Gnojówka z pokrzywy - co podlewać gnojówką z pokrzyw, a czego podlewać nie można?

2024-06-21 12:35

Gnojówka z pokrzywy to świetny naturalny nawóz dla roślin. Nie wszystkie rośliny można jednak nią podlewać. Przeczytaj, jak zrobić gnojówkę z pokrzywy i co można podlewać gnojówką z pokrzyw, a czego podlewać nie wolno.

Spis treści

  1. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?
  2. Co podlewać gnojówką z pokrzywy?
  3. Jakich warzyw nie podlewać gnojówką z pokrzywy?
  4. Jak długo musi stać gnojówka z pokrzyw?
  5. Jak często podlewać gnojówką z pokrzyw?
  6. Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw?

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?

Nawóz z pokrzyw to tani i dobry sposób na naturalne, ekologiczne nawożenie ogrodu. Gnojówka z pokrzyw jest prosta do zrobienia. Poniżej dokładna instrukcja jak ją wykonać.

Do zrobienia nawozu z pokrzywy zbieramy młode liście i pędy pokrzywy, jeszcze przed jej kwitnieniem (1 kg pokrzyw na 10 litrów wody). Następnie szykujemy pojemnik na roztwór - może to być wiadro lub beczka – ważne, by pojemnik nie był metalowy, najlepszy będzie plastikowy. Wypełniamy wiadro pokrzywami tak, aby zostawić około 10 cm wolnej przestrzeni do krawędzi pojemnika i zalewamy rośliny wodą.

Co podlewać gnojówką z pokrzywy?

Rozcieńczamy przygotowany roztwór nawozu z pokrzyw z wodą (w stosunku 1:10), a następnie podlewamy nim rośliny. Delikatne rośliny lepiej podlać bardziej rozcieńczoną gnojówką. Idealnie nadaje się do nawożenia większości warzyw. Można nią podlewać pomidory, truskawki, maliny, a także róże oraz innych kwiaty.

Jakich warzyw nie podlewać gnojówką z pokrzywy?

Pokrzywa pod ogórki czy pod korzeń pomidora tak! Niestety, nie wszystkie warzywa lubią podlewanie gnojówką. Ten naturalny nawóz nie nadaje się do stosowania w uprawie niektórych roślin warzywnych. Nie tolerują jej:

  • fasola,
  • groch,
  • czosnek,
  • cebula.

Nie zaleca się także podlewania gnojówką z pokrzywy warzyw korzeniowych oraz warzyw o krótkim okresie wegetacji (stosowanie w ich uprawie gnojówki z pokrzywy, która zawiera sporo azotu, może powodować nagromadzenie się w tych warzywach szkodliwych azotanów).

Jak długo musi stać gnojówka z pokrzyw?

Zostawiamy przygotowany nawóz z pokrzyw na minimum 2 tygodnie (do 20 dni), codziennie mieszając, by dostarczyć pokrzywom dodatkowy tlen potrzebny do fermentacji. Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemniejszego koloru.

Jak często podlewać gnojówką z pokrzyw?

Zalecana częstotliwość to jedno podlewanie co około 2 tygodnie. Jeżeli będziemy podlewać rośliny regularnie poprawimy ich wzrost oraz polepszymy i przyspieszymy proces wytwarzania chlorofilu, dzięki czemu rośliny są lepiej i intensywniej wybarwione. Nawóz z pokrzywy dodatkowo zachęca dżdżownice, które poprawią porowatość gleby, dodatkowo ją użyźniając.

Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw?

Jeśli pojemnik z nią umieścimy z zacienionym miejscu to spokojne może stać przed ponad miesiąc, ale lepiej postawić ją w ustronnym miejscu, ponieważ "pachnie" na odległość.

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity
Listen on Spreaker.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to pospolity chwast, ale także cenna roślina. Pokrzywa jest rośliną trwałą, rozłogową, dorastającą do 1 metra wysokości. Pokrzywa należy do roślin leczniczych - zawiera witaminy: C, K, B oraz składniki mineralne: żelazo, magnes, wapń, mangan i krzem. Z pędów pokrzywy można zrobić gnojówkę, która sprawdzi się do naturalnego nawożenia roślin w ogrodzie. Taki naturalny nawóz z pokrzywy z łatwością możecie przygotować samodzielnie. Podpowiadamy jak zrobić nawóz organiczny z pokrzywy.