Gardenia – roślina doniczkowa o pachnących kwiatach. Pielęgnacja gardenii

2022-10-07 11:39

Gardenia to roślina doniczkowa chętnie kupowana ze względu na piękny zapach śnieżnobiałych kwiatów. Podpowiadamy jak pielęgnować doniczkową gardenię w domu. Uprawa gardenii w domu.

gardenia
Autor: photos.com Gardenia zachwyca kwiatami

Spośród około 200 gatunków gardenii w uprawie doniczkowej spotyka się jedynie gardenię jaśminowatą (Gardenia jasminoides), która jest kupowana przede wszystkim ze względu na silny i przyjemny wydzielany przez rozwinięte kwiaty. Decydując się na zakup gardenii musimy jednak wziąć pod uwagę, że jej uprawa nie jest łatwa i często kończy się niepowodzeniem. Drobne błędy pielęgnacyjne i niesprzyjające warunki wzrostu często prowadzą do żółknięcia i opadania liści oraz opadania zawiązanych pąków kwiatowych.

Spis treści

  1. Gardenia jasminoides - jak wygląda?
  2. Gardenia - jakie podłoże dla gardenii
  3. Pielęgnacja gardenii: światło i temperatura
  4. Uprawa gardenii: podlewanie i wilgotność powietrza
  5. Nawożenie gardenii
  6. Przycinanie i przesadzanie gardenii

Gardenia jasminoides - jak wygląda?

Gardenia jaśminowata w naturze rośnie jako duży krzew lub drzewo i dorasta do kilku m wysokości. W uprawie doniczkowej jest znacznie mniejsza - może osiągnąć nieco ponad 1 m wysokości i podobną szerokość.

Liście gardenii mają ciemnozielony kolor, są skórzaste, błyszczące, wąskie, ostro zakończone, do 10 cm długości i 5 cm szerokości.

Kwiaty gardenii są woskowe, barwy białej (ale w miarę przekwitania stają się kremowe), mocno pachnące (zapachem przypomina jaśmin), o średnicy 5–8 cm. U gatunku kwiaty są pojedyncze, natomiast u odmian pełne z kilkoma okółkami płatków.

Poznaj: Najładniej pachnące rośliny doniczkowe >>>

Gardenia - jakie podłoże dla gardenii

Najlepszym podłożem dla gardenii jest mieszanka ziemi darniowej, kompostowej, piasku i torfu w równych proporcjach. Dobry też jest substrat torfowy z niewielkim dodatkiem ziemi kompostowej. Podłoże dla gardenii powinno być lekko kwaśne (pH 5,5–6). Na dnie doniczki zawsze musi być warstwa drenażu.

Pielęgnacja gardenii: światło i temperatura

Gardenia wymaga dużo światła. W mieszkaniu ustawmy ją w miejscu widnym, najlepiej w pobliżu okna. Jeśli zbyt mało światła będzie docierało do rośliny, liście będą żółkły i opadały. Na lato gardenię można wynieść na zewnątrz i ustawić ją w miejscu widnym, ale nie całkiem nasłonecznionym.

Optymalna temperatura uprawy gardenii wynosi 18–20 st. Celsjusza. Jednak wiosną, gdy roślina zawiązuje pąki kwiatowe, temperatura powinna być niższa: 15–18 st. C (w wyższej powstanie znikoma liczbą pąków albo w ogóle ich nie będzie). Spadek temperatury poniżej 10 st. C powoduje zahamowanie wzrostu gardenii i opadanie liści.

Przeczytaj też: Doświetlanie roślin doniczkowych - jak doświetlać rośliny zimą? >>>

Uprawa gardenii: podlewanie i wilgotność powietrza

Gardenię należy podlewać obficie w okresie wzrostu i kwitnienia. W okresie spoczynku, który roślina przechodzi zima, podlewanie należy nieco ograniczyć. Gardenia nie znosi ani przesuszenia podłoża w doniczce, ani nadmiernej ilości wody. Podlewać należy wodą odstaną (pozbawioną chloru) o temperaturze pokojowej.Gardenii należy bezwzględnie zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Najprostszym sposobem jest częste zraszanie rośliny, ale trzeba pamiętać, aby nie moczyć przy tym kwiatów, bo powstaną na nich brązowe plamy. Systematycznie należy usuwać kurz z liści, najlepiej przy użyciu miękkiej, wilgotnej ściereczki. Gardenia lubi świeże powietrze – warto więc często wietrzyć pokój, w którym stoi roślina, pamiętając jednak o tym, aby nie narażać jej na przeciągi.

Przeczytaj też: Wilgotność powietrza a kwiaty doniczkowe. Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin? >>>

Nawożenie gardenii

Gardenię należy nawozić ostrożnie, ponieważ jest bardzo wrażliwa na zbyt duże zasolenie podłoża. Najlepiej stosować nawozy wolno działające albo nawozy płynne o niskiej zawartości wapnia. Gardenię nawozi się co 3–4 tygodnie stosując połowę zalecanej przez producenta nawozu dawki.

Przycinanie i przesadzanie gardenii

W celu odmłodzenia rośliny i zagęszczenia jej pędów można po kwitnieniu przyciąć wierzchołki rośliny.Młode gardenie przesadza się co roku, wczesną wiosną, natomiast starsze tylko wtedy, gdy jest to konieczne (gdy korzenie przerastają podłoże w doniczce).

Nie przegap:

Podlewanie roślin doniczkowych w domu: kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe >>>

Sposoby rozmnażania roślin doniczkowych - jak rozmnażać domowe rośliny doniczkowe? >>>

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia