Pelargonie – kwiaty idealne na balkon i taras. Co zrobić aby pelargonie obficie kwitły? Jak dbać o pelargonie aby pięknie kwitły?

2024-05-15 13:00

Pelargonie na balkon i taras to znakomity pomysł na aranżację naszego letniego salonu Podpowiadamy, jak dbać o pelargonie, aby pięknie kwitły cały sezon!

Spis treści

  1. Kiedy sadzić pelargonie na tarasie?
  2. Jak prawidłowo posadzić pelargonie?
  3. Jaka jest najlepsza ziemia do pelargonii?
  4. Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?
  5. Czy obrywać przekwitłe kwiaty pelargonii?
  6. Czy obcinać pelargonie na zimę?

Kiedy sadzić pelargonie na tarasie?

Pelargonie można posadzić na balkonie bądź tarasie, gdy tylko ustąpią przymrozki, a temperatury za dnia osiągną wartości dwucyfrowe, zwykle nie później niż zaraz po tzw. zimnych ogrodnikach w maju.

Jak prawidłowo posadzić pelargonie?

Po nabyciu pelargonii zwykle sadzi się je w donicy lub skrzyni balkonowej. Pojemniki te nie powinny być zbyt małe, gdyż te rośliny wymagają przestrzeni i dużej ilości ziemi. Warstwa drenażu na spodzie donicy sprawi, że otwory odprowadzające wodę nie będą się zatykały.

Jaka jest najlepsza ziemia do pelargonii?

Zalecanym podłożem do wysadzania jest specjalna ziemia przeznaczona dla pelargonii, która jest opracowana pod kątem szczególnych wymagań odżywczych tych roślin i nie wymaga dodatkowego nawożenia przez co najmniej kilka tygodni. Podczas sadzenia należy zachować odstęp minimum 20 cm między roślinami.

Pelargonia pochodzi z Afryki Południowej, co oznacza, że najlepiej czuje się w ciepłym miejscu, w pełni nasłonecznionym lub znajdującym się częściowo w cieniu.

Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?

  • Podlewanie pelargonii

Mimo że krótkie okresy niedoboru wody zwykle nie stanowią problemu dla pelargonii, rośliny te lubią być podlewane regularnie i obficie, w gorące dni nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Osoby, dla których stanowi to zbyt duży problem, mogą nabyć specjalne systemy samonawadniające, dostępne w sklepach ogrodniczych, lub samodzielnie wykonać taki system w wersji ekonomicznej, na przykład przy użyciu plastikowych butelek. Zbyt wysoka wilgotność i przelanie zaszkodzi roślinie. Nadmiar wody zawsze musi mieć ujście, tak aby nie doszło do gnicia korzeni. Podczas dłuższych okresów utrzymującego się deszczu warto rozważyć tymczasowe przeniesienie pelargonii w bardziej osłonięte miejsce.

  • Nawożenie pelargonii

Aby pelargonie kwitły długo i obficie należy je zasilać nawozem raz w tygodniu. Najlepiej stosować specjalny nawóz przeznaczony dla pelargonii albo nawóz dla roślin kwitnących. Zastosowanie specjalnego nawozu o spowolnionym uwalnianiu lub ziemi z dodatkiem nawozu wyeliminuje konieczność cotygodniowego nawożenia.

Pelargonie w donicach
Autor: Pelargonium for Europe Pelargonie na balkonie czy tarasie można uprawiać w rozmaitych pojemnikach

Czy obrywać przekwitłe kwiaty pelargonii?

Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i zaschniętych liści pelargonii sprawia, że roślina wygląda lepiej, jest zdrowsza i jest stymulowana do tworzenia nowych kwiatów. Istnieją odmiany pelargonii "samooczyszczające się", głównie wśród zwisających odmian, których zwiędnięte kwiaty same odpadają od łodyg; na ich miejscu wyrastają nowe, zwykle w bardzo krótkim czasie. Jedynie wysuszone liście trzeba usuwać ręcznie.

Czy obcinać pelargonie na zimę?

W kolejnych latach pelargonie zakwitną ponownie, jeśli zostaną przycięte do wysokości około 15 cm i przeniesione w jasne, zabezpieczone przed mrozem miejsce przed pojawieniem się pierwszych nocnych przymrozków. W okresie spoczynkowym najlepsza temperatura otoczenia to 5-10 st C. W miesiącach zimowych podlewanie pelargonii znacznie ograniczamy. Wiosną częstotliwość nawadniania zwiększamy. Gdy roślina wypuści nowe pędy należy przesadzić ją do nowej ziemi i, w razie potrzeby, do większej doniczki.

Różne odmiany pelargonii
Autor: Pelargonium for Europe Odmiany pelargonii różnią się m.in. kolorami kwiatów