Gardenia – roślina doniczkowa o pachnących kwiatach. Pielęgnacja gardenii

2013-12-31 12:46

Gardenia to roślina doniczkowa chętnie kupowana ze względu na piękny zapach śnieżnobiałych kwiatów. Podpowiadamy jak pielęgnować doniczkową gardenię w domu. GARDENIA pielęgnacja.

Gardenia to roślina doniczkowa, która jest kupowana przede wszystkim ze względu na silny i przyjemny wydzielany przez rozwinięte kwiaty. Decydując się na zakup gardenii musimy jednak wziąć pod uwagę, że jej uprawa nie jest łatwa i często kończy się niepowodzeniem. Drobne błędy pielęgnacyjne i niesprzyjające warunki wzrostu często prowadzą do żółknięcia i opadania liści oraz opadania zawiązanych pąków kwiatowych.

Gardenia - jakie podłoże dla gardenii

Najlepszym podłożem dla gardenii jest mieszanka ziemi darniowej, kompostowej, piasku i torfu w równych proporcjach. Dobry też jest substrat torfowy z niewielkim dodatkiem ziemi kompostowej. Podłoże dla gardenii powinno być lekko kwaśne (pH 5,5–6). Na dnie doniczki zawsze musi być warstwa drenażu.

Pielęgnacja gardenii: światło i temperatura

Gardenia wymaga dużo światła. W mieszkaniu ustawmy ją w miejscu widnym, najlepiej w pobliżu okna. Jeśli zbyt mało światła będzie docierało do rośliny, liście będą żółkły i opadały. Na lato gardenię można wynieść na zewnątrz i ustawić ją w miejscu widnym, ale nie całkiem nasłonecznionym.Optymalna temperatura uprawy gardenii wynosi 18–20 st. Celsjusza. Jednak wiosną, gdy roślina zawiązuje pąki kwiatowe, temperatura powinna być niższa: 15–18 st. C (w wyższej powstanie znikoma liczbą pąków albo w ogóle ich nie będzie). Spadek temperatury poniżej 10 st. C powoduje zahamowanie wzrostu gardenii i opadanie liści.

Pielęgnacja gardenii: podlewanie i wilgotność powietrza

Gardenię należy podlewać obficie w okresie wzrostu i kwitnienia. W okresie spoczynku, który roślina przechodzi zima, podlewanie należy nieco ograniczyć. Gardenia nie znosi ani przesuszenia podłoża w doniczce, ani nadmiernej ilości wody. Podlewać należy wodą odstaną (pozbawioną chloru) o temperaturze pokojowej.Gardenii należy bezwzględnie zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Najprostszym sposobem jest częste zraszanie rośliny, ale trzeba pamiętać, aby nie moczyć przy tym kwiatów, bo powstaną na nich brązowe plamy. Systematycznie należy usuwać kurz z liści, najlepiej przy użyciu miękkiej, wilgotnej ściereczki. Gardenia lubi świeże powietrze – warto więc często wietrzyć pokój, w którym stoi roślina, pamiętając jednak o tym, aby nie narażać jej na przeciągi.

>>Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: jak często podlewać rośliny doniczkowe

Nawożenie gardenii

Gardenię należy nawozić ostrożnie, ponieważ jest bardzo wrażliwa na zbyt duże zasolenie podłoża. Najlepiej stosować nawozy wolno działające albo nawozy płynne o niskiej zawartości wapnia. Gardenię nawozi się co 3–4 tygodnie stosując połowę zalecanej przez producenta nawozu dawki.

Przycinanie i przesadzanie gardenii

W celu odmłodzenia rośliny i zagęszczenia jej pędów można po kwitnieniu przyciąć wierzchołki rośliny.Młode gardenie przesadza się co roku, wczesną wiosną, natomiast starsze tylko wtedy, gdy jest to konieczne (gdy korzenie przerastają podłoże w doniczce).

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE