Jak uprawiać aksamitkę wzniesioną, by cieszyć się kolorowymi pomponami? Praktyczne wskazówki

2024-09-23 10:01

Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta), zwana też aksamitką wyniosłą, to jeden z trzech najpopularniejszych gatunków aksamitki. Jest chętnie uprawiana w ogrodach ze względu na duże, dekoracyjne kwiatostany. Jak uprawiać aksamitkę wzniesioną?

Spis treści

  1. Jak wygląda aksamitka wzniesiona? Czy jest wieloletnia?
  2. Kiedy kwitnie aksamitka wzniesiona?
  3. Galeria zdjęć aksamitki wzniesionej
  4. Aksamitka wzniesiona wymagania
  5. Aksamitka wzniesiona uprawa
  6. Gdzie sadzić aksamitkę wzniesioną w ogrodzie?
  7. Czy aksamitka wzniesiona jest jadalna?

Aksamitka wzniesiona (łac. Tagetes erecta) pochodzi z Meksyku i należy do rodziny astrowatych.

Jak wygląda aksamitka wzniesiona? Czy jest wieloletnia?

Aksamitka wzniesiona to roślina jednoroczna, dorastająca od 20 do nawet 120 cm - obok odmian bardzo wysokich (90-120 cm), wysokich (60-90 cm) występują także odmiany niskie (15-30 cm). Roślina ma pokrój wzniesiony, kępiasty, silnie rozgałęzione pędy oraz duże, pierzastodzielne, głęboko powcinane liście, które mają ząbkowane brzegi. Roślina wydziela charakterystyczny, intensywny zapach, który dla wielu osób bywa nieprzyjemny - potocznie nazywana jest więc śmierdziuszkiem lub śmierdziuchem.

Kwiaty są żółte lub pomarańczowe, mają języczkowatą lub rurkowatą budowę i są zebrane w duże (7-10 cm, największe wśród aksamitek) koszyczki osadzone pojedynczo na długich szypułkach. W uprawie spotyka się głównie odmiany o koszyczkach pełnych, wyglądem przypominających pompony.

Kiedy kwitnie aksamitka wzniesiona?

Aksamitka wzniesiona kwitnie od czerwca do nadejścia jesiennych przymrozków. Zakwita po około 90 dniach od wysiewu.

Galeria zdjęć aksamitki wzniesionej

warto wiedzieć

Aksamitki to rośliny fitosanitarne. Wydzielają do gleby substancje działające odstraszająco m.in. na nicienie glebowe i mszyce. Z tego powodu są one naturalnym orężem w ochronie roślin i często sadzone są w towarzystwie warzyw i innych roślin, by chronić przed ich atakiem.

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Aksamitka wzniesiona wymagania

Aksamitka wzniesiona to roślina łatwa w uprawie, nie ma dużych wymagań glebowych i stanowiskowych. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje słońca, dlatego najlepiej uprawiać ją na słonecznych stanowiskach, choć poradzi sobie także w półcieniu. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne, ale jeśli jest słabsze i bardziej suche, wcale nie musimy rezygnować z sadzenia aksamitki. Nie toleruje tylko gleb ciężkich, ilastych.

Aksamitka wzniesiona uprawa

Aksamitkę wzniesioną, podobnie jak inne gatunki aksamitek, uprawia się zazwyczaj z wcześniej przygotowanej rozsady, wysiewając nasiona w marcu. Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego przygotowania rozsady, można kupić gotowe sadzonki aksamitek - ich wybór już od maja w centrach i sklepach ogrodniczych czy na targu jest bardzo duży. Nasiona aksamitki można także wysiewać wprost do gruntu, ale dopiero gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (po 15. maja, czyli po Zimnej Zośce). Takie rośliny zakwitną później niż te uprawiane z rozsady, bo dopiero w lipcu.

Przeczytaj też:

W ogrodzie na miejsce stałe sadzonki aksamitki wzniesionej wysadza się w drugiej połowie maja, zachowując rozstawę 25-30 x 35-40 cm.

Aksamitka wzniesiona nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy pamiętać o podlewaniu w okresach długotrwałej suszy. Warto też usuwać przekwitłe kwiatostany - pobudzi to roślinę do intensywniejszego kwitnienia.

Nawożenie aksamitki wzniesionej nie jest konieczne, jeśli rośnie na żyznym podłożu. Jedynie w przypadku uprawy na wyjątkowo jałowym podłożu warto zasilać rośliny raz na 2-3 tygodnie nawozem z niewielką zawartością azotu (zbyt duże dawki azotu powodują osłabienie kwitnienia).

W wyjątkowo suche lata aksamitki mogą być atakowane przez przędziorki, natomiast podczas okresów wilgotnych przez ślimaki.

Gdzie sadzić aksamitkę wzniesioną w ogrodzie?

Aksamitka wzniesiona to przede wszystkim atrakcyjna roślina na jednoroczne rabaty, ale z powodzeniem może też być wykorzystywana jako uzupełnienie rabat bylinowych. Doskonale sprawdzi się jako obwódki trawników i rabat. Ładnie prezentuje się w zestawieniach kolorystycznych, szczególnie z roślinami o kwiatach niebieskich i fioletowych. Z powodzeniem można ją uprawiać w pojemnikach, jako roślinę balkonową lub tarasową. Wysokie odmiany z powodzeniem mogą być stosowane na kwiat cięty.

Dzięki temu, że aksamitka wzniesiona chroni inne rośliny przed nicieniami, warto sadzić ją także w ogrodach warzywnych między uprawianymi warzywami.

Przeczytaj też:

Czy aksamitka wzniesiona jest jadalna?

Kwiaty aksamitek są jadalne i w kuchni można je wykorzystać w sałatkach albo jako jadalną dekorację potraw.

Murator Google News
Autor:

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.