Pelargonia afrykańska - jak uprawiać? Jakie są właściwości lecznicze pelargonii afrykańskiej?

2023-05-12 14:06

Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides) w Polsce jest bardziej znana jako roślina lecznicza niż ozdobna. Tymczasem ten gatunek pelargonii z powodzeniem można uprawiać w domu lub sezonowo na balkonie, i korzystać z naturalnego leku w formie świeżej. Jakie wymagania ma pelargonia afrykańska? Jak ją uprawiać i pielęgnować?

Pelargonia afrykańska
Autor: GettyImages Pelargonia afrykańska może kwitnąć przez cały rok, a termin kwitnienia jest zróżnicowany

Spis treści

  1. Pelargonia afrykańska - jak pelargonia z Afryki stała się znana w Europie?
  2. Pelargonia afrykańska w galerii zdjęć
  3. Jak wygląda pelargonia afrykańska?
  4. Pelargonia afrykańska uprawa
  5. Na co jest dobra pelargonia afrykańska?

Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides) to mało znany, ale wartościowy kuzyn „krajowych” pelargonii. Jest prawie tak piękna jak pelargonia rabatowa i równie cenna leczniczo (o ile nie bardziej) od pelargonii szorstkiej nazywanej anginowcem. Przy pewnym zaangażowaniu uda się ją zakupić w szkółkach (tradycyjnych lub internetowych).

Pelargonia afrykańska - jak pelargonia z Afryki stała się znana w Europie?

Pelargonia afrykańska występuje naturalnie w Afryce Południowej i od dawna jest wykorzystywana przez miejscowe ludy jako naturalny lek. Popularność w Europie zdobyła pod koniec XIX wieku, gdy Charles Henry Stevens, angielski mechanik, wybrał się na rehabilitację do Afryki. Poznał tam szamana, który uleczył go naparem z korzeni Pelargonium sidoides. Po kilkumiesięcznej kuracji wrócił zdrowy i jednocześnie skomercjalizował swoje odkrycie. Założył firmę, która sprzedawała lek oparty na bazie pelargonii afrykańskiej. Po różnych perypetiach i konfliktach z Brytyjskim Stowarzyszeniem Medycznym w końcu postawił na swoim. Jednocześnie dzięki niemu pelargonia afrykańska stała się znana w Europie.

Pelargonia afrykańska w galerii zdjęć

Jak wygląda pelargonia afrykańska?

Pelargonia afrykańska to niewielka bylina osiągająca 20-30 cm wysokości (i podobną szerokość). Wytwarza gęste kępy złożone z okrągłych lub sercowatych, karbowanych, szarozielonych liści. Lejkowate kwiaty o barwie czerwonofioletowej wyrastają na szczycie długich pędów kwiatostanowych. Może kwitnąć przez cały rok. Termin kwitnienia jest zróżnicowany. Roślina ma atrakcyjny wygląd. Otrzymała wyróżnienie Award of Garden Merit przyznane przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.

warto wiedzieć
Pelargonia afrykańska

Autor: GettyImages

Ten gatunek pelargonii pasuje doskonale do balkonu urządzonego w stylu śródziemnomorskim

Pelargonię afrykańską uprawianą w doniczce warto uprawiać w domu na parapetach. Dobrze komponuje się z innymi gatunkami, np. pelargonią rabatową, jak również z begoniami. Pasuje do różnych typów wnętrz wyszczególnieniem stylu rustykalnego i śródziemnomorskiego. Ponadto rośliny można uprawiać od późnej wiosny do końca lata na balkonie, tarasie oraz w ogrodzie (najlepiej w pojemnikach).

Pelargonia afrykańska uprawa

Pelargonię afrykańską powinno się uprawiać w miejscach słonecznych bądź lekko zacienionych. W cieniu słabo kwitnie. Lubi stanowiska zaciszne, osłonięte od wiatru i przeciągów. Należy ją chronić przed ujemnymi temperaturami (np. nie ustawiać przy oknie, które zimą jest otwierane w czasie wietrzenia). Jest wrażliwa na chłód, ginie już po pierwszych przymrozkach.

  • Pelargonia afrykańska podłoże. Roślina toleruje różne typy podłoża, ważne, by było przynajmniej średnio zasobne i przepuszczalne. Optymalny odczyn gleby oscyluje w granicach obojętnego. Pelargonia jest dość odporna na suszę. W krajach pochodzenia wytrzymuje chłodniejszy i suchy, zimowy okres przechodząc w stan uśpienia. Wtedy część nadziemna zanika, roślina odbija od korzeni, gdy zaczną się deszcze.
  • Pelargonia afrykańska podlewanie. Pelargonię afrykańską podlewa się umiarkowanie. Ziemia w doniczce powinna przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Nie wolno zalewać bryły korzeniowej. Nie lubi także zastojów wody w doniczce. W takich warunkach może być porażana przez choroby. Często dochodzi wtedy do gnicia korzeni. Zimą podlewanie ogranicza się do minimum. W jej przypadku nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż krótkotrwały niedobór.
  • Pelargonia afrykańska nawożenie. Od wiosny do jesieni warto roślinę regularnie nawozić. Co 2-3 tygodnie stosuje się nawozy ze zwiększoną dawką potasu lub specjalistyczne nawozy do pelargonii.

Usuwanie przekwitających kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia. Warto co jakiś czas sprawdzać liście, gdyż może być atakowana przez przędziorki i mszyce.

Pelargonie afrykańską można rozmnażać przez wysiew nasion lub pobieranie sadzonek. Optymalny termin to wiosna. Sadzonki zaleca się umieszczać wcześniej w ukorzeniaczu.

Na co jest dobra pelargonia afrykańska?

Surowcem leczniczym jest korzeń pelargonii afrykańskiej aplikowany najczęściej w formie naparów. W krajach pochodzenia pelargonia jest od dawna stosowana przy leczeniu gruźlicy. Faktycznie roślina ma szerokie spektrum właściwości. Zwalcza osiem bakterii, które odpowiadają za infekcje górnych dróg oddechowych. Jest stosowana w stanach zapalnych i nieżytach dróg oddechowych. Pomaga na chore zatoki, brak apetytu, zmęczenie i osłabienie. Podnosi ogólną odporność organizmu. Może być traktowana jako naturalny antybiotyk.

Przeczytaj też:

Pelargonie - królowe balkonów!

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka