Kwiat anginka - na co pomaga kwiat anginka? Gdzie powinna stać anginka w domu?
Anginka - inaczej pelargonia pachnąca lub geranium - to kuzynka przepięknie kwitnącej pelargonii rabatowej. Anginkę uprawia się w mieszkaniach, czasem też na balkonach. Jak uprawiać anginkę? Jakie ma wymagania? A warto mieć anginkę w domu dla jej zapachu i właściwości.
Spis treści
- Jak wygląda kwiat anginka, czyli pelargonia pachnąca?
- Anginka - zobacz na zdjęciach
- Jakie wymagania ma anginka?
- Jak pielęgnować kwiat anginka?
- Jakie miejsce najlepsze dla anginki?
- Anginka na ból ucha
Anginka - pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens), czasem nazywana też geranium, to mieszaniec (kultywar) niespotykany w środowisku naturalnym. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane. Od lat jest popularną rośliną pokojową, którą wykorzystuje się również w celach leczniczych.
Jak wygląda kwiat anginka, czyli pelargonia pachnąca?
Ma duże walory dekoracyjne – tworzy powcinane, owłosione, szorstkie liście. Rośnie szybko. Przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych ma atrakcyjny, gęsty pokrój. Może zakwitać, chociaż w domowych warunkach zjawisko jest rzadkie. Ma drobne białe lub różowe kwiaty zebrane w baldachy. Pelargonia pachnąca (cała roślina) wydziela intensywny, przyjemny zapach. Jest szczególnie wyczuwalny po dotknięciu. Zwykle pelargonia pachnąca dorasta do 100 cm wysokości.
- Najładniej pachnące rośliny doniczkowe: hoja, stefanotis, jaśmin, gardenia, cytrusy
- Najlepsze pelargonie do sadzenia na balkonach i tarasach
Anginka - zobacz na zdjęciach
Autor: GettyImages
Anginki nie powinno się uprawiać w całkowitym cieniu, gdyż będzie wytwarzać nadmiernie wydłużone, cienkie pędy
Jakie wymagania ma anginka?
Anginka jest rośliną bardzo łatwą w uprawie.
- Stanowisko. Radzi sobie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Lubi dużą ilość światła rozproszonego. Wytrzyma na parapetach wystawy południowej (chociaż może dochodzić do zasychania fragmentów liści). Nie powinno się jej uprawiać w całkowitym cieniu, gdyż będzie wytwarzać nadmiernie wydłużone, cienkie pędy.
- Podłoże. Toleruje różne typy podłoży. Uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych jest jednak zbyt żyzna. Warto wymieszać ją z piaskiem, np. w proporcji 3:1. Można również wykorzystać specjalistyczne podłoże do pelargonii. Na dnie donicy zawsze powinno się usypywać kilkucentymetrową warstwę drenażową.
Pelargonia pachnąca nie wytrzymuje mrozów, dlatego w cyklu całorocznym jest uprawiana jedynie w domach i ogrodach zimowych. Na balkon można wystawić ją latem. Szansa na kwitnienie zwiększa się, jeśli przez zimę przechowuje się ją w widnym, ale umiarkowanie chłodnym miejscu (15°C).
Przeczytaj też:
Jak pielęgnować kwiat anginka?
- Podlewanie. Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Anginka znosi krótkie przesuszenie. Nie powinno się jednak dopuszczać do sytuacji, gdy niedobór wody widać po oklapniętym pokroju (mimo, że w początkowym etapie niekorzystne zmiany są jeszcze odwracalne). Podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Nadmiar wody objawia się zżółknieniem liści. Zimą podlewanie ogranicza się do minimum.
- Nawożenie. Nawozy warto stosować co 2-3 tygodnie od wiosny do jesieni. Najlepiej używać specjalistycznych nawozów do pelargonii lub nawozów humusowych. Ogólnie zaleca się wybierać nawozy z większą zawartością fosforu, potasu i mikroelementów, aniżeli nawozy azotowe. W przypadku anginowca lepiej wspomagać atrakcyjny pokrój niż nadmiernie pobudzać wzrost, który i tak jest szybki.
- Skodniki. Roślina raczej nie sprawia problemów w uprawie (o ile nie jest zalewana lub przesuszania). W zbyt suchych warunkach mogą pojawić się przędziorki.
Anginka geranium nie lubi miejsc przy źródle ciepła, np. grzejniku czy kminku. Roślinie można uszczykiwać wierzchołki, aby pobudzić lepsze krzewienie. Nadmiernie rozrośnięte egzemplarze warto mocno przyciąć (i przy okazji pozyskać nowe sadzonki). Przesadzanie wykonuje się co 2-3 lata. W praktyce roślinę zwykle przesadza się tylko raz, a później po prostu ukorzenia nowe sadzonki.
- Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe
- Jak rozmnożyć pelargonie? Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii?
Jakie miejsce najlepsze dla anginki?
Anginowiec to gatunek, który zdobi najczęściej parapety i kwietniki. Może nawet rosnąć w kuchni. Najlepiej pasuje do wnętrz tradycyjnych i rustykalnych. Przez okres lata można przenieść go na balkon lub na taras. Odstrasza m.in. muszki. Dobrze komponuje się z innymi gatunkami pelargonii.
Anginka na ból ucha
Jednocześnie anginka to roślina lecznicza. Najczęstsze zastosowanie to niwelowanie bólu ucha. W praktyce roślina ma wiele właściwości leczniczych i działa nawet jako naturalny antybiotyk. Pod względem działania przypomina nieco czosnek.
Anginka to atrakcyjna i łatwa w uprawie roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Na co dzień zdobi pomieszczenia, w razie potrzeby można ją wykorzystywać również jako naturalny lek.
Poznaj inne pelargonie: