Aksamitka wąskolistna - jednoroczna piękność na ogrodowe rabaty. Jak ją uprawiać?

2024-07-05 12:16

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) jest rośliną jednoroczną. Jej drobne, żółte lub pomarańczowe kwiaty mogą być ozdobą w ogrodzie, a także w donicach lub w skrzynkach balkonowych. Jak uprawiać i pielęgnować aksamitkę wąskolistną? Jakie są ciekawe odmiany aksamitki wąskolistnej?

Spis treści

  1. Jak wygląda aksamitka wąskolistna? Czy aksamitka jest roślina wieloletnią?
  2. Jak sadzić i uprawiać aksamitkę wąskolistną?
  3. Aksamitka wąskolistna w galerii zdjęć
  4. Wymagania i pielęgnacja aksamitki wąskolistnej
  5. Ciekawe odmiany ozdobne aksamitki wąskolistnej

Jak wygląda aksamitka wąskolistna? Czy aksamitka jest roślina wieloletnią?

Podobnie, jak inne gatunki aksamitek (Tagetes), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W uprawie jest rośliną jednoroczną, dorastającą do około 30 cm wysokości i ma delikatniejszy pokrój od innych gatunków aksamitek.

Walorem ozdobnym są drobne, pierzaste liście, a przede wszystkim delikatne kwiaty o średnicy około 1,5-2 cm, które pojawiają się latem (w lipcu) i utrzymują aż do pierwszych przymrozków.

Jak większość aksamitek, roślina wydziela charakterystyczny zapach, odstraszający wiele szkodników, np. mszyce i nicienie. Dzięki tej właściwości, aksamitka jest naturalną ochroną i zaleca się jej sadzenie np. wśród róż, tulipanów oraz pomidorów i ziemniaków.

Wysiew roślin na działce - rośliny jednoroczne

Jak sadzić i uprawiać aksamitkę wąskolistną?

Aksamitka wąskolistna, podobnie jak jej krewniaczki jest raczej łatwa w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. Najkorzystniej i najprościej jest kupić i posadzić w ogrodzie lub w pojemnikach gotowe sadzonki w połowie maja, gdy minie ryzyko wstąpienia wiosennych przymrozków.

Z powodzeniem można także uprawiać aksamitkę wąskolistną z siewu. Nasiona wysiewa się wiosną (w kwietniu) w skrzynkach lub pod osłonami, w przygotowanych rowkach co 10 cm, na głębokość około 1 cm. Gęstsze wysiewanie nie jest wskazane, ponieważ spowoduje to konieczność pikowania albo przesadzania młodych roślin na nowe miejsce lub do innych pojemników. Rozsadzanie na miejsce stałe najlepiej przeprowadzić najwcześniej po 15. maja, ponieważ aksamitka wąskolistna jest wrażliwa na niskie temperatury (mróz niszczy rośliny). Warto pamiętać, że ze względu na silne rozkrzewianie się, rośliny sadzone w ogrodzie powinny mieć zapewnioną rozstawę co najmniej 20 cm x 30 cm.

Aksamitki najlepiej prezentują się posadzone, jako obwódki rabat, na ogrodowych kwietnych rabatach i klombach oraz we wszelkiego rodzaju uprawie pojemnikowej – na balkonach i tarasach.

Aksamitka wąskolistna w galerii zdjęć

Wymagania i pielęgnacja aksamitki wąskolistnej

  • Podłoże dla aksamitki. Zwykle zadowalają się przeciętną glebą, ale najlepiej będą rosły na żyznym i przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej kwitną na stanowiskach w pełni nasłonecznionych, ale dadzą sobie radę także w półcieniu. Po posadzeniu warto pamiętać o najważniejszych zabiegach pielęgnacyjnych – podlewaniu i zasilaniu nawozami.
  • Nawadnianie aksamitki. Aksamitki są roślinami odpornymi na okresowe susze i nie wymagają obfitego nawadniania. Nadmiar wilgoci w glebie może powodować, że aksamitki będą chorować na choroby grzybowe – przede wszystkim szarą pleśń. Z tego względu wystarczy im umiarkowane podlewanie, kiedy wyraźnie przeschnie podłoże w donicy lub w innym miejscu uprawy.
  • Nawożenie aksamitki. Do nawożenia aksamitki najlepiej używać nawozów mineralnych (np. rozpuszczalnych w wodzie) z niewielką zawartością azotu. Nadmiar azotu powoduje przyrost masy zielonej i krzewienie się, a słabsze kwitnienie.
  • Ochrona aksamitki przed szkodnikami. Wszystkie aksamitki mogą być atakowane przez ślimaki, a przy nadmiarze wilgoci (np. w czasie deszczowego lata) przez szarą pleśń. Jeśli choroba mocno zaatakuje rośliny, najlepiej zastosować odpowiednie preparaty grzybobójcze.
Aksamitka wąskolistna
Autor: GettyImages Aksamitka wąskolistna

Ciekawe odmiany ozdobne aksamitki wąskolistnej

  • 'Lulu' - najpopularniejsza odmiana aksamitki wąskolistnej, nisko rosnąca (karłowa), osiąga do 20-30 cm wysokości i ma drobne, żółte kwiaty;
  • 'Gem' - odmiana o bardzo małych, ale bardzo licznych kwiatach;
  • 'Red Gem' – niska odmiana o brązowo-czerwonych kwiatach;
  • 'Golden Gem' - dorasta do 35 cm wysokości, ma drobne, złotożółte kwiaty;
  • 'Ursula' - o złoto-pomarańczowych kwiatach;
  • 'Ornament' - wyróżnia się czerwono-brązową barwą kwiatów;
  • 'Paprica' – o czerwonych kwiatach i soczyście zielonych liściach;
  • 'Starfire' – o wielokolorowych kwiatach: żółtych, czerwonych, pomarańczowych i rdzawych; dorasta nawet do 30 cm.

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński