Schody betonowe bez błędów. Budowa i wykończenie schodów wewnętrznych betonowych

2015-05-06 18:28 Radosław Murat
Schody betonowe
Autor: Andrzej Szandomirski Schody żelbetowe wznoszone razem z domem gwarantują wygodę podczas budowy – po niewykończonych stopniach można chodzić, żeby poruszać się między kondygnacjami

Schody betonowe są solidne i trwałe. Można je wykończyć dowolną okładziną: drewnem, kamieniem, płytkami ceramicznymi. Sprawdź, jakich prac wymaga ich budowa i ile czasu trzeba na nią przeznaczyć.

Wybierz schody betonowe, jeśli cenisz solidność

Najtrwalsze konstrukcje powstają z betonu, więc gdy cenisz sobie w schodach solidność, postaw na schody betonowe. Schody drewniane, pod warunkiem właściwego ich wykonania, też będą pod względem nośności i bezpieczeństwa użytkowników bez zarzutu, to niewątpliwie zniszczą się szybciej niż schody z betonu. Te ostatnie mają jeszcze jedną przewagę: nie będą skrzypieć ani uginać się nawet po wielu latach eksploatacji. Kto potrzebuje gwarancji trwałości i stabilności stopni, powinien wybrać schody żelbetowe. Ich konserwacja sprowadza się do odświeżania lub wymiany okładziny. 

Betonowe schody rosną wraz z domem. Dzięki temu po zakończeniu murowania ścian i wykonywania stropów są gotowe do użytku. Oznacza to, że robotnicy mogą się po nich bezpiecznie poruszać, gdy kontynuują prace budowlane, a później też wykończeniowe.  schody żelbetowe. Są odporne na zniszczenie. Przetrwają okres budowy domu w dobrym stanie, a później wystarczy je tylko wykończyć.

Schody żelbetowe: wideo

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Schody wewnętrzne według projektu

Podstawowe informacje dotyczące schodów powinny zostać zawarte w projekcie domu. Odczytamy z niego, gdzie będą zlokalizowa, jaki powinny mieć układ, długość, wysokość i szerokość. Gdy zamawiamy projekt indywidualny, o materiale i kształcie schodów decydujemy wspólnie z architektem. Kiedy kupujemy projekt gotowy, rodzaj schodów jest z góry narzucony. Pamiętajmy, że zastąpienie schodów betonowych  drewnianymi jest zazwyczaj stosunkow łatwe, co innego, gdy chcemy schody drewniane zastąpić żelbetowymi. W takiej sytuacji będzie konieczna adaptacja projektu, bo trzeba opracować sposób ich posadowienia i zbrojenie konstrukcyjne, sprawdzić czy konstrukcja domu wytrzyma nieplanowane obciążenie żelbetowej konstrukcji schodów.

W gotowych projektach domów jednorodzinnych zwykle są dokładnie rozrysowane schody żelbetowe. Rzadziej architekt proponuje schody drewniane – zazwyczaj wtedy, gdy zaprojektował też drewniany strop. Nierzadko w dokumentacji brak ich dokładnych rysunków. Budowlańcy robią wtedy masywne schody żelbetowe, tak jak w innych domach, nie żałując zbrojenia, aby przypadkiem się nie okazało, że nie mają one niezbędnej nośności. Jasno wynika z tego, że projekt schodów betonowych otrzymujemy wraz z projektem domu. Nie musimy ich osobno zamawiać. Chyba że zamierzamy wprowadzić istotne zmiany.

Zdaniem eksperta

Budowa schodów betonowych we właściwej kolejności

Okładzinę schodów żelbetowych montujmy najpóźniej, jak to możliwe. Najlepiej już po wniesieniu do budynku mebli. Powinniśmy jak najdłużej chodzić po gołym betonie (przykrytym na przykład kartonem). Gdy zamontujemy okładzinę zbyt wcześnie, mogą ją zniszczyć wykonawcy podłóg, monterzy mebli lub dostawcy wyposażenia.

Andrzej Kacprzak, właściciel firmy oferującej usługi stolarskie

Budowa schodów betonowych

W pierwszej kolejności trzeba zmontować szalunek, czyli deskowanie. Wymaga to od murarzy wielkiej staranności. Wystarczy bowiem niewielkie uchybienie, aby schody wyszły krzywo. Nie jest to wcale rzadki przypadek. Do budowy takiego szalunku lepiej zastosować płyty ze sklejki niż deski, bo łatwiej wtedy zapewnić właściwy poziom oraz kształt przyszłym biegom, stopniom i spocznikom.
Niektóre firmy zajmują się wykonywaniem szalunków schodowych na zamówienie. Z komputerową dokładnością przygotowują poszczególne ich elementy, a później montują je w całość w przeciągu kilku godzin. Taka usługa nie jest tania, ale warto się nad nią zastanowić, gdy schody żelbetowe mają mieć nietypową formę.

W deskowaniu układa się zbrojenie zrobione ściśle według projektu. Później formę wypełnia się mieszanką betonową – zazwyczaj w tym samym czasie, w którym odbywa się betonowanie stropów. Gotowe schody betonowe wykańcza się po zakończeniu budowy na przykład płytkami ceramicznymi lub kamieniem (kamień zamawia wraz z robocizną w firmie kamieniarskiej). Jednak najczęściej jest do tego wybierane drewno. Stopnice drewniane zamawia się w zakładzie stolarskim, na konkretny wymiar.

Przeczytaj też: Płytki na schody zewnętrzne >>>

Jak wykończyć schody betonowe. Zobacz zdjęcia

Schody betonowe dają duże spektrum mozliwości ich wykończenia. Można na nich ułożyć nie tylko drewnianą okładzinę, ale także płytki gresowe, klinkierowe lub kamienne. Dobry fachowiec jest w stanie tak zabudować żelbetową konstrukcję schodów, że tylko dokładne oględziny pozwolą odkryć, że powstały z betonu a nie na przykład z drewna.

  • Warto wiedzieć o materiałach, którymi wykańcza się schody betonowe

Drewno. Stopnie, podstopnice, cokoły albo elementy boczne (imitujące belki policzkowe) zamawia się na wymiar w zakładzie stolarskim. Stopnice i podstopnice mocuje się do betonu klejem. Okładzinę drewnianą trzeba wykończyć lakierem, olejem lub olejowoskiem.

Płytki ceramiczne. Niektórzy producenci mają w ofercie całe zestawy do wykończenia schodów. W ich skład wchodzą płytki stopnicowe, podstopnicowe, cokołowe, narożne. Większość płytek stopnicowych ma specjalnie wyprofilowane krawędzie zabezpieczające przed poślizgnięciem się. Przeważnie jednak schody wewnętrzne wykańcza się zwykłymi płytkami podłogowymi – gresem lub terakotą.

Kamień. Jest oferowany w postaci płytek o formacie zbliżonym do gresowych lub dużych płyt. Pierwsze kupuje się w sklepie, a drugie zamawia na wymiar w zakładzie kamieniarskim. Do przyklejania i fugowania okładzin kamiennych należy stosować specjalne elastyczne zaprawy do kamienia.

Przeczytaj też: Schody strychowe >>>

Zalety i wady schodów betonowych

• Są masywne i solidne, wykonane ze zbrojonego betonu.
• Powstają podczas prac murarskich w trakcie budowy domu.
• Są konstrukcyjnie połączone ze stropami i opierają się na oddzielnym fundamencie.
• Do chwili zakończenia prac budowlanych pozostają niewykończone.
• Można je wykończyć dowolnym materiałem: drewnianą, ceramiczną lub kamienną okładzinę robi się na nich po wykonaniu podłóg.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE