tynkowanie ścian: ile schną tynki?
Tynkowanie ścian wymaga czasu. To, ile schnął tynki, zależy od wielu czynników, m.in ich rodzaju, panujących warunków atmosferycznych i poziomu wilgotności powietrza w budynku. Po ułożeniu tynki muszą związać i wyschnąć.
Tynkowanie ścian to wcale nie jest to proste zajęcie. Może nie wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej, ale na pewno potrzebna jest do tego praktyka, a przynajmniej spora dokładność i cierpliwość. O ile więc nie musimy układać tynków samodzielnie, lepiej zamówić ekipę fachowców. Zawsze jednak warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak przebiega tynkowanie i jakimi zasadami się rządzi
Kiedy zacząć tynkowanie?
Tynkowanie pomieszczeń można zacząć po 2-3 miesiącach od zakończenia budowy. Ten dość długi czas jest potrzebny na wstępne osiadanie budynku. Nakładanie masy tynkarskiej poprzedza sprawdzenie podłoża i ewentualne przygotowanie go do dalszych robót.
W pierwszej kolejności tynkuje się sufity, a następnie ściany. Ponieważ okna często są montowane po zakończeniu prac mokrych, ościeża dotynkuje się na końcu, po zamontowaniu ościeżnic i parapetów. Jeśli okna są wstawione – trzeba je osłonić folią przed brudzeniem. Zanim zacznie się tynkowanie, należy wykonać przejścia z rur osłonowych. Dzięki temu w czasie rozprowadzania instalacji gazowej (którą się prowadzi po wierzchu ścian) nie trzeba będzie kuć otworów w gotowych tynkach.
Przeczytaj też:
Tynkowanie zimą. Jak i czym tynkować wnętrza, gdy za oknem śnieg >>
Jakie tynki wybrać do wnętrz?
Tynki cementowo-wapienne – w ich składzie jest cement, wapno, piasek i woda. Nakładane są zazwyczaj w trzech warstwach. Pierwsza to obrzutka, a dwie kolejne to narzut i gładź. Tynki cementowo-wapienne stosuje się w miejscach wilgotnych (łazienki, pralnie, pomieszczenia techniczne) oraz tam, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia mechanicznego (korytarze, klatki schodowe, garaże). Są niezastąpione w przypadku dużych (do 2 cm) nierówności powierzchni murowanych. Stanowią idealne podłoże do montażu wszelkich okładzin. Mają lekko chropowatą fakturę i nawet po dokładnym wygładzeniu pozostają szorstkie. Układa się je na wszystkich rodzajach podłoży mineralnych w pomieszczeniach o dowolnym przeznaczeniu. Grubość ułożonego tynku cementowo-wapiennego wynosi 2-3 cm. W sprzedaży są tynki cementowo-wapienne do nakładania ręcznego lub maszynowego;
Tynki cementowe – są mieszanką cementu, piasku i wody. Przeznaczone są do nakładania ręcznego. Układane są zazwyczaj na sufitach i na ścianach w tych pomieszczeniach, które szczególnie narażone są na działanie wilgoci. Są odporniejsze na wilgoć od tynków cementowo-wapiennych, bardzo odporne na uszkodzenia, ale za to ciężkie do wyrabiania. Układa się je tak samo jak cementowo-wapienne i po ułożeniu mają podobną grubość. Tanie tynki cementowe są chętnie stosowane jako obrzutka w tynkach cementowo-wapiennych. Obniżają wówczas nieco ogólny koszt tynkowania;
Tynki gipsowe – układa się je jednowarstwowo. Są obecnie najchętniej stosowane do wykańczania ścian od wewnątrz. Nanosi się je ręcznie lub maszynowo i wygładza pacą. Tynki gipsowe znajdują zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, pod warunkiem że nie będą narażone na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Są „cieplejsze” od tynków cementowo-wapiennych. Pozwalają uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez potrzeby stosowania dodatkowych gładzi. Powierzchnie pokryte tynkiem gipsowym wykańcza się bezpośrednio farbą lub tapetą;
Tynki dekoracyjne (strukturalne) – są to głównie zaprawy polimerowe (akrylowe, silikonowe), często gotowe do użycia, pozwalające uzyskać na ścianach dekoracyjną fakturę. Rodzaj faktury w dużej mierze zależy od inwencji wykonawcy. Można je nanosić ręcznie, na wszystkie podłoża mineralne, pod warunkiem że będą równe i gładkie. Z tego względu często stosuje się pod nie tynki podkładowe (polimerowe, gipsowe lub cementowo-wapienne).
Przeczytaj też:
Nakładanie tynku gipsowego bez błędów. Poradnik inwestora >>
Ile czasu schnął tynki?
Tynkowanie ścian wymaga czasu. Po ułożeniu tynki muszą związać i wyschnąć. Ile schnął tynki? Wszystko zależy od ich rodzaju.
- Tynki cementowe i cementowo-wapienne - schną 7-14 dni, na każdy 1 cm swojej grubości.
- Tynki gipsowe - schną 7-14 dni, w zależności od grubości warstwy.
- Pozostałe tynki mogą mieć różny czas schnięcia.
Nie zawsze czas schnięcia tynku jest podany na ich opakowaniu. Można jednak skontaktować się z producentem lub dystrybutorem tynku i uzyskać taką informację.
Podczas schnięcia tynków trzeba pilnować, by ściany nie były zanadto nasłonecznione. Lepiej nie dosuszać sztucznie tynków, gdyż wówczas przyspieszone wiązanie może spowodować nagły skurcz, w wyniku którego tynk ulegnie spękaniu. Pomieszczenie warto natomiast delikatnie wentylować. Ewentualne dosuszanie tynku można rozpocząć dopiero po kilku dniach od tynkowania. Suszenie nie może też przebiegać zbyt intensywnie, bo na tynku pojawią się rysy skurczowe.
Polecany artykuł:
Galeria zdjęć: tynki dekoracyjne we wnętrzach
Autor: Zasuwik Krzysztof
Cienkie tynki dekoracyjne
Autor: Mariusz Bykowski